Next Gen ATP Finals: Chung triumfatorem pierwszej edycji

41

Hyeon Chung (Korea Południowa) wygrał młodzieżowe mistrzostwa ATP. Po fazie grupowej wydawało się, że trofeum trafi w ręce któregoś z Rosjan. Azjata pokonał jednak dwóch reprezentantów Sbornej i został zwycięzcą pierwszej edycji ATP Next Gen Finals (pula nagród: 1 275 000 dolarów).

21-latek z Suwon wygrał jak najbardziej zasłużenie. Już w fazie grupowej zademonstrował olbrzymią moc, kończąc zmagania w niej z kompletem zwycięstw. Później poszedł za ciosem i w półfinale pokonał 4:1 4:1 3:4 (4) 1:4 4:0 Daniła Miedwiediewa (Rosja). W finałowym pojedynku swojego rodaka chciał pomścić Andriej Rublow, ale on również musiał uznać wyższość Chunga.

Rozstawiony z numerem szóstym Koreańczyk przegrał pierwszą partię 3:4(5). Drugi set również nie układał się po jego myśli. Momentem przełomowym był szósty gem, w którym odrobił stratę przełamania, doprowadzając tym samym do drugiego tie-breaka w finale. Tym razem to Koreańczyk był skuteczniejszy i wyrównał stan rywalizacji na 1:1 w setach. W dwóch kolejnych odsłonach rywalizacji jego przewaga nie podlegała już żadnej dyskusji. Chung wykorzystał pierwszą piłkę meczową i po niemal dwugodzinnym boju mógł cieszyć się ze zwycięstwa 3:4(5) 4:3(2) 4:2 4:2.

Wcześniej miał odbyć się mecz o trzecie miejsce, ale plany organizatorów pokrzyżowało przeziębienie Borny Coricia (Chorwacja). Zawodnik z Bałkanów nie wyszedł na kort, wskutek czego trzecie miejsce w turnieju zajął Danił Miedwiediew.

_

Wynik meczu finałowego:

Hyeon Chung (Korea Południowa, 6) – Andriej Rublow (Rosja, 1) 3:4(5) 4:3(2) 4:2 4:2