Wykład nr 15: Podążaj za swoim marzeniem

Cytat na dziś

„Sukces jest stopniową realizacją dążenia do wartościowego ideału”

– Earl Nightingale

Pytanie na dziś

„Czemu zawdzięczam możliwość spędzenia kolejnego dnia, w dążeniu do realizacji marzenia mojego życia?”

Dzisiejsze rozważania

W juniorskim tenisie a także u niektórych profesjonalistów, można dostrzec niepokojący brak wiedzy na temat tego czym jest sukces. Niektórzy zawodnicy sądzą, że sukces to otrzymanie wielkiego kontraktu sponsorskiego, inni słyszą aplauz publiczności po wspaniałym zagraniu i wydaje im się, że to właśnie jest sukces. Następnego dnia ci sami zawodnicy, na wysokich kontraktach, mogą ugrać zaledwie parę gemów z zawodnikiem teoretycznie gorszym od siebie.

Bywają tenisiści tak pewni swego, jakby byli jakimiś bogami, co daje im, według ich mniemania, prawo do wydzierania się na sędziów, trenerów a nawet na kibiców którzy właśnie zaczęli kibicować przeciwnikowi.

Wszyscy oni powinni spojrzeć na archiwalne mecze Pete Samprasa, aby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest sukces. Dzień po dniu, rok po roku, potrafił on grać na poziomie którego trudno byłoby wymagać od jakiegokolwiek tenisisty. Sam sobie ustanawiał standardy. Jego definicja sukcesu odnosiła się do tego „co potrzebuję zrobić w tej chwili”, a nie do tego co osiągnął w przeszłości.

Gdy wychodzisz na kort nie liczy się to co wygrałeś przed tygodniem. Nie ma również znaczenia ile medali zdobiło niegdyś twoją szyję. To co się liczy to chwila w której się znajdujesz. Mistrzem się było, mistrzem się będzie ale mistrzem nigdy się nie jest. Cóż znaczą twoje wcześniejsze dokonania, jeśli w chwili obecnej mijasz się z piłką i zachowujesz się przy tym jak początkujący rekreant?

Medale w końcu znajdą się na dnie szafy a puchary pokryje gruba warstwa kurzu. Z czasem ciężko ci będzie przypomnieć sobie twoje wielkie dni.

Długo terminowy sukces nie mierzy się pojedynczymi osiągnięciami. Każdy może zwyciężyć w danym dniu lub nawet tygodniu. Tak naprawdę to, to KIM jesteś decyduje czy we?miesz się za siebie i dokonasz właściwych wyborów czy może odpuścisz sobie właściwe wybory na pó?niej.

Nie osiągniesz sukcesu jeśli go nie zdefiniujesz.

Podoba mi się definicja Earla Nightingale’a, ponieważ nakłania ona nas do sięgnięcia w głąb nas samych i dania z siebie całej naszej miłości, całej naszej energii i wszystkiego co w nas najlepsze w dzisiejszym dniu. Nakłania nas do poczynienia wszelkich możliwych wysiłków dzisiaj i jutro. Jednocześnie, pozwalając na odczuwanie radości tu i teraz, a nie gdzieś tam kiedyś w przyszłości.

Przestań odkładać bycie szczęśliwym na pó?niej. Zdecyduj się na odczuwanie radości z tego co robisz już teraz. Czy życie nie jest zbyt krótkie, aby marnować nasz czas na płakanie nad utraconymi możliwościami i popełnionymi błędami?

Po prostu powiedz TAK. Zrób coś ważnego w tej chwili, popracuj nad tym przez jakiś czas i zakończ to. Zrób to teraz, we? się w garść i …

Uśmiechnij się gdy będziesz to robił. Może zaczniesz się sam sobie naprawdę podobać.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# Jestem człowiekiem sukcesu
# Sukces i ja to jedno i to samo
# Moja droga do sukcesu jest stopniowa i wartościowa
# Dzisiaj jest mój dzień zwycięstw

Trener Krystian