Czym gra Rafael Nadal?

RAFAEL NADAL
Data narodzin: 03.06.1986
Miejsce urodzenia: Manacor, Hiszpania
Wzrost: 185 cm
Waga: 85 kg
Gra: Leworęczna + oburęczny backhand
Przejście na zawodowstwo: 2001

Były numer 1 rankingu ATP, siedmiokrotny triumfator turnieju im. Rolanda Garrosa, zdobywca tzw. karierowego Wielkiego Szlema, złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Wygrane turnieje Wielkiego Szlema:
Australian Open (2009)
French Open (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012)
Wimbledon (2008, 2010)
US Open (2010)
 
Aeropro Drive - Pierwszej Generacji“Rafa” od wielu, wielu lat związany jest z marką Babolat. Po części jest to spowodowane faktem iż jeden z jego idoli, Carlos Moya, używał tego sprzętu. Być może osoba Carlosa miała też wpływ na historię sprzętową króla mączki, który używał kolejno modeli Soft Drive, Pure Drive oraz Aeropro Drive.

Ten ostatni, tj. Aeropro Drive (pierwszej generacji) używany jest przez Hiszpana do dziś.
Nadal jest zawodnikiem znanym z pewnych przesądów np. ustawiania butelek w określonej “konfiguracji” nie powinno więc dziwić iż nie był on skory do zmiany rakiety wraz z kolejnymi edycjami modelu APD.
Pierwsze oraz drugie wcielenie modelu Aeropro Drive dzieli jednak bardzo charakterystyczna różnica, która bardzo ułatwiła proces identyfikacji faktycznej wersji używanego przez Nadala. Tą różnicą jest element mający wg producenta zapewnić lepsze czucie oraz eliminować niepożądane drgania. Chodzi o “system” Cortex, który tak właściwie jest kawałkiem plastikopodobnego materiału stosunkowo płytko umieszczonego nieco powyżej rączki rakiety.

BNP09 - Rakieta Nadala Rakieta używana przez Hiszpana w 2009 roku podczas turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na twardych kortach Indian Wells posiadała szatę graficzną modelu Aeropro Drive Cortex  czyli drugiej generacji tego modelu. Jednakże element o którym wcześniej była mowa był obecny jedynie w formie malunku co pozwala wysnuć wniosek iż zmiany poza wcześniej wymienioną farbą nie było.

Australian Open 2010 - Rakieta NadalaW 2010 roku dzięki uprzejmości nabywcy rakiety Rafaela Nadala podarowanej na rzecz akcji “Hit for Haiti” mieliśmy kolejną okazję przyjrzeć się z bliska sprzętowi “Króla Mączki”. Jednakże jak mogliśmy się przekonać ponownie Cortex nie jest obecny.

W celu lepszego zilustrowania różnic załączam zdjęcie rakiety “Rafy” z szatą graficzną trzeciej generacji Aeropro Drive’a (APD GT) obok egzemplarza sprzedawanego konsumentom. RAFA_VS_RETAIL Jak widać hologram “Rafa” zastępuje napis “Aero Modular”.

Oczywiście Cortex występuje tylko w formie graficznej. Pozostałe różnice sprowadzają się już do parametrów rakiety tj. innej wagi, balansu etc. Poniżej spis parametrów rakiety Hiszpana z różnych turniejów i nie tylko.

Pacific Life Open 2007 (rama z naciągiem):
Długość: 26 7/8 cala
Waga: 332g
Balans: 335mm
Sztywność: 65RA
Swingweight: 355kg·cm²
Rączka: L2

BNP Paribas Open 2009 (rama z naciągiem):
Waga: 334g
Balans: 334mm
Swingweight: 357kg·cm²

Parametry rakiety Nadala z Australian Open 2010
(“Hit for Haiti”):

Waga (bez naciągu): 311g
Waga (z naciągiem i owijkami, bez tłumika): 335g
Balans (bez naciągu): 325mm
Balans (z naciągiem i owijkami, bez tłumika): 333mm
Rozmiar rączki: L2

Parametry rakiety z turnieju Indian Wells 2011
(rama z naciągiem):

Waga: 336g
Balans: 330mm
Swingweight: 344kg·cm²

Na przełomie lat 2011/2012 mogliśmy przeczytać i/lub usłyszeć o minimalnej zmianie jaka miała nastąpić w rakiecie Hiszpana. Otóż dotychczasowa rama miała zostać zmodyfikowana poprzez dodanie 3g masy na jej czubku.

W tej właśnie kwestii wypowiedział się przedstawiciel firmy Babolat, Jean-Christophe Verborg, który podał następujące parametry dotychczasowego oraz obecnego sprzętu Rafy (rama bez strun i overgripów):
Waga:
2012: 314 gram
2011: 311 gram
Balans:
2012: 32,63 cm
2011: 32,50 cm
Swingweight:
2012: 316kg·cm²
2011: 308-310kg·cm²

Jeśli chodzi o struny Hiszpana to przez bardzo długi czas używał on naciągu Babolat Duralast 15L. W tym przypadku Babolat pokusił się o bardzo ciekawy zabieg mianowicie szpula na którą nawinięty był Duralast przeznaczony dla byłego numeru 1 oznaczona była jako “Pro Hurricane Tour Nadal” z kolei na samej strunie widniał nadruk “Babolat Pro Hurricane Tour”.

Rafa DuralastMożna powiedzieć iż byłby to świetny kamuflaż gdyby nie fakt, że Duralast znacząco różni się od Pro Hurricane Tour. Ten ostatni posiada oktagonalny przekrój podczas gdy Duralast ma przekrój okrągły i w przeciwieństwie do Pro Hurricane Tour jest częściowo przeźroczysty.

Do ciekawego kuriozum doszło później, kiedy “Rafa” promował nowy model naciągu Babolat RPM Blast. Otóż na strunach Hiszpana widniał napis “Pro Hurricane Tour”. Nasuwało się więc pytanie… skoro Rafael używa tego co promuje po co umieszczać nazwę innego produktu na strunach? Koniec końców w pewnym momencie Hiszpan faktycznie zmienił naciąg na Babolat RPM Blast 15L (1,35mm). Co warte odnotowania wersja 1,35mm nie jest obecnie dostępna dla zwykłego konsumenta. Największa średnica w jakiej struna jest sprzedawana to 1,30mm.

Więcej zdjęć rakiety Rafaela Nadala znaleźć można na forum w temacie “Rakieta Rafaela Nadala“.

Na koniec zapraszam do dyskusji i wymiany spostrzeżeń dotyczących szerokopojętego tenisa ziemnego na największym tenisowym forum w Polsce.