Wykład nr 32: Jak oni by to zrobili?

Cytat na dziś

„Wartości jakimi się kierujesz tworzą świat w jakim żyjesz; jeśli zmienisz wartości według których żyjesz, zmienisz swój świat.”

– Braine Lee

Pytanie na dziś

Co by (imię osoby która odniosła sukces przed nami) pomyślał w tej sytuacji? Co by zrobił gdyby był na moim miejscu? Dlaczego więc ja tego nie robię?

Dzisiejsze rozważania

Wyobra? sobie kogoś kto już osiągnął jeden lub więcej wielkich celów o których ty marzysz. To powinna być jakaś autentyczna osoba.

Tak się składa, że w pogoni za czymkolwiek do czego dążymy, wielu ludzi odniosło już spektakularne sukcesy.

Ich sposób myślenia może dostarczyć nam bezcennych wskazówek.
Jeśli pragniesz wybudować dom, to z chęcią poszukasz kogoś kto już jakiś dom wybudował.
Jeśli pragniesz być prawnikiem to nie masz wyjścia i dane ci jest pójść do szkoły prawniczej.
Jest to jasne i oczywiste. Jednak gdy chodzi o osiągnięcie wielkiego, wspaniałego marzenia o którym śniliśmy od długiego czasu, branie przykładu z tych którzy już to marzenie osiągnęli, nie jest takie oczywiste.

Pomyśl o jakimś wspaniałym celu do jakiego obecnie dążysz. Może to być pełna kontrola emocjonalna, lub utrzymywanie pozytywnego stanu umysłu przez cały trening lub też zwiększenie energii i dynamiki poruszania się po korcie.

Co sprawia, że tak trudno jest ci się przełamać i dać z siebie autentycznie wszystko aby ten cel w pełni osiągnąć na choćby jednym dobrym treningu?

Czy to, że jesteś zbyt leniwy? Za głupi? No cóż, być może ale pewnie nie.

Przyczyną dla której większość zawodników nie osiąga swoich wymarzonych celów i ma problemy z samokontrolą jest to, że nie posiadają oni takich samych podstawowych przekonań jak ci którzy osiągają prawdziwe mistrzostwo.

Przeciętni zawodnicy wierzą, że porażki podcinają im skrzydła, że trening to tylko trening i że najważniejsze jest to jak się gra na meczu, że jeśli chodzi o zdrowie to aby uniknąć kontuzji trzeba mieć jakieś genetyczne predyspozycje, że umiejętność wygrywania ważnych piłek jest wrodzona. Mistrzowie natomiast, żywią zupełnie przeciwne przekonania.

Prawdziwi zwycięzcy w świecie zawodowego tenisa posiadają tysiące przekonań, które różnią się od wierzeń tych którzy próbowali lecz ponieśli wielokrotnie klęskę.

To jednak rzadko bierze się pod uwagę. Większość przeciętnych zawodników widzi zły los lub brak wiedzy jako przyczynę swoich niepowodzeń. Przekonanie, że ich wierzenia są w 100% właściwe jest czymś co daje im iluzoryczne poczucie kontroli nad swoim życiem.

Podaj mi przykład zawodnika który nie zdołał osiągnąć wielkiego, wspaniałego celu który miałby wielki pozytywny wpływ na jego życie, a gwarantuję ci, że cechowały go setki głębokich przekonań które uniemożliwiły my osiągnięcie pełnego potencjału już od samego początku.

Jakieś ciekawe przykłady z życia?
Ilu znasz zawodników, którzy doskonale zdają sobie sprawę z wagi rozciągania i odpowiedniej rozgrzewki a tego nie robią? Ilu znasz zawodników, którzy wiedzą jak ważne jest wyznaczanie celów na dany mecz a tego nie stosują? Ilu znasz zawodników, którzy postanowili pracować nad rutyną międzypunktową a zamiast tego pozwalają sobie na użalanie się nad sobą i nad światem po przegranej piłce?
Co ich powstrzymuje przed robieniem tego wszystkiego? Brak wiedzy? Cóż, ci o których teraz myślę, już tę wiedzę posiadają. Brak chęci? Hmm… zawodnicy których znam lub z którymi pracuję mają mnóstwo chęci by stać się kimś wyjątkowym.
Tym co wydaje się być podstawową przyczyną nie robienia tego co nam służy jest niewłaściwy zestaw wewnętrznych przekonań.

Jeśli więc czujesz, że w jakiejś dziedzinie życia lub tenisa stoisz w miejscu, nie mogąc dokonać jakiejś konkretnej pozytywnej zmiany to otwórz swoją szafę z przekonaniami i dokładnie im się przyjrzyj. Twoje przekonania kontrolują twoje postawy. Te znowu mają wpływ na twoje emocje, które z kolei bezpośrednio kontrolują twoje działania.

Jeśli więc rutynowo odkładasz ważne rzeczy na pó?niej, pracujesz poniżej swojego poziomu i czujesz, że w niektórych aspektach twojej tenisowej kariery postępujesz zwyczajnie do kitu, to czas wykonać następujące ćwiczenie.

Wybierz ten aspekt tenisa który w ogóle ci nie leży. Ogólna, mental, niuanse techniczne, relacje z twoją grupą treningową, cokolwiek.
We? długopis i odpowiedz sobie na następujące pytania:

Czy zaplanowałeś wszystko, co potrzebujesz zrobić aby osiągnąć wymarzony cel w tej dziedzinie? Czy jesteś absolutnie pewien, że osiągniesz ten cel? Czy często po popełnieniu błędu rezygnujesz z dalszej walki lub ponosi cię gniew uniemożliwiający logiczne myślenie? Czy wierzysz, że zasługujesz na sukces mimo, że miliony innych zawodników, którzy tak samo zasługiwali na ten sukces poniosło klęskę? Czy czynniki poza twoją kontrolą decydują o tym czy odniesiesz sukces? Jeśli miało by to zająć wiele miesięcy a nawet lat aby osiągnąć twój cel, czy stanowi to dla ciebie problem? Czy postępowanie wedle tego co wiesz, że jest właściwe, jest dla ciebie trudne w tej sferze twojej kariery? Możesz zadawać sobie setki tego typu pytań ale na razie damy sobie spokój.

Teraz wyobra? sobie najbardziej uzdolnionych tenisistów na świecie.
Spójrz na te pytania jeszcze raz.
Jak myślisz, jakich udzielili by odpowiedzi na każde z nich?
Ich odpowiedzi zapewne w znaczącym stopniu różniłyby się od twoich.
Czy widzisz teraz jak obezwładniające, fałszywe przekonania nie pozwalają ci ruszyć pełną parą do przodu?
Obecne porażki i ciężkie przejścia nie wyjaśniają większości przyszłych niepowodzeń. Często to właśnie porażki są tym co popycha wielu ludzi do wspaniałych sukcesów i genialnych decyzji. Nie jest najważniejsze to co nam się przytrafia. życie jest wyzwaniem dla każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy statusu majątkowego. To co decyduje o naszej przyszłości, to sposób w jaki reagujemy na to co nam się przytrafia. A o tych reakcjach decydują nasze przekonania.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# mam niezłomną wiarę w to, że mogę sięgnąć nawet najambitniejszych marzeń.
# Zasługuję na sukces tak samo jak każdy inny człowiek
# Kontroluję moje działania i moje przeznaczenie
# Właściwe decyzje przychodzą mi teraz łatwo
# Odpowiedzi na ważne pytania przychodzą mi teraz łatwo
# Poradzę sobie z każdą sytuacją jaką napotkam na mojej drodze.

Trener Krystian