Jak dopasować rozmiar rączki?

557

Nie ma sposobu aby idealnie dobrać rozmiar rączki bez wyjścia na kort…
Metody niżej zaprezentowane mają na celu tylko określenie przybliżonego rozmiaru rączki, a otrzymane wyniki wcale nie muszą oznaczać, że danemu użytkownikowi będzie pasował tak wyznaczony grip.

W czym tkwi problem? W kilku „szczegółach”.

1) Pierwsza kwestia to kształt rączki.
Rozmiary rączek to standardowo:
L0 = 4 cale
L1 = 4 1/8 cala
L2 = 4 1/4 cala
L3 = 4 3/8 cala
L4 = 4 1/2 cala
L5 = 4 5/8 cala
L6 = 4 3/4 cala

Wartość prezentowana po prawej stronie to obwód rączki wyrażony w calach. Zakładając iż fabryka nie popełniła błędu każda rączka niezależnie od producenta o tym samym rozmiarze (L0-6) powinna mieć dokładnie taki sam obwód.

Gdzie więc tkwi problem? Wszystkie rączki mają przekrój oktagonalny ale w zależności od producenta są bardziej lub mniej prostokątne tj. poszczególne ścianki są dłuższe od pozostałych. I tak najbardziej prostokątne rączki posiada Head, a najbliższe oktagonowi foremnemu są rączki Prince’a. Jest to o tyle ważne gdyż mimo iż obwód rączek tych dwóch producentów będzie identyczny to w ręce jedna może wydawać się znacznie większa od drugiej.

2) Kolejną kwestią jest technika…
Mniejszy rozmiar rączki pozwala na większą pracę nadgarstkiem, a przez to przy odpowiedniej technice pozwala na generowanie większej rotacji. Przedstawiciele tzw. szkoły hiszpańskiej jak np. Rafael Nadal czy David Ferrer używają rączek L2 czyli mniejszych niż mogłoby się wydawać.
Grający zgodnie ze starą szkołą zawodnicy używający mniej ekstremalnych chwytów używają z kolei gripów większych.

Tak więc tak naprawdę optymalny dobór rozmiaru rączki powinien być poprzedzony testami rakiet danego producenta.