Wykład nr 33: Szukaj a znajdziesz

Cytat na dziś

„Ludzie którzy zdobywają ten świat to ci którzy wstają rano z łóżka i poszukują okoliczności których pragną, i jeśli nie mogą ich znale?ć to sami je tworzą.”

– George Bernard Shaw

Pytanie na dziś

„Jak dobrze będę się czuć gdy już osiągnę mój wielki cel?

Dzisiejsze rozważania
Ostatnio rozmawiałem z kolegą którego znam od początków mojej kariery tenisowej, a więc zdecydowaną większość mojego życia. Gość zadzwonił do mnie ze stanów. Zmywa naczynia w barze szybkiej obsługi, ledwo wiążąc koniec z końcem.

W kategoriach młodzieżowych, pod koniec lat 80 tych i na początku 90 tych, nie miał sobie równych w Polsce i był w czołówce europejskiej. Jego rozwój tenisowy stanął jednak w pewnym momencie w miejscu. Zwyczajnie zaczął słuchać rad kolegów którym nie koniecznie zależało na jego karierze tenisowej.

Gdy we?mie się pod uwagę talent tego zawodnika to serce się kraje, bo mógł być kimś wielkim. Jaki był jego błąd. Nie umiał lub nie chciał zdobyć i zastosować podstawowych informacji na temat tego jak powinien postępować wyczynowy tenisista.

Jeśli we?mie się pod uwagę ilość dostępnej obecnie informacji, znajdującej się w zasięgu ręki każdego ambitnego zawodnika, to trudno sobie wyobrazić aby ktokolwiek o zdrowych zmysłach mógł popełniać podobne błędy.

Jako ludzie żyjący w 21 wieku, straciliśmy prawo do wszelkich wymówek i usprawiedliwień co do spraw z którymi nie możemy sobie poradzić. Jeśli pragniemy zmienić jakiś zły nawyk, rozwinąć jakiś element gry, wzmocnić jakąś partię ciała, wyrobić w sobie cenne przekonanie to informacje są w zasięgu naszych rąk. Trzeba jedynie poczynić starania by je zdobyć i ZROBIć coś konkretnego z wiadomościami które posiadamy.

Gdy miałem problemy z plecami w wieku 19 lat, środowisko tenisowe było przekonane, że się już nie podniosę. Ja jednak z pomocą mojego taty zacząłem poszukiwać sposobów na stawienie czoła temu wyzwaniu. Zdobyłem informacje na temat ćwiczeń poizomentrycznych, poszerzyłem repertuar ćwiczeń rozciągających o ćwiczenia Jogi, zacząłem grać w pasie wspomagającym pracę mięśni brzucha i pleców, oraz zwiększyłem siłę gorsetu mięśniowego podtrzymującego mój kręgosłup. Bogactwo informacji z którego czerpałem pomysły, pozwoliło mi na uratowanie mojej kariery i zasmakowanie w życiu zawodowego tenisisty.

Po co jednak czekać aż coś złego nam się przydarzy. Już teraz, właśnie wtedy gdy jesteś zdrowy i pełen energii a twoja gra osiąga coraz wyższe poziomy, jest czas na to, by codziennie uczyć się czegoś nowego. Nie daj się uśpić temu, że wszystko jest w porządku. Nie daj się uśpić swoim sukcesom i postępom. Niech będą one dla ciebie motorem do dalszych, jeszcze intensywniejszych poszukiwań rzeczy, które mogłyby nadać twojemu rozwojowi jeszcze większy impet.

Kolega o którym wspominałem w wieku 28 lat wiedział o tenisie mniej więcej tyle co w wieku 18 lat. W tenisie podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, o sukcesie lub porażce może w twoim przypadku decydować jakaś jedna ważna informacja, która wpłynie na jakość twojej codziennej pracy.

Zawsze warto działać bazując na swojej wiedzy. Jeśli chodzi o ważne, życiowe decyzje motywacja i wiara mogą nie wystarczyć. Trzeba wiedzieć co się robi. Nie ma żadnego substytutu dla dobrego planu własnego rozwoju popartego solidną wiedzą.

Gdzie tą wiedzę zdobyć. Cóż najpewniej, jest poszukiwać ważnych informacji u ludzi którzy wiedzą to czego pragniesz się nauczyć.

Nie ma co płakać nad niemożnością kontrolowania swoich emocji, w ramię osób które same nad sobą nie panują. Mało użyteczne będzie pewnie słuchanie porad kumpli, którzy swoją karierę tenisową traktują jako sposób na dobrą zabawę na turniejach z dala od rodziców.

Warto natomiast poszukiwać ludzi dla których gra w tenisa jest życiową pasją. Tych, którzy widzą w treningach i meczach coś więcej niż tylko rywalizację. Tych dla których tenis jest sposobem na swój własny rozwój. Gdy już odnajdziesz takie osoby to masz szansę dowiedzieć się czegoś naprawdę wartościowego. Czegoś co pozwoli również i tobie z zapałem i radością stawiać czoła codziennym wyzwaniom, stając się człowiekiem którego wiedza i umiejętności dają szansę na wspaniałe osiągnięcia.

W czasie studiów w Poznaniu poznałem kulturystę który w jednym zdaniu ujął to, co wydaje mi się podstawową wartością w sporcie. Gość ten był nie tylko niesamowicie umięśniony ale również niezwykle proporcjonalnie zbudowany. Powiedział mi, że dzięki swojej pracy może nosić swoje trofeum wszędzie gdzie tylko się pojawi. Tym trofeum była oczywiście jego własna osoba.

Naucz się tego co potrzebujesz wiedzieć aby otrzymać to czego pragniesz. To najpewniejsza i najszybsza droga do sukcesu. Następnie używaj swojej wiedzy w tym co robisz a będzie ci dane noszenie swojego trofeum ze sobą wszędzie gdzie tylko się udasz.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# rosnę i rozwijam się z każdym dzisiejszym doświadczeniem
# używam mojej wiedzy by pomóc sobie i innym
# moja wiara we własne umiejętności rośnie teraz z każdym dniem
# gdy potrzebuję czegoś się dowiedzieć, zdobywam potrzebne informacje
# jestem na bieżąco w sprawach które są dla mnie ważne
# jestem wart wysiłków by budować swoją wiedzę i umiejętności
# jestem swoim najlepszym przyjacielem i tak się właśnie zachowuję.

Trener Krystian