Wykład nr 31: Odwaga i pracowitość kluczem do Twojego szczęścia

Cytat na dziś

„Dla każdego znajdującego się w trudnej sytuacji i przepełnionego odwagą, wszystko jest możliwe.”

— Russel Crowe (odbierając Oskara dla najlepszego aktora)

Pytanie na dziś

„Co mógłbym pomyśleć lub zrobić dzisiaj a na co nie mogłem się zdobyć od długiego czasu?

Dzisiejsze rozważania

Mój kolega z drużyny uniwersyteckiej Genius Chidzikwe pochodzi z Zimbabwe. Urodził się w drewnianej chacie pokrytej słomą na przedmieściach Harare.
Ma pięciu braci i sześć sióstr. Jego rodzina żyje z uprawy kukurydzy.

W wieku 8 lat poszedł do pracy by pomóc swojej rodzinie w przetrwaniu. Jednocześnie uczęszczał do pobliskiej szkoły. W związku z sukcesami braci Blacków (wspaniałych deblistów z Zimbabwe) na kortach całego świata, w całym kraju, i również w jego szkole wprowadzono tenis jako przedmiot obowiązkowy.

Było ich na treningach 40 łobuziaków, trenowali na jednym betonowym korcie. Mieli do dyspozycji dwie rakiety i jedną puszkę piłek. żadnego z nich nie było stać na zakup butów więc wszyscy biegali na bosaka.

Geniusz opowiadał, że gdy piłka wpadała w krzaki okalające kort to losowali kto pójdzie po piłkę. Pechowiec na którego padło musiał stawić czoła jadowitym wężom i skorpionom które wprost uwielbiały takie miejsca.

Po co opowiadam tą historię? Otóż pragnę ci uzmysłowić, że niezależnie od tego w jakich warunkach trenujesz, są one często daleko lepsze od tych jakie są codziennością zawodników z innych, mniej rozwiniętych krajów.

Genius mówił, że walczył o każdą piłkę, bo jeśli przegrał to musiał czekać na następne rozegranie 10 minut. Gryzł więc kort, zdzierając sobie skórę na stopach, byle tylko mieć szansę na realizację swojego wielkiego marzenia.

Wkrótce, po dwóch latach gry nie miał sobie równych w okolicy.

Główny trener jedynego klubu tenisowego w Harare zauważył talent Geniusa, podczas jednej ze swoich wizyt rekrutacyjnych. rekrutacyjnych ten sposób Genius uzyskał szansę na codzienne treningi pod okiem doświadczonego instruktora. Miał jeden trening dziennie na który dojeżdżał na rowerze 20 km w jedną stronę.

Dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu i determinacji pogodził treningi, pracę w polu i szkołę. Po roku treningów treningów klubie otrzymał w prezencie pierwszą własną rakietę (wcześniej grał pożyczoną) i pierwszą w życiu parę butów.

Gdy spytałem Geniusa co dawało mu tak wielką determinację do codziennej pracy odpowiedział, że bez tenisa i bez tej pracy nie miałby przyszłości i żyłby z dnia na dzień. Jego marzenie dawało mu odwagę by pokonywać 40 km dziennie, modląc się by nikt nie ukradł mu jego rakiety i butów.

Finał tej historii jest taki, że Geniusz został dostrzeżony przez trenera jednej z amerykańskich uczelni, który zdecydował się zafundować mu stypendium oraz załatwić wizę i bilet do Stanów. Po 4 latach grania w lidze uniwersyteckiej, Geniusz został najlepszym zawodnikiem uczelnianym roku 2001. Ukończył z wyróżnieniem uczelnię na której semestr nauki kosztował normalnego studenta 30 tysięcy dolarów. Teraz walczy o przebicie się w tenisie zawodowym.

Nie?le jak na gościa który dostał pierwsze buty i własną rakietę w wieku 13 lat.

Ty też możesz dokonać wszystkiego czego pragniesz, jeśli cieszysz się tym co w tech chwili robisz, z oczekiwaniem patrzysz w przyszłość i wykorzystujesz wszelkie dary i narzędzia jakie posiadasz, akceptując wszelkie złe karty jakie ci zostały rozdane. W twoim interesie leży właściwe granie nimi.

Dzięki swojemu uporowi i pasji, Genius przeszedł drogę od dziecka ze skrajnie ubogiej rodziny, mieszkającej w kraju w którym posiadanie obuwia jest luksusem, do zawodowego tenisisty posiadającego znakomite wykształcenie.

Jeśli twój start do wielkiej tenisowej kariery jest lepszy od startu Geniusa, to możesz uważać się za szczęśliwca i czas byś zaczął się zachowywać jak człowiek szczęśliwy.

Pomyśl o ile łatwiejsze jest osiąganie wielkich celów w twojej sytuacji, niż to ma miejsce w krajach trzeciego świata. A jednak zawodnicy z ubogich krajów osiągają wielkie sukcesy na międzynarodowych imprezach.

Zrób to czego się obawiasz a rozwiniesz w sobie odwagę. Zrób wartościową rzecz, której nie chce ci się robić a rozwiniesz w sobie pracowitość.

Zacznie wtedy działać na ciebie i twoje życie magia pokonywania codziennych wyzwań.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

# dzisiaj idę przez życie przepełniony odwagą
# mogę dokonać tego czego pragnę, wiem, że mogę.
# odwaga i ja to jedno i to samo
# uczucie strachu lub zniechęcenia jest dla mnie sygnałem, że mam okazję popracować nad moją odwagą i pracowitością.

Trener Krystian