Wykład nr 17: W tenisie jak w życiu

Cytat na dziś

„Emocje są jak mięśnie. Najmocniejsze są te których najczęściej używamy i również najczęściej używamy tych które są najmocniejsze.”

– Rafał Chrzanowski

Pytanie na dziś

„Czy uczyniłem wszystko co w mojej mocy aby to ćwiczenie, ten trening przebiegał na najwyższym możliwym poziomie?”

Dzisiejsze rozważania

Wyobra?my sobie następującą sytuację. Zderzyły się dwa samochody. Siła uderzenia była wielka więc z pojazdów zostały same wraki. Wewnątrz aut znajdują się uwięzione, nieprzytomne osoby. Czterech gapiów pojawiło się na miejscu wypadku.

Nagle jeden z samochodów zapala się. Wkrótce staje się oczywiste, że ogień za niecałą minutę dotrze do baku i nastąpi wielka eksplozja.

Z czterech osób obserwujących całe zdarzenie pierwsza postanawia, że nie będzie ratowała ludzi z płonącego pojazdu. „To nie moja sprawa” — stwierdza, „Po co mam narażać życie dla obcych mi ludzi?”.

Druga osoba widząc zachowanie pierwszej również nie podejmuje żadnych działań. „Skoro pierwsza osoba nie rusza na ratunek to ja też nie” — argumentuje, „Jeśli ktoś będzie ich ratował to wtedy się przyłączę.”

Trzecia osoba czuje, że trzeba pomóc. „Muszę im pomóc” — mówi sobie, „jeśli ja tego nie zrobię to nikt się tutaj nie zdobędzie na działanie”. Jest jednak tak sparaliżowana grozą sytuacji i koniecznością podjęcia piekielnie ważnej decyzji, że nie może się ruszyć z miejsca. Po prostu ją zamurowało.

Czwarta osoba niewiele myśląc rusza zdecydowanie w kierunku samochodu i ratuje nieszczęśników uwięzionych w środku, zanim jeszcze samochód zdążył wybuchnąć.

Na korcie i w naszym codziennym życiu nie doświadczamy na szczęście tak ekstremalnych sytuacji. Jednak wszystkie chemiczne procesy, cała fizjologia reakcji na stres jest dokładnie taka sama na korcie jak u wcześniej wspomnianych czterech osób. Praktycznie na każdym treningu i na każdym meczu podejmujemy decyzje odnośnie naszej przyszłości.

Którą z tych osób jesteś, którą chciałbyś być? Co zamierzasz zrobić aby wytrenować w sobie odpowiednie reakcje?

Pytaniem które zadadzą sobie, wcześniej czy pó?niej, cztery obserwujące wypadek osoby jest to: „Czy zrobiłem wszystko co w mojej mocy aby pomóc ludziom uwięzionym w płonącym samochodzie?”

Podobne pytanie zadadzą sobie, wcześniej czy pó?niej aspirujący do mistrzostwa zawodnicy: „Czy zrobiłem wszystko co w mojej mocy aby wykonać to ćwiczenie, zagrać ten mecz najlepiej jak to możliwe?” „Czy w czasie treningu ćwiczyłem właściwe reakcje na rzeczy które mi się przytrafiają, aby w przyszłości podczas ważnych meczów reagować w najlepszy możliwy sposób, bez większego zastanowienia?”

Pracujmy nad naszymi reakcjami, kształtujmy sposób naszego myślenia na korcie i poza nim. Ludzie przełamujący bariery i przekraczający to co wydaje się być szczytem ludzkich możliwości, pracują nad sobą w każdej chwili, każdego dnia. Niech trening będzie okazją do tego aby przypominać sobie o ogromnym wpływie tego jak reagujemy na to co przytrafia nam się w życiu.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś.

# codziennie pracuję nad moimi reakcjami na trudne sytuacje na korcie i poza nim
# Uczciwie wobec siebie, określam poziom mojego zaangażowania w to co robię.
# Codziennie staję się tym kim chciałbym być.
# Moje instynktowne reakcje na korcie to efekt mojego zaangażowania na treningu.

Trener Krystian