Wykład nr 72 – Wspaniały dzień

Cytat na dziś

„Wydawało mi się, że życie mija zbyt szybko. Postanowiłem patrzeć na życie w zwolnionym tempie, by częściej delektować się dobrymi jego aspektami.”

– Steve Winwood

Pytanie na Dziś

Co jest naprawdę wspaniałe, lub mogłoby być wspaniałe w dzisiejszym dniu?

Dzisiejsze rozważania

Szczęście w życiu, czy nawet szczęśliwe przeżycie jednego dnia nie oznacza, że biegasz naokoło niczym nieopierzony kurczak, rozpowiadając jak świetnie się czujesz. Nie oznacza ono również tego, że ubiłeś świetny interes lub, że udało ci się zarezerwować stolik w wykwintnej restauracji. Zbyt wielu z nas patrzy wokół siebie aby udowodnić sobie, że rzeczy mają się świetnie.
Wszyscy mamy słabsze dni. Niektórzy mają ich więcej niż inni. Jak jednak zmienić się z kogoś kto czuje się wiecznie zmęczony, kto nie panuje nad swoimi emocjami, kto nie może się skoncentrować w ważnych momentach, kto czuje się sparaliżowany w chwili gdy potrzebuje grać na swoim najwyższym poziomie, w kogoś kto jest na dobrej drodze do sukcesu i szczęścia?

– kompletnie akceptując fakt, że jest jeszcze wiele rzeczy których trzeba się nauczyć, i że możesz się nauczyć być tak skuteczny i tak szczęśliwy jak tylko tego pragniesz
– postrzegając krytykę jako szansę nauczenia się czegoś nowego
– usiłując odnale?ć coś, cokolwiek, z czego można się cieszyć każdego dnia.

Nawet jeśli miałoby to być przyklejenie sobie do twarzy szerokiego uśmiechu na cały dzień, lekarze udowodnili, że substancje wyzwalane przez nas umysł w chwili gdy się uśmiechamy są podobne do tych, które przepisuje się ludziom chorym na depresje.

Oto twoje zadanie na dziś…

Napisz na kartce dzisiejsze pytanie dnia. Pod nim napisz co najmniej pięć rzeczy które są lub mogłyby być wspaniałe w dzisiejszym dniu.

Tematyka może być następująca:

– zdrowie twoje lub kogoś innego
– to jak się czujesz emocjonalnie
– zły nawyk który udało ci się ostatnio kontrolować
– ktoś kto zwrócił na ciebie uwagę, a kogo i ty lubisz
– pozytywne komentarze na temat twojej gry
– twoje nowe ubranie
– ważny zbliżający się turniej, do którego czujesz, że jesteś przygotowany, lub
– nie czujesz się przygotowany ale maż czas aby się przygotować
– spotkanie z kumplami, których nie widziałeś od jakiegoś czasu
– nowy dzień, by nauczyć się czegoś o sobie samym i motywach jakie tobą kierują

Gdy się dobrze nad tym zastanowisz to możesz wynajdywać różne rzeczy które są wspaniałe w twoim życiu przez cały dzień. Są setki rzeczy, które, jeśli się zwróci na nie uwagę, poprawiają nasze samopoczucie kiedykolwiek tylko chcemy. W każdym momencie!!

Nie myl jednak tego podejścia z oszukiwaniem samego siebie. Nie mówię tutaj o zakładaniu różowych okularów. Mówię o sposobie na nie martwienie się rzeczami nad którymi nie mamy kontroli i które prawdopodobnie się nie wydarzą. Mówię o koncentrowaniu się na tym co dobre, zamiast o wpędzaniu się w grobowy nastrój z powodu rzeczy które dawno się już wydarzyły i spraw które są już zamknięte.

Dzisiejszy cytat mówi o patrzeniu na życie w zwolnionym tempie. Nie chodzi tu jednak o zwalnianie własnego tempa. Oznacza bycie tu i teraz. Cieszenie się dobrymi rzeczami które się teraz dzieją…koncentrowanie się na tym co dobre i docenianie tego, zamiast myśleć wyłącznie o problemach.

Gdy mamy zły humor to nie koncentrujemy się na tym co dobre, lub nawet na tym co mogłoby być dobre. Myślimy wyłącznie o tym, co nie jest takie jak być powinno.
Nie koncentrujmy się na problemach. Napisz co najmniej 5, a najlepiej 10 – 20 odpowiedzi na dzisiejsze pytanie dnia… i zacznij się uśmiechać.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– wszędzie wokół mnie są rzeczy które sprawiają, że się uśmiecham
– doceniam wszystkie małe rzeczy jakie ludzie robią dla mnie
– cieszę się odnajdywaniem tego co dobre w innych ludziach
– szanuję potrzeby innych
– doceniam różnice między mną a innymi lud?mi
– życie jest piękne
– odczuwam zadowolenie, niezależnie od prędkości z jaką żyję