Charakterystyka naciągów tenisowych

1137

Naciąg to bardzo indywidualna kwestia. Na każdym kroku powtarzamy że zawsze należy samemu przekonać się czy dany naciąg nam odpowiada zanim zdecydujemy się zakupić jego większą ilość. Jednakże w dzisiejszych czasach przy niezliczonych ilościach producentów i modeli „sznurków” trzeba wstępnie zawęzić krąg poszukiwań. Sam wybór rodzaju strun (mono, syntetyk, multi, jelito) to obecnie za mało. Niestety w przeciwieństwie do rakiet, naciągi nie charakteryzują się wystarczającą liczbą parametrów, które precyzowałyby je tak dokładnie jak ma to miejsce w przypadku ram w które są wciągane. Nie znaczy to że przy wyborze mamy opierać się wyłącznie na doświadczeniach i odczuciach innych osób!

Każdy naciąg ma dwa ważne parametry:
– sztywność (z ang. stiffness);
– wstępną utratę napięcia (initial tension loss).

Dysponując pewnym bagażem doświadczeń z poszczególnymi naciągami możemy zweryfikować ich sztywność i wyszukać naciągi o interesujących nas parametrach. Jeśli naciąg „X” był niemal dla nas idealny ale szukamy czegoś trochę bardziej elastycznego to przeszukujemy bazy danych w poszukiwaniu naciągów o podobnej konstrukcji, średnicy ale o niższym współczynniku sztywności.

Niestety informacje o sztywności poszczególnych naciągów nie są tak łatwo dostępne, a czasem dostęp do tego typu informacji jest wręcz odpłatny! Na szczęście nie jest tak zawsze dlatego przedstawiam Wam listę parametrów niektórych naciągów.

? Przejdź do parametrów naciągów tenisowych