Wykład nr 41 – Walcz do końca

Cytat na dziś

„Najwspanialsze nagrody otrzymujemy robiąc rzeczy które wydają się niemożliwe do wykonania.”

– Arnold Palmer

Pytanie na dziś

„Co mogę zrobić lub pomyśleć aby wybrnąć z tej sytuacji w tej chwili?”

Dzisiejsze rozważania

Walcz do końca każdej wymiany na treningu ponieważ nigdy nie wiesz czy do tej piłki będziesz w stanie dojść czy nie. Jeśli będziesz walczył do końca to może dojdziesz i zagrasz coś niemożliwego do wykonania zdobywając najwspanialsza nagrodę. Jeśli będziesz o tą piłkę walczył do końca to z czasem staniesz się ekspertem w walce o piłkę do końca i coraz więcej piłek zagrasz w „niemożliwy sposób”.

Dlaczego Nadal wygrał Rolanda? Bo wybrał więcej niemożliwych do zagrania piłek niż ktokolwiek inny. Ten facet walczył o każdą piłkę jakby nie miało być już następnej. Wytrzymał tak przez wszystkie mecze i zdobył coś wspaniałego.

Walcz do końca każdego treningu o zachowanie 100% zaangażowania i koncentracji. Ile razy przytrafiło ci się na koniec treningu odpuścić walkę na maksa. Jestem pewien, że całkiem sporo. A to właśnie końcówki często decydują o tym czy Federer wygrywa Australian Open czy może Safin. To końcówki decydują o tym czy ktoś wyjdzie jako twardy niepokonany czy rozbity i godny pożałowania. Walcz do końca treningu tak jakby nie miało być następnego bo gdzieś na twojej tenisowej drodze czeka cię za to najwspanialsza nagroda.

Walcz do końca o perfekcyjne zakończenie treningu dobrym rowerkiem lub truchtem oraz rozciąganiem. Nie daj się odciągnąć od zrobienia tych rzeczy jak należy. Walcząc o dobre wykonanie rozciągania walczysz o swoje zdrowie, walczysz o większą swobodę ruchów na korcie, walczysz o większe rozlu?nienie mięśni w momentach szczególnego napięcia, walczysz o lepsze samopoczucie na następnym meczu lub treningu. Zobacz co się dzieje na TOUR. Tyle kontuzji. Tyle karier zaburzonych przez jakieś dolegliwości. Tyle meczy, często finałowych w Wielkim Szlemie, przegranych na wskutek odniesienia jakiś obrażeń. Walcz o swoje zdrowie na końcu każdego treningu i przed pójściem spać a może ominą cię te nieszczęścia i sięgniesz po najwspanialsze nagrody.

Walcz do końca każdego gema w każdym momencie każdego meczu. Co z tego, że przeciwnik prowadzi 40/0. To są jedynie trzy punkty które on wygrał. Ty też przecież możesz wygrać trzy piłki z rzędu. Jemu się udało to i ty możesz. Nie jesteś przecież gorszy, prawda? Nawet jeśli jesteś, to walcząc do końca zwiększasz swoją wartość. Stanowisz na tym korcie więcej niż mógłbyś się spodziewać. Stanowisz mentalną potęgę. Ta mentalna potęga może często wygrać dla ciebie przegrane mecze, więc walcz do końca o każdego gema jakby nie miało być następnego. W jaki sposób wygrać gema z 0/40? Walcząc o każdą piłkę. Przecież masz to we krwi nieprawdaż. Na każdym treningu poruszasz niebo i ziemię aby wygrać każdy możliwy punkt. Czym dla ciebie jest wygranie 5 punktów z rzędu. Bułka z masłem. Walcz więc do końca każdego gema bo gdy wygrasz ich wystarczająco dużo to gdzieś na drodze twojej tenisowej kariery czeka cię wspaniała nagroda.

Walcz do końca każdego seta. Wiem, że gdy przegrywasz 0/5 to zadanie jakie przed tobą stoi wydaje się być niemożliwym do wykonania. Ale przecież nie od razu Rzym zbudowano. Najpierw trzeba wygrać następną piłkę, pó?niej trzeba wygrać następnego gema i tak krok po kroku niemożliwe staje się możliwym, możliwe staje się prawdopodobnym a prawdopodobne staje się faktem. Gdy raz już ci się uda tego dokonać, to zdobędziesz pewność siebie wartą więcej niż cokolwiek innego w tym sporcie. Zdobędziesz pewność, że warto walczyć do momentu gdy podasz sobie z przeciwnikiem ręce na zakończenie pojedynku. Potem pozostaje jedynie walka z sobą aby przypilnować rozciągania, uzupełnić formularz zadań meczowych o wnioski na przyszłość i ocenę realizacji celów na dany mecz, oraz nawodnić się i najeść.

Walcz do końca gdyż „zwycięzcy nigdy się nie poddają, a poddający się nigdy nie wygrywają”. Walcz do końca gdyż 90% ludzi poddaje się w sytuacjach które wydają się niemożliwe do wygrania podczas gdy 90% procent z tych sytuacji jest jeszcze do wygrania.
Gdy walcząc do końca uda ci się wygrać to daj temu głośny wyraz. Niech świat usłyszy jaki z ciebie gladiator. Niech wszyscy przeciwnicy wiedzą, że chcąc wygrać z tobą trzeba przejść przez piekło wzdłuż i wszerz. Niech twoja podświadomość wie, że twoja wola walki jest większa niż ty sam.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

– walczę do końca nawet gdy wszyscy kibice opuścili już mój kort
– walczę do końca nawet gdy wszyscy naokoło zdają się zapominać co to zwycięstwo
– walczę do końca nawet gdy brakuje mi sił i środków by zwyciężyć
– walczę do końca dla samej idei walki do końca, gdyż ci co walczą do końca zdobywają w końcu najwspanialsze nagrody.

Trener Krystian