Czym gra Justine Henin?

280

Justine Henin - IntroJUSTINE HENIN
Data narodzin: 01.06.1982
Miejsce urodzenia: Liege, Belgia
Wzrost: 167 cm
Waga: 57 kg
Gra: Praworęczna + jednoręczny backhand
Przejście na zawodowstwo: 1999

Była numer 1 rankingu WTA, dwukrotna triumfatorka kończącego sezon turnieju mistrzyń (2006, 2007), złota medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Atenach.

Wygrane turnieje Wielkiego Szlema:
Australian Open (2004)
French Open (2003, 2005, 2006, 2007)
US Open (2003, 2007)

Justine Henin należy do grona zawodniczek, które nie lubią zmian co świetnie oddaje jej motto: „Jeśli coś działa to po co to zmieniać?
Dlatego też nie powinno dziwić iż rakieta „Juju” jak i używane przez nią struny przez wiele, wiele lat pozostawały bez zmian. Wraz z kolejnymi sezonami jedynymi zmianami była szata graficzna jej rakiety do czego zobowiązywał ją kontrakt.

heninramastrunyBelgijka używała wyłącznie naciągów naturalnych potocznie określanych mianem jelit, skrót ten odnosi się do surowca z którego tego typu struny były produkowane, a mianowicie błony surowiczej zewnętrznej warstwy jelita. Henin na początku swojej zawodowej kariery używała naciągu BDE Performance 16, w późniejszych latach zmieniła go na jelito Maillot Savarez HT Boyeau Naturel 1st Gold 15L. Jest to wybór budzący u wielu serwisantów zdziwienie. Wśród naciągów naturalnych model co najwyżej przeciętny, trudny i nieprzyjemny w instalacji, że o właściwościach w porównaniu do najlepszych jelit Babolata nie wspomnę. Czymże jest więc siła przyzwyczajenia u zawodowców? Dopiero kompletna niedostępność tego jelita wymusiła na Henin zmianę naciągu na Babolat VS Touch 15L.

O ile struny rzadko bo rzadko ale się zmieniały to rakieta Justine pozostawała jednak przez lata niezmienna. Matryca jej rakiety to europejska wersja modelu Wilson Hyper Hammer 5.3 Stretch.
Wilson PH Example Była to wersja przedłużona do 27,5 cala z pierwszej linia Hyper Carbon. Wersja wydana na Europę, i tak z której korzystała Belgijka, różniła się od pozostałych technologią o nazwie „Power Holes”. Jest to istotne ponieważ promowane przez Henin rakiety dostępne w sklepach były tej technologii pozbawione stąd wstępna identyfikacja była znacząco ułatwiona.
Zasada działania tej tzw. technologii jest bardzo dobrze znana, po wielokroć przerabiana i wdrażana na różne sposoby przez gro producentów.

W skrócie polega ona na zwiększeniu możliwości ruchu strun co z kolei ma przekładać się na większą powierzchnię czystego trafienia, lepszy komfort oraz większą moc. Technologia Power HolesPrzykłady innych „technologii” całkowicie lub przynajmniej częściowo bazujących na tym założeniu to m.in.: przelotki typu Woofer Babolata, O-porty Prince’a, przelotki typu Big Grommet Voelkla, przelotki typu Muscle Power Yonexa i o wiele, wiele więcej.
Co ciekawe ta „technologia” nie jest specjalnie lubiana wśród rekreacyjnych użytkowników – efekt katapulty, niekontrolowana dynamika, nierównomierny sweetspot etc.

Parametry rakiety Justine Henin znane są tylko z turnieju im. Rolanda Garrosa rozgrywanego w 2005 roku. Wtedy były one następujące (parametry bez naciągu):
Waga: 289g
Balans: 354 mm
Struny: Maillot Savarez HT Boyeau Naturel 1st Gold @ 27/27 kp

Justin Henin

Sklepowy model rakiety będący najbliższy sprzętowi Belgijki tj. Hyper Hammer 5.3 Stretch charakteryzowały następujące dane (z naciągiem):
Powierzchnia główki: 95 cali²
Długość: 27,5 cali
Waga: 289g
Balans: 359mm
Swingweight: ≈327kg·cm²
Sztywność: 75RA
Rama: 23-25-22mm (Double Taper Beam)
Konstrukcja: 15% Hyper Carbon / 85% Grafit
Przeplot: 16×20
(Uwaga: Powyższe dane podano za Tennis Warehouse.)

Justine Henin jest zawodniczką, która w czasie swojej zawodowej kariery używała jednej z najbardziej nietypowych bo najlżejszych rakiet w cyklu WTA. Wielu po poznaniu szczegółów dotyczących rakiety Belgijki było zszokowanych jak drobna Henin była w stanie posyłać piłki „czymś takim” z taką precyzją. Jednak nie ma w tym nic dziwnego jeśli weźmie się pod uwagę iż Justine Henin była podziwiana nie tylko z powodu osiągnięć ale również z powodu wyszkolenia technicznego.

Justine Henin ogłosiła ostateczne zakończenie kariery 26 stycznia 2011 po odpadnięciu w 3 rundzie wielkoszlemowego Australian Open w której to musiała uznać wyższość Rosjanki Swietłany Kuźniecowej.

Na koniec zapraszam do dyskusji i wymiany spostrzeżeń dotyczących szerokopojętego tenisa ziemnego na największym tenisowym forum w Polsce.