Wykład nr 10: Zadawaj Pytania!

Cytat na dziś:

Lepiej uczyć się na błędach innych niż na swoich własnych.”
— Ezop

Pytanie na dziś

Jakich dodatkowych informacji potrzebuję aby dokonywać mądrych i odpowiedzialnych decyzji w ważnej dla mnie kwestii?

Dzisiejsze rozważania

Jak wielu z nas stara się zdobyć wszelkie potrzebne informacje zanim we?mie się za dążenie do czegoś wielkiego? Jak często zadajesz sobie i innym pytania na temat tego co na co dzień robisz na treningu? Kiedy ostatni raz spytałeś trenera o cokolwiek w sprawach szkoleniowych?

W wieku młodzika, kadeta i juniora trenowałem mnóstwo ogólnorozwojówki opartej głównie na ćwiczeniach siłowych z własnym ciałem, ćwiczeniach gimnastycznych, skocznościowych i szybkościowych. Niestety nie byłem wystarczająco dociekliwy by dowiedzieć się o wadze ćwiczeń rozciągających, które powinienem był robić po zakończeniu treningów. Efektem tego była kontuzja pleców która, gdy miałem 19 lat wyeliminowała mnie na rok z udziału w turniejach.

Gdy pojechałem do stanów zabrakło mi chęci i motywacji by zadać sobie pytanie:” Jakie ćwiczenia i jakie zabiegi powinienem wykonać po moich treningach aby w skuteczny sposób ochronić moje kolana?” Efektem tego był koniec mojej zawodowej kariery, zanim się na dobre zaczęła.

Jak widać brak doinformowania może mieć dość bolesne konsekwencje. Przypominam to sobie za każdym razem gdy nie chce mi się poszukać informacji na ważny dla mnie temat.

Nie jest ważne jak szybko biegniesz jeśli biegniesz w niewłaściwym kierunku, nieprawdaż?

Może być bardzo kosztowne a czasem żenujące gdy jedyną rzeczą jaką możesz powiedzieć jest: „Ale ja myślałem…”
Nie, nie myślałeś.

Pytania są odpowiedzią.

Jeśli rutynowo nie zadajesz sobie pytań takich jak dzisiejsze „pytanie na dziś”, będziesz tego wkrótce żałował.

Większość nieudanych przedsięwzięć rozpoczęło się i padło ponieważ nikt nie był na tyle przytomny by zapytać: „Co mogłoby pójść nie tak, gdy się za to zabiorę?

Bycie pozytywnie nastawionym i pewnym swoich umiejętności jest dobre. Bycie niedoinformowanym, szczególnie gdy nie ma w nas pokory by zadawać pytania, jest złe i potencjalnie bardzo kosztowne.
Wierz mi.
Nie ustawaj w zadawaniu sobie mądrych pytań i ucz się z porażek i sukcesów innych, a będziesz świętował więcej zwycięstw i przełykał mniej porażek.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# zawsze zadaję właściwe pytania we właściwym czasie
# otrzymuję potrzebne mi odpowiedzi zadając dobre pytania
# zmierzam ku moim największym marzeniom dzięki odpowiedziom na moje pytania
# ufam mojej intuicji gdy posiadam już potrzebne informacje

Trener Krystian