Wykład nr 16: Masz wielki cel? Oto jak możesz go osiągnąć!

Cytat na dziś

„żyj teraz, umieraj pó?niej”

Tatuaż na bicepsie Camela Antoniego. Uczelnianego mistrza Stanów Zjednoczonych w Kosza z Syracuse.

Pytanie na dziś

Czy jest coś co mogę zrobić dzisiaj, a o czym marzyłem od długiego czasu?

Dzisiejsze rozważania

Rozpoznajemy ich z chwilą gdy tylko ich zobaczymy.
Chcemy być blisko nich.
Chcemy być jak oni.
Znasz ten typ…
Zawsze uśmiechnięci. Ciężko pracujący. Optymistycznie nastawieni. Pewni tego co robią.
No i oczywiści dużo wygrywają.

Camelo Antony, osiemnastolatek z Syracuse jest taką osobą.

W zeszłym roku, na pierwszym roku studiów poprowadził swoją drużynę , Syracuse Orangemen, do mistrzostwa Stanów w koszykówce.

Rutynowo dokonywał rzeczy niemożliwych. Pokazując umiejętności zarezerwowane wyłącznie dla tych „dotkniętych Bożą ręką”. A to wszystko z uśmiechem na ustach, mogącym rozświetlić cały Nowy York.

Ludzie z jego miasta zapomnieli o szalejących wichurach i pięciometrowych zaspach śnieżnych. Nic nie miało większego znaczenia, gdyż wszyscy mieli uczucie, że oglądają kogoś naprawdę wyjątkowego.

Pewnie, Camelo ma naturalne uzdolnienia, ale w jego grze jest znacznie więcej niż tylko wrodzone predyspozycje.

Facet pracuje jak nikt inny.

Jest marzeniem każdego trenera… Słucha uważnie, uczy się z każdego błędu, trenuje codziennie tak jakby grał o tytuł NBA.

I ma jedynie 18 lat.

Większość ludzi chce wierzyć, że talent takiego kalibru ma się od urodzenia. Większość pragnie wierzyć ze takiego daru po prostu nie posiada. Pozwala im to uciec od odpowiedzialności za swoje niepowodzenia.

Prawdą jest, że tylko nieliczni urodzili się z fizycznymi atutami pozwalającymi na grę na najwyższym światowym poziomie lub ze zdolnością to radzenia sobie ze stresem jakiemu muszą stawić czoło prezesi wielkich korporacji.

Jednakże większość ludzi zapomina, że aby stać się wybitnym w czymkolwiek, trzeba skupić swoją uwagę na jednej ważnej dla nas rzeczy.

Jeśli pragniesz osiągnąć mistrzostwo, czy nawet poradzić sobie z następnym wyzwaniem to dane ci będzie pracować tylko nad tą jedną rzeczą. Pewnie, wypełniaj swoje codzienne obowiązki ale gdy pragniesz sięgnąć po ten jeden główny cel, to uczyń wszelkie działania zmierzające do niego, absolutną koniecznością. Postrzegaj swój cel jak coś co jest najważniejszą rzeczą w twoim życiu.

Jeśli to zrobisz, gwarantuje ci jedną rzecz…
Nawet jeśli nie dotrzesz na sam szczyt to będziesz bliżej go niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednocześnie w procesie sięgania po twoje marzenie będziesz się rozwijał. Będziesz stawał się bardziej uzdolniony. Będziesz stawał się osobą której walory inni chcieliby posiadać.

Istnieje jednak możliwość, że nawet jeśli osiągniesz swój cel to możesz stracić swoją pozycję w przyszłości i powrócić do starego stanu rzeczy.

Jeśli jednak włożysz całego siebie w to co robisz, ucząc się po drodze wszystkiego co najważniejsze, to nie tylko będziesz miał większą szansę odnieść sukces teraz ale i będziesz mógł zrobić więcej w przyszłości.

Jak myślisz, w jaki sposób czołowi tenisiści stali się tacy dobrzy? Urodzili się z całą tą wiedzą i umiejętnościami?

Bez żartów proszę…

To się nazywa praca. Wiem, że to słowo brzmi odpychająco dla większości ludzi. Problem w tym, że jeśli chcesz dotrzeć do wymarzonego miejsca i stać się osobą którą pragniesz być to uczciwy wysiłek jest jedynym sposobem.

Podążając do swojego wielkiego celu nie musisz wcale być najlepszym we wszystkim. Wielcy mistrzowie nie zawsze szczycą się wyszukanym słownictwem, świetnymi ocenami w szkole czy wspaniałym wyglądem. Nie trzeba wiedzieć wszystkiego by odnieść sukces w swojej dziedzinie.

Dane ci jest jedynie zrobić co w twojej mocy aby dotrzeć tam gdzie zmierzasz.

Jeśli twoje cele nie są wielkie w tym momencie, to nie ma sprawy. Osiągnij najpierw te mniejsze. Zbuduj pewność siebie i rusz dalej z tego poziomu.

Budowę najwyższych budynków zaczyna od zbudowania wielu pięter piwnic. Jeśli więc, zaczynasz teraz z piwnicy to wciąż możesz dotrzeć do swoich marzeń, krok po kroku.

Czas na życie jest właśnie teraz.

Cóż więc zamierzasz teraz z tym zrobić?

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# Ciężko pracuję aby osiągnąć teraz mój największy cel
# Codziennie uczę się czegoś ważnego w drodze do mojego celu
# Staję się dzisiaj kimś więcej niż byłem wczoraj
# Uwielbiam dążenie i osiąganie wymagających celów
# Mogę tego dokonać… wiem, że mogę.

Trener Krystian