Wykład nr 42 – Mądre pytania = Mądrość

Cytat na dziś

„Miałem sześciu wiernych i uczciwych służących, którzy nauczyli mnie wszystkiego co wiem. Nazywali się Gdzie, Co, Kiedy, Dlaczego, Jak i Kto.”

– Rudyard Kipling (Laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury)

Pytanie na dziś

„Jakie pytania zadawałem sobie przez ostatnią godzinę?”

Dzisiejsze rozważania

Zauważ, że Kipling nie powiedział, że te pytania nauczyły go sporo. Powiedział, że nauczyły go wszystkiego co wie.
A ten gość wiedział całkiem sporo.

Zadajesz sobie pytania przez cały dzień, poprzez normalny proces myślenia.
Zależnie od tego jakie pytania zadajesz sobie świadomie (a te programują twój podświadomy umysł do zadawania ich w przyszłości bez twojej świadomej wiedzy), doświadczasz emocji i wykształcasz w sobie postawy które wspierają twoje życiowe dążenia lub dręczy cię niepokój i ciągłe zmartwienie.

Jeśli jesteś w depresji lub strachu i ciągle martwisz się tym jaka straszliwa rzecz może ci się przytrafić za chwilę, to czas najwyższy spojrzeć na swoje myśli. Przyjrzyj im się dobrze. Wszelkie badania nad ludzką psychiką wykazały jedno…
Jeśli skoncentrujesz swoje myśli na dodających siły rezultatach, i zadasz sobie pytania, na które udzielisz inspirujących cię odpowiedzi, to zauważysz, że twoje niepokoje i ataki paniki znacznie się zredukują. Jeśli poćwiczysz to wystarczająco często, wszystkie twoje wcześniejsze obawy mogą zwyczajnie zniknąć. Nie ma znaczenia czy cierpiałeś na chroniczną depresję przez dziesięciolecia.

To działa.

Twoje myśli wytwarzają chemikalia – albo są to związki pobudzające cię do działania albo zniechęcające cię do robienia czegokolwiek. Badania wykazały, że gdy bardzo nieprzyjemne zdjęcia zostały pokazane ludziom, ich mózgi zaczęły wytwarzać niemal natychmiastowo bardzo nieprzyjemne związki chemiczne.
Gdy natomiast pokazano im zdjęcia kojarzące się ze szczęściem, ich ciała zaczęły wytwarzać związki stymulujące uczucie radości i zadowolenia.

Oczywiście możesz wprowadzać się w dobre stany emocjonalne przy pomocy środków farmakologicznych ale jest to dość niebezpieczne i bardzo niezdrowe.

O wiele łatwiej jest przeczytać raz dziennie wykład zmieniający to na czym się koncentrujemy, i podtrzymać ten nowy obiekt naszej koncentracji stosując afirmacje i odpowiadając sobie na pytania dnia. Jeśli zrobisz to wystarczająco często, ten nowy sposób myślenia stanie się twoim nawykiem.
Możesz uciec od swoich problemów zmieniając środowisko w którym żyjesz, ale wszędzie bierzesz ze sobą swoje myśli!
To właśnie dlatego najlepsi zawodnicy wygrywają w każdym miejscu na świecie i to dlatego słabi uczniowie w szkole są zdania, że wszyscy nauczyciele się na nich uwzięli. Niezależnie od tego gdzie grasz lub w której klasie się uczysz twoje myśli zawsze decydują o tym czy odniesiesz sukces czy też nie.

Zacznij zadawać sobie pytania które dodadzą ci sił. Aby pozostały one w twojej głowie powinieneś je zapisać i czytać je sobie parokrotnie w ciągu dnia. Nawet wtedy gdy jesteś bogaty i sławny.

Oto przykłady takich pytań:

W jaki sposób mogę lepiej pracować na treningu?
Co jest takiego naprawdę fajnego w mojej osobie?
Co kocham w tenisie?
Co fajnego jest w moich rodzicach?
Kto mnie kocha i kogo ja kocham?
Co użytecznego jest w tym problemie?
W jaki sposób skorzystam na tym, że zrobię to zadanie szybko i już teraz?

Każde z tych pytań, a są tysiące podobnych, które możesz świadomie sobie zadawać, ma swoją odpowied?. Ta odpowied? sprawia, że zaczynasz czuć się świetnie. Dlaczego? Ponieważ zmusza cię na skupieniu się na tym co jest właściwe. Na tym co dobre.

Czy to oznacza, że twoje życie nagle stanie się doskonałe? Na pewno nie. Jednak gdy patrzysz w dobrą stronę, zobaczysz wystarczająco dużo by poczuć przypływ energii do działania. Nawet jeśli twoim celem jest nie zwichnąć sobie dzisiaj nadgarstka, już jest to coś od czego możesz zacząć.

Za każdym razem gdy osiągniesz jakiś mały cel, będzie to potwierdzeniem, że możesz zrobić więcej….i potem jeszcze więcej. Następnie po tym osiągnięciu zadaj sobie pytanie:” Jak ja to zrobiłem?” a uzyskasz odpowied? dodającą ci sił do dalszego działania. Odpowied? uczącą cię jak znowu odnieść sukces w przyszłości.

To jest właśnie przyczyna dla której Rudyard Kipling powiedział to, co jest dzisiejszym cytatem dnia.

Zadaj sobie i zapisz dodające sił pytania w każdej dziedzinie życia które sprawia ci problemy.

Czytaj je często. Parę razy dziennie.

Gdy to zrobisz, to absolutnie nie ma możliwości aby każdy twój dzień nie był miłym przeżyciem, niezależnie od tego jakie zewnętrzne czynniki na ciebie oddziałują.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

– moje pytania pomagają mi się skoncentrować na tym co właściwe i dobre
– zastępuje złe pytania tymi które dodają sił
– zadaje wspaniałe pytania i otrzymuję wspaniałe odpowiedzi
– moje życie staje się lepsze każdego dnia dzięki temu na czym się koncentruję
– mogę wytworzyć w sobie radość jedynie poprzez zmianę zadawanych sobie pytań
– odnoszę sukcesy ponieważ zachowuję umysłową dyscyplinę
– jestem świetny w zmienianiu problemów w sukcesy.