Jak przygotować piłki do gry?

437

Piłki, niby nic takiego, wielu pewnie uważa, że nieistotne kiedy opuszczą puszkę, ważne żeby były nowe. Nic bardziej mylnego! Piłki to również istotny element, wpływający na jakość gry. Często „uwolnione” z puszki dopiero na korcie zachowują się świetnie przez pierwsze kilka gemów po czym po prostu „siadają”.

Jest jednak bardzo prosty sposób aby zapewnić sobie w miarę równe zachowanie małych żółtych włochatków… a czynimy to w sposób następujący:
1. Puszkę z piłkami otwieramy minimum 8 godz. przed grą.
2. Wyjmujemy piłki i odbijamy/kozłujemy je o podłogę 3-4 razy.
3. Odkładamy luzem na podłogę na 1-2 godz.
4. Po otwarciu trzeba nimi zagrać, chociaż raz w ciągu 2-3 dni.

Dzięki takim zabiegom piłki pracują równo, nie skaczą, dłużej wytrzymują i bark nie cierpi.

Ale dlaczego tak się dzieje?

Piłka ciśnieniowa w ostatniej fazie produkcji jest klejona z dwóch połówek w pomieszczeniu o ciśnieniu wyższym od atmosferycznego. Chodzi oczywiście o to żeby ją „napakować” powietrzem w sposób nie uszkadzający powłoki.

W tym samym celu w puszcze jest kompresja (nadciśnienie), aby nie było różnicy ciśnień i ciśnienie w piłkach nie spadało do momentu otwarcia. W takim stanie jednak są one odrobinę sflaczałe/niedopompowane i potrafią podczas długotrwałego leżakowania zmienić kształt, podobnie jak leżakowana opona.

Dlatego po otwarciu puszki należy piłki lekko ograć, aby powstałe wówczas nadciśnienie w piłkach plus ich praca szybciej usunęło deformacje. Kolejne dwie godzinki odpoczynku potrzebne są na wyrównanie ciśnień w piłkach. Najszybciej piłki tracą ciśnienie zaraz po otwarciu. Najszybciej też tracą te które mają je wyższe (gdyby tak było że z jakiegoś powodu są nierówne ciśnienia).

Redakcja: El Diablo
Konsultacja ds. praktycznych: Vivid
Konsultacja ds. technicznych: PitS
Dyskusja na forum