Angell – rakiety skrojone na miarę

558

Jakiś czas temu miałem przyjemność rozmowy oraz przeprowadzenia w jej wyniku wywiadu z Paulem Angell’em z firmy Angell Sport zajmującej się produkcją rakiet o parametrach na indywidualne zamówienie. Zanim jednak przejdę do samej rozmowy parę słów wstępu na tematy niejako uzasadniające rację istnienia tego typu bytów na rynku.

Zacznę od praktyk stosowanych w zawodowym cyklu rozgrywkowym. Abstrahując od tego jakiego faktycznie modelu rakiety faktycznie używa tenisista lub tenisistka (choć jak wiemy po przykładach choćby Andre Agassiego, Justine Henin czy Rafaela Nadala najczęściej szata graficzna nie pokrywa się z rzeczywistością) właściwie każde z nich będzie miało swoje rakiety dostosowane parametrami (i nie tylko) pod własne preferencje. Nie wdając się w szczegóły poprzestańmy na tym, że zawodnicy mają rakiety doprowadzone do pasujących im, tych samych dla każdej sztuki, parametrów… chyba, że z jakichś względów poszczególne egzemplarze mają być inne. O tym po co, gdzie i jak napiszę przy innej okazji…

Dla szarych konsumentów parametry rakiet poza powyżej opisaną kwestią indywidualnych preferencji mają jeszcze drugie dno ściśle powiązane z tzw. kontrolą jakości (ang. quality control, w skrócie QC). Czy zdarzyło Wam się kiedyś posiadać kilka takich samych rakiet pośród których mieliście jedną ulubioną? Którą grało się Wam najlepiej mimo iż w pozostałych mieliście zamontowane te same struny, wciągnięte z tą samą siłą etc.? Bardzo prawdopodobne iż posiadane przez Was poszczególne egzemplarze miały inne parametry. Zapytacie: Ale jak to? Przecież kupiłem ten sam model! Producent podaje iż ma takie parametry, a nie inne… Otóż rzeczywistość nie jest tak różowa. Parametry, które podaje producent to parametry docelowe, a nie rzeczywiste dla danego egzemplarza. Parametry każdej rakiety mają określoną przez producenta dopuszczalną tolerancję tj. o ile mogą odbiegać od założonych.

Przykładowo kupując 2 rakiety o zamierzonej lub jak to wcześniej określiłem docelowej wadze 300g z tolerancją wagi do 7g możemy w ekstremalnym przypadku skończyć z rakietami różniącymi się wagą o 14g (to już sporo w przypadku rakiet tenisowych), jedna bowiem może ważyć 293g, a druga 307g… wszystko w zgodzie z dopuszczalnymi przez producenta odchyleniami. A to tylko 1 parametr, wyobraźmy sobie kumulację różnic we wszystkich parametrach czego efektem jest zakup 2 kompletnie różnych rakiet. Obecnie stało się to dużym problemem dla osób próbujących zakupić 2 identyczne „parametrowo” egzemplarze.

Obecnie na rynku sprzętu tenisowego najlepszą kontrolą jakości może poszczycić się japońska marka Yonex, z kolei czarnymi owcami, bazując na lokalnych jak i zagranicznych wpisach na forach dyskusyjnych jak i z własnego doświadczenia, są marki Babolat, Head oraz Wilson. Wyjątkami od klasycznych norm kontroli jakości są np. niektóre modele marki Pacific z gwarancją „Zero Tolerance”, która jednak również nie gwarantuje iż wszystkie parametry będą identyczne (informacja za Tennis Warehouse USA).

Wracając jednak do tematu, zakup identycznych rakiet tego samego modelu nie jest obecnie tak proste jak mogłoby się wydawać, jednym z potencjalnych rozwiązań tego problemu jest zakup rakiet na zamówienie, które nie tylko będą pokrywały się parametrami ale będą one również dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Taką właśnie możliwość oferuje firma Angell Sport, której właściciel udzielił mi następującego wywiadu:

Pyt.: Paul, skąd pomysł na własną firmę produkującą rakiety? Co było inspiracją?
Jako główny projektant w Dunlop-Slazenger zajmowałem się m.in. opracowywaniem rakiet dla sponsorowanych przez firmę zawodników w cyklu rozgrywek zawodowych.
Kiedy szukaliśmy nowego zawodnika bardzo ważne było, aby „przesiadka” z używanej przez niego rakiety na model Dunlopa była jak najmniej problematyczna.
Opracowałem system w którym zawodnik sprawdzał szereg rakiet testowych w których możliwa była niewielka zmiana poszczególnych parametrów bez zmieniania pozostałych.
To rozwiązanie funkcjonowało wyjątkowo sprawnie, a w połączeniu z wynikami szczegółowej analizy rynku wpadłem na pomysł, że taka sama koncepcja sprawdziłaby się również u graczy rekreacyjnych oczekujących wysokiej, jakości produktu.

Pyt.: Na długo przed założeniem własnej firmy pracowałeś m.in. dla koncernu Dunlop Slazenger, czym się zajmowałeś i czy doświadczenie zdobyte w tym czasie przydało się przy tworzeniu tego co widzimy obecnie?
Byłem szefem działu badań i rozwoju dla działu sportów rakietowych. Byłem odpowiedzialny za projektowanie sprzętu dla zawodników oraz dla zwykłych konsumentów.
Podczas współpracy z dostawcami z Azji byłem odpowiedzialny za konsolidację kluczowych elementów w ofercie Dunlopa poprawiając jakość oraz zmniejszając rozrzut parametrów produktów oferowanych konsumentom.
Zawsze interesowały mnie nowe technologie, udało mi się wprowadzić do rakiet technologię „Hotmelt”, która kontynuowała sukces naszego wcześniej opatentowanego ?przeplotu 3D?.
Zrozumienie podstaw stojących za projektowaniem i produkcją rakiet było podwalinami, jakości produktów obecnie oferowanych pod marką Angell.

Pyt.:  Jakie są kluczowe cechy rakiet Angell?
To co najbardziej rzuca się w oczy porównując rakiety Angell do produktów innych marek to dbałość o szczegóły. Od używania najlepszych materiałów, po zarządzanie produkcją, które gwarantują jak najmniejszy rozrzut parametrów.
Ręczne wykończenie każdej rakiety w Wielkiej Brytanii lub u jednego z naszych partnerów należących do szybko rozwijającej się sieci, ma zapewnić każdemu z naszych klientów 100% satysfakcji z zakupu. Spośród produktów z tzw. wysokiej półki rakiety marki Angell oferują największą powtarzalność parametrów oraz są jednymi z najbardziej solidnych obecnie na rynku.

Pyt.:  Rakietę tenisową charakteryzuje szereg parametrów.  O jakich parametrach klient może zadecydować?
Niezależnie od używanej rakiety, w naszej ofercie gracz na pewno znajdzie sprzęt odpowiadający jego wymaganiom. Obecnie oferujemy 3 modele bazowe w ramach,  których można wybierać spośród 5 długości, 5 rozmiarów i 3 kształtów rączki, 13 kombinacji wagi i balansu oraz 2 sztywności ramy. Jeśli chodzi o aspekty wizualne gracz może wybrać jeden spośród 8 kolorów przelotek oraz 6 kolorów owijek bazowych.

Pyt.:  Komu poleciłbyś swoje rakiety?
Rakiety marki Angell są skierowane do wszystkich, nie tylko elitarnych zawodników. Niezależnie od poziomu, każdy gracz skorzysta na używaniu wysokiej jakości rakiety dostosowanej dokładnie do jego potrzeb. Przemysł sportowy zaadaptował gotowe rozwiązania m.in. dla początkujących graczy rekreacyjnych wg których powinni oni używać lekkich rakiet typu oversize , gdy w rzeczywistości rakieta o 100 calowej główce o neutralnym wyważeniu zapewni im w zupełności wystarczającą dynamikę i pomoże w rozwoju techniki gry.

Pyt.:  Obecnie klient może wybierać spośród 3 rozmiarów główki rakiety – 95, 100 oraz 105 cali kwadratowych. Czemu właśnie te? Która opcja jest najbardziej popularna i dlaczego nie ma w ofercie modelu o główce 90 calowej?
Oferowane przez nas rakiety z 3. rozmiarami główki pokrywają potrzeby większości graczy. Zamierzamy wprowadzić więcej modeli w przyszłości wraz ze wzrostem zapotrzebowania ale jest mało prawdopodobne żebyśmy kiedyś wprowadzili model np.  o główce powyżej 110 cali kw. Rakiety z główkami o powierzchni mniejszej niż 95 cali kw. nie cieszą się wielkim zainteresowaniem ze względu na stosunkowo małe pole czystego trafienia, niemniej jednak mamy w planach wprowadzić do oferty bardziej niszowe modele.

Zainteresowanych ofertą firmy odsyłam na stronę: http://www.angelltennis.com/