Rakiety dla początkujących

1583

Rakieta tenisowa jest sprzętem, którego wybór przez ogrom oraz niewyobrażalne zróżnicowanie oferty jest karkołomnym zadaniem, szczególnie, kiedy tego wyboru musi dokonać początkujący adept dyscypliny.

Niniejszy tekst ma więc na celu pomoc w zakupie rakiety początkującym tenisistom (NTRP 1,0-2,5) nie mającym rozeznania w technikaliach sprzętowych. Zaprezentowane niżej parametry dotyczą wskazań dla początkujących, którzy osiągnęli wiek pozwalający na grę rakietami dla dorosłych i są wolni od zaburzeń mięśniowo-szkieletowych oraz innych schorzeń utrudniających grę na poziomie rekreacyjnym.

W niniejszym poradniku przedstawię zalecane przeze mnie zakresy dla każdego istotnego parametru charakteryzującego rakietę tenisową wraz z opisem przybliżającym dlaczego wskazana jest taka, a nie inna charakterystyka rakiety.
Powierzchnia główki
Zalecane: 98-102 cale? / 632-660 cm?

Jest to optymalny rozmiar główki na początek. Rakiety o powierzchni główek w podanym zakresie zapewniają pole czystego trafienia wystarczające do wykonania dowolnego uderzenia nawet początkującym. Powierzchnia powyżej 102 cali? jest tak naprawdę zbędna, a wybór sprzętu o takiej charakterystyce sprowadza się wyłącznie do preferencji. Wraz z rozwojem umiejętności tenisowych zauważymy, że różnica tych kilku cali kwadratowych nie będzie miała większego wpływu na ilość nieczystych trafień, szczególnie wyraźnie możemy się o tym przekonać porównując rakietę o rozmiarze np. 105 oraz 110 cali?. Istnieje jednak dolna granica powierzchni główki poniżej której mogą pojawić się pierwsze oznaki problemów w przypadku braków techniczno-motorycznych, ta granica to okolice 95-93 cali?. Po lewej stronie wizualizacja różnic między poszczególnymi rozmiarami główek (aby zobaczyć w powiększeniu należy kliknąć na obrazek).
Długość
Zalecane: 27-27,25 cali

Dłuższa rakieta to dłuższa dźwignia, a dłuższa dźwignia to większe wymagania jeśli chodzi o pracę nadgarstka oraz większe przeciążenia z którymi trzeba sobie poradzić. Dlatego na rakiety o długości wykraczającej poza 27,25 cala powinni decydować się gracze o przyzwoitej technice, których gra skorzysta z użytkowania przedłużanej ramy (np. zawodnicy grający oburęczny backhand czy też zawodnicy o niewielkim wzroście).
Grubość ramy
Zalecane:
23-27mm (rama o zmiennym profilu np. 24-25-23mm jak w modelu Dunlop Biomimetic 500)
23,5-25mm (rama o stałym profilu np. 24mm jak w modelu Head YouTek IG Speed Lite)

Grubość ramy przekłada się wprostproporcjonalnie na moc jaką rama będzie oferować podczas gry. Nawet na początku przygody z tą dyscypliną sportu nie potrzebujemy rakiet o ekstremalnej mocy i „przerośniętej ramie”. Tak naprawdę rama charakterystyczna dla rakiet typu tweener jest tu optymalna. Zaoferuje ona wystarczającą moc na początek aby nie zniechęcić początkującego, wspomóc jego uderzenia oraz nie wyręczać zupełnie użytkownika umożliwiając mu rozwój jego techniki tenisowej.
Waga
Zalecane (waga bez naciągu):
Panowie 275g-295g
Panie 260-275g

Waga jest niczym bez balansu. Należy ją dobierać z wyraźnym zwróceniem uwagi na balans (czyli środek ciężkości) jaki jej towarzyszy. Im większa waga tym wskazany większy balans na rączkę (HL – czyli Head Light). W wadze 295g można znaleźć już wiele tzw. lekkich rakiet zawodniczych, wielu grających turniejowo amatorów jest użytkownikami modeli Head Radical MP, który to właśnie waży 295g bez naciągu, nie jest to jednak model (niezależnie od linii czy to MicroGel czy też Liquidmetal etc.) dla początkującego gracza.
Balans
Zalecane (z naciągiem): 2 HL- 2 HH

Balans czyli środek ciężkości. Ten parametr w bardzo dużej mierze wpływa na to jak będziemy „odczuwać” ciężar danej rakiety. Prostym eksperymentem jest wzięcie młotka prawidłowo oraz odwrotnie. Ta sama waga ale w drugim przypadku środek ciężkości jest na wysokości naszej dłoni. Odczuwalny ciężar przyrządu jest diametralnie różny.
Sztywność
Zalecane (z naciągiem): 64-68RA

Sztywność to dość specyficzny parametr. Z jednej strony niska sztywność powoduje iż rakieta pochłania więcej drgań chroniąc nasz nadgarstek i łokieć (cecha pożądana) z drugiej jednak zmniejsza sweetspot, powoduje iż rakieta jest mniej stabilna oraz zmniejsza oddawaną przezeń moc (czego, przynajmniej na początku naszej przygody chcemy uniknąć). Dlatego też konieczny jest kompromis, którym jest wyznaczony powyżej przedział dla tego parametru.
Przeplot strun
Przeplot: 16×19 lub 16×18

Jest to jeden z mniej istotnych parametrów. Dobrze jednak aby na początku adept sztuki tenisowej nie musiał zmagać się z gęstszymi przeplotami, które oprócz tego iż są charakterystyczne to wykazują tendencję do większych wymagań wobec użytkownika pod pewnymi względami. Na tym etapie przygody z tenisem nie warto zagłębiać się w tą kwestię.
Kompozycja materiałowa
Zalecane: grafit oraz jego kompozyty z kevlarem i/lub włóknem szklanym i/lub twaronem etc.
Uwaga: obecność aluminium w kompozycji bezwzględnie skreśla dany model rakiety, w przypadku rakiet budżetowych najlepiej aby nie było dodatków pokroju tytanu itp.

Użycie grafitu do produkcji rakiet tenisowych było jednym z nielicznych prawdziwych przełomów technologicznych. Spowodowało to znaczącą zmianę stylu gry i rozwój dyscypliny. Ze względu na ceny materiałów producenci bardzo często starają się stosować tańsze wypychacze, szczególnie w przypadku tzw. rakiet „budżetowych” co oczywiście odbija się na grywalności oferowanego produktu. Są materiały których odpowiednie zastosowanie przynosi spore korzyści, są to np. kevlar, twaron, włókno szklane. Niestety ceny tych materiałów, szczególnie dwóch pierwszych, spowodowały, że we współczesnych rakietach raczej ich nie uświadczymy. Podstawową zasadą jest unikanie rakiet aluminiowych, materiał ten ze względu na przenoszenie drgań jest drogą ekspresową do kontuzji i problemów zdrowotnych (dokładne wyjaśnienie znaleźć na naszym forum). Dodatków w rakietach z najwyższej półki takich jak Aerogel, D3O, Liquidmetal nie ma się co obawiać gdyż są to bardziej zabiegi marketingowe niż faktyczne innowacje. W przypadku rakiet budżetowych należy jednak poszukiwać rakiet bez jakichkolwiek dodatków.
Mam nadzieję iż pomogłem Wam chociaż w minimalnym stopniu w wyborze pierwszej rakiety tenisowej. W razie wątpliwości gorąco doradzam skorzystanie z pomocy doświadczonych graczy udzielających się na forum poprzez założenie odpowiedniego tematu w dziale „Co wybrać?” gdzie na pewno ktoś Wam pomoże podjąć decyzję.