Jak dopasować buty tenisowe?

588

Jak można się spodziewać po bardzo konkurencyjnym sporcie, obuwie noszone podczas meczu tenisowego znacznie wpływa na ogólną wydajność gracza. Chociaż typ noszonych butów jest ważny, zbyt wielu tenisistów pomija, jak ich buty tenisowe pasują do ich stóp, skupiając się na ich wyglądzie. Aby pomóc Ci upewnić się, że nosisz swoje buty tenisowe prawidłowo, ten przewodnik wyjaśni, jak powinny pasować i czuć się buty tenisowe, gdy są odpowiedniego rozmiaru.

Aby zapewnić odpowiednie dopasowanie, twoje buty tenisowe powinny oferować komfort, stabilność i wsparcie w następujący sposób:

Twoje Buty Muszą Być Wygodne

Na początek zawsze ważne jest, aby twoje buty tenisowe pasowały do twoich stóp wygodnie. Jeśli twoje buty tenisowe powodują dyskomfort, będą niepotrzebnym rozproszeniem na korcie. Ponadto, dyskomfort może prowadzić do pęcherzy, siniaków lub poważniejszych urazów.

Twoje Buty Powinny Być Stabilne

Twoje buty tenisowe muszą mieć pewne dopasowanie, nie czując się jakbyś miał śrubę na stopach. To ciekawa równowaga. Tenis często wymaga szybkich, bocznych ruchów. Jeśli twoje buty są zbyt luźne, możesz nie czuć się komfortowo z tego typu ruchami. Jeśli twoje buty są zbyt ciasne, z niecierpliwością będziesz czekać na ich zdjęcie.

Idealnie, powinno być mniej więcej do 1 cm przestrzeni między twoim najdłuższym palcem a końcem buta. Ta przestrzeń nie jest wystarczająca, aby twoja stopa mogła poruszać się wewnątrz buta tenisowego, ale jest wystarczająco dużo miejsca, aby twoje stopy mogły czuć się swobodnie i oddychać.

Buty Tenisowe Muszą Oferować Wsparcie

Ponieważ tenis wiąże się z dużą ilością nagłych zmian kierunku, ważne jest, aby twoje buty tenisowe odpowiednio wspierały twoje stopy i kostki. Jeśli twoje buty są zbyt luźne, nie będą oferować potrzebnego wsparcia. Powinieneś być w stanie podnieść stopę i potrząsnąć nią, nie pozwalając butowi poruszać się oddzielnie od twojej stopy. Oczywiste jest tutaj, że twoje buty nigdy nie powinny czuć, jakby mogły w każdej chwili spaść.

Wybór Prawidłowych Butów Tenisowych do Twojego Typu Stopy

Kształt i wymiary twoich stóp będą różnić się od innych, dlatego ważne jest, aby wybrać parę butów tenisowych, które mogą odpowiednio wspierać twój konkretny typ stopy. Jeśli chodzi o wybór butów tenisowych, ważne jest zrozumienie swojego typu stopy.

Większość ludzi ma jeden z trzech podstawowych typów stóp, a konkretny typ stóp, które masz, będzie odgrywał znaczącą rolę w określeniu, jaka jest dla ciebie najlepsza para butów tenisowych:

– Stopy supinowane – To nazwa nadana stopom z wysokim łukiem, który umieszcza większość ciężaru ciała na zewnątrz stopy. Gracze z tym typem stóp często zauważają, że ich buty do biegania i buty tenisowe zużywają się na zewnątrz pięty i przedniej części stopy. Osoby z supinowanymi stopami są podatne na bolesne piszczele, ból kostki i odciski na zewnątrz stóp.
– Stopy pronowane – To inny termin na stopy, które są płaskie, średnio płaskie i są przeciwieństwem stóp supinowanych. Osoby z pronowanymi stopami umieszczają większość swojego ciężaru ciała na wewnętrznej stronie stóp. Bez wyraźnych łuków, twoje stopy naturalnie zrolują do środka podczas chodzenia lub grania w tenisa. Jeśli masz pronowane stopy, twoje buty tenisowe zwykle najbardziej zużywają się w obszarze przedniej części stopy.
– Stopy neutralne – Większość ludzi ma ten standardowy typ stóp. Oznacza to tylko, że twoja stopa ląduje na pięcie i toczy się do przodu, nie kładąc więcej ciężaru na wewnętrzną lub zewnętrzną stronę stopy. Posiadanie neutralnych stóp nie oznacza, że powinieneś ignorować znaczenie gry w stabilnym i wspierającym bucie, który pasuje do twojej stopy, ale oznacza to, że masz trochę więcej elastyczności dla tego, co jest na rynku.

Czynnik Preferencji Osobistej

Podczas gdy twoje buty tenisowe nie powinny być narażone na ryzyko ślizgania się lub spadania podczas gry, masz trochę miejsca do manewru, jeśli chodzi o decydowanie, jak mocno chcesz zawiązać swoje sznurówki. Podczas gdy niektórzy gracze preferują dopasowanie jak rękawiczka, gdzie buty mocno owijają się wokół góry każdej stopy, inni będą grać z trochę luźniejszymi sznurówkami, ponieważ zwykle sprawia, że but jest trochę bardziej przewiewny.

Noszenie Skarpetek z Twoimi Butami Tenisowymi

Nie zapomnij uwzględnić swoich skarpetek podczas zakupów nowej pary butów tenisowych. Grubość wpłynie na dopasowanie, więc jeśli to możliwe, noś swoje skarpetki tenisowe podczas przymierzania nowej pary butów tenisowych. Skarpetki tenisowe zapobiegają otarciom wewnątrz buta i pomagają wchłaniać trochę potu z stóp.

Nie oszczędzaj na skarpetkach, które nosisz podczas gry. Dobra para skarpetek tenisowych sprawi, że doświadczenie z gry będzie o wiele bardziej komfortowe, a także ochroni i zachowa twoje buty.

Rozchodzenie Butów Tenisowych

Jak w przypadku każdych butów, będą one czuć się ciaśniej i bardziej restrykcyjnie, gdy są nowe. Nie zniechęcaj się, jeśli twoje nowe buty czują się trochę sztywne. Niektórzy ludzie noszą nową parę butów na kilka spacerów, zanim po raz pierwszy wezmą je na kort tenisowy. Dzięki temu możesz rozchodzić buty, nie martwiąc się, że będą zbyt niewygodne podczas meczu.

Wyjdź Naprzód Najlepszą Stopą

But tenisowy daje ci wsparcie i stabilność, które potrzebujesz do prawidłowego uprawiania sportu. Znajdując odpowiedni but dla twojego typu stopy i wybierając rozmiar, który pozostawia wystarczająco dużo miejsca na rozszerzenie i przewiewność, będziesz mógł grać komfortowo i efektywnie!

Zajrzyj również do poprzedniego wpisu: Czym się kierować kupując buty tenisowe?