Wykład nr 18: Zmień swoje podejście a zmienisz swoje życie

Cytat na dziś

„Gdy ktoś spojrzy na białą lilię przez czerwone szkiełko to będzie mu się wydawało, że widzi czerwoną lilię. Ale przecież tam nie będzie żadnej czerwonej lilii. W tym właśnie tkwi problem ludzkości. Wiele naszych zmartwień to fałszywe obrazy w naszej głowie”.

– M.D Garbrick

Pytanie na dziś

„Czy problem który mnie teraz trapi to problem, czy może patrzę na to w zły sposób? Czy jest to coś lepszego?”

Dzisiejsze rozważania

Wiesz co? Wszystko zależy od sposobu w jaki patrzysz na sprawy.
Większość naszych problemów ma tak naprawdę swoje podłoże w nas samych. To jak postrzegamy nasze błędy, niepowodzenia i porażki czyni różnicę we wszystkim co robisz.

Dokładnie we wszystkim.

Gdy jeszcze grałem w kategoriach młodzieżowych i na początku kariery seniorskiej, rzadko zdarzało się abym był z czegoś zadowolony przez dłuższy czas. Z prawie każdego treningu schodziłem z uczuciem niedosytu i niezadowolenia. Rzadko zdarzał się mecz z którego byłbym w pełni zadowolony. Zawsze chciałem być już tam dokąd zmierzałem. Nie znosiłem błędów i porażek tym samym nie znosząc wyboistej drogi do sukcesu. Przez to rzadko czułem się naprawdę dobrze.

Czy zauważyłeś, że wszystkie rzeczy o których właśnie wspomniałem wynikały wyłącznie z moich myśli i emocji. To wszystko było jedynie w mojej głowie i nie było prawdziwe.

Hmm…

Czy to naprawdę były tylko myśli? Jedynie same emocje?
Czy to możliwe aby myśli były czymś prawdziwym?

Otóż są tak prawdziwe jak mata na której leżysz lub krzesło na którym siedzisz. Nie rozumiałem tego przez bardzo długi czas. Większość ludzi idzie do piachu nigdy nie wyrabiając w sobie umiejętności kontrolowania tego co myślą i w jaki sposób.

Z chwilą gdy uwierzysz w siłę twoich myśli, twoje życie ulegnie kompletnej zmianie. Problemy nie będą już problemami. Staną się wyzwaniami. Słyszałeś już pewnie to wszystko wcześniej, jestem tego pewien. Jednak gdy to w końcu do ciebie dotrze, sam zobaczysz jak twoje myśli mogą uczynić twoją grę, twój trening, twoją pracę, twoje życie wspaniałym lub beznadziejnym. Wszystko co od tej pory zrobisz, zrobisz lepiej.

Mam nadzieję, że nie będziesz musiał przechodzić przez to wszystko co ja przeszedłem zanim to w końcu załapałem. Dzień w którym potęga myśli przykuje twoją uwagę będzie dla ciebie punktem zwrotnym i będziesz miał uczucie, że wielki ciężar na twoich plecach zmniejszył się do rozmiarów ziarenka maku.

Właściwa perspektywa jest wielce niedoceniana.

Jest coś co możesz zrobić teraz lub nieco pó?niej dzisiejszego dnia, jutro i przez resztę twoich dni. Gdy myślisz, że masz problem przyjrzyj się mu.

Czy to jest rzeczywiście problem czy może wyzwanie? W chwili gdy masz problemy (a tych chwil mogą być setki każdego dnia) twoim celem powinno być zadanie sobie tego pytania: Czy to jest jedynie kolejne wyzwanie któremu prawie na pewno sprostam?

Zadawaj sobie to pytanie bez przerwy. Mówię bez przerwy ponieważ tak właśnie często rzucane ci są niekiedy wyzwania, nieprawdaż?
Niczym burza gradowa.

„Chwila, chwila, ale czegoś tu nie rozumiem” — mógłby ktoś powiedzieć. „Gdy mój przeciwnik trafia wszystko ramą po taśmie w linię to mam problem! Gdy sam nie trafiam w piłkę to też mam problem. Sędzia który się na mnie uwziął, kort przypominający kartoflisko, ball boys którzy nie wiedzą co robić z piłkami to też jest problem. Nic nie mogę z tym zrobić i nie mogę tego zmienić!”

Jazda!

Jedyny sposób na poradzenie sobie nawet z najbardziej trudnymi sytuacjami to powiedzenie JAZDA! To są właśnie twoje wyzwania którym dane ci jest sprostać.

Tylko dlatego, że nie widzisz tego w tym momencie jak należy, nie zmienia faktu że masz do czynienia z wyzwaniami. Są one jak test który możesz zdać lub oblać. Jeśli go zdasz to się rozwiniesz. Jeśli go oblejesz to będziesz się czuł zdołowany i jeszcze bardziej przekonany o swojej bezradności.

Takie właśnie jest życie. Warto oglądać rzeczy ze wszystkich stron, przez bezbarwne, przezroczyste szkło aby móc dostrzec prawdę.

Nie ma nic takiego co ci się może przytrafić a co jest większe od ciebie. Możesz pokonać wszelkie przeszkody.

We? przykład Christophera Reeve’a, jeśli potrzebujesz dobrej perspektywy. Facet grał Supermena! Po wypadku nie mógł poruszyć nawet jednym mięśniem w swoim ciele. Jednakże wydał dwie książki dając innym ludziom nadzieję na pokonanie mniejszych najczęściej wyzwań w ich życiu.

Jeśli widzisz w swoim życiu głębszy sens, jeśli pragniesz sięgnąć wspaniałych celów, dane ci będzie postrzegać wszelkie przeszkody na twojej drodze jako kolejne etapy twojego rozwoju. Potrzebna będzie ci również świadomość, że gdy zaczynasz się czymś naprawdę denerwować to jedyne czego ci trzeba to lepsza perspektywa… i to szybko!

Wcale nie musisz przez wszelkie przeszkody przeskakiwać. Możesz się pod nimi przeczołgać i ruszyć dalej. Oczekiwanie, że twoje życie i twoja kariera tenisowa będzie przebiegała bez problemów, że będziesz szczęśliwy dopiero wtedy gdy wszystko będzie po twojej myśli to czyste szaleństwo.

Zdecyduj się na bycie szczęśliwym dzisiaj. Nie martw się jutrem. Przygotuj się na nie ale nie zamartwiaj się. Po prostu staw czoła dzisiejszym wyzwaniom.

Uśmiechnij się przy okazji. Rzeczy nie zawsze będą się układały tak jak chcesz. Z całą pewnością będziesz miał okresy gdy nic się nie układa. Zaakceptuj to jako stan wyjściowy. Dzięki temu, gdy wszystko będzie ci się waliło na głowę, będziesz w stanie myśleć jasno i szybko zdecydujesz co robić dalej zamiast marnować czas na użalanie się nad sobą.

Twoja następna decyzja może być właśnie tą która zamieni twój problem w zwycięstwo.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# postrzegam dzisiejsze problemy jako wyzwania
# przeszkody są dla mnie stopniami w rozwoju
# moje wyzwania pomagają mi rozwijać się i uczyć
# doceniam wartość wszelkich wyzwań którym mam sprostać
# rozwiązuję wszelkie problemy w moim życiu.

Trener Krystian