Australian Open: Waleczna lecz przegrana Świątek, awans Halep i Muguruzy, porażka Kerber

77

W meczu czwartej rundy turnieju kobiet w Australian Open w (Melbourne, Australia, Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 71 mln dolarów australijskich) Anett Kontaveit (Estonia, 28) pokonała 6:7(4), 7:5, 7:5 Igę Świątek.

W pierwszym secie Polka miała 2:0, straciła przewagę. Rywalka dwa razy prowadziła z przełamaniem. Serwowała przy 6:5, ostatecznie był tiebreak. W nim od stanu 3:2 cztery punkty zdobyła Polka. Nie wypuściła przewagi z rąk i po godzinie gry wyszła na 1:0. Identyczny początek drugiej partii Świątek na 2:0 i traci przewagę. Potem miała jeszcze 4:3 z breakiem. Estonka zdobywa breaka w dwunastym gemie.

Trzecia odsłona to prowadzenie Anett 5:1, Iga nie dała za wygraną i doprowadziła do wyrównania. Kluczowy dwunastym gem i break dla Kontaveit. Po 2 godzinach i 45 awansuje do ćwierćfinału. W nim zagra z Simoną Halep (Rumunia, 4), która ograła 6:4, 6:4 Elise Mertens (Belgia, 16).

Rumunka w pierwszym secie miała 3:1, przegrała trzy kolejne gemy. Kluczowe przełamanie nastąpiło w dziewiątym gemie. Podobno sytuacja w drugiej partii, na początku przewaga Halep, Mertens dogoniła, ale końcówka znowu należy do Simony.

Garbine Muguruza (Hiszpania) wygrywa 6:3, 6:3 z Kiki Bertens (Holandia, 9). Holenderka prowadziła 1:0 z breakiem w pierwszym secie, potem dwa razy straciła serwis. W drugiej partii Hiszpanka trzy razy przełamała rywalkę.

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 30) zwyciężyła 6:7(5), 7:6(4), 6:2 z Angelique Kerber (Niemcy, 17). W pierwszym secie 5:2 prowadziła Rosjanka, w tiebreaku miała 4:2. W drugiej partii bez breaków, trzy piłki setowe przed tiebreakiem zmarnowała Anastazja. W decydującej odsłonie zdobyła trzy przełamania. Mecz trwał 161 minut.

W mikście Świątek i Łukasz Kubot wygrali 6:2, 6:3 z Tajwanką Hao-Ching Chan i Nowozelandczykiem Michaelem Venusem (44). W ćwierćfinale zagrają z Australijczykami Astrą Sharmą i Johnem-Patrickiem Smithem (WC).

Czwarta runda

Anett Kontaveit (Estonia, 28) – Iga Świątek  6:7(4), 7:5, 7:5

Simona Halep (Rumunia, 4) – Elise Mertens (Belgia, 16) 6:4, 6:4

Garbine Muguruza (Hiszpania) – Kiki Bertens (Holandia, 9) 6:3, 6:3

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 30) – Andżelika Kerber (Niemcy, 17  6:7(5), 7:6(4), 6:2

Druga runda miksta

Iga Świątek/Łukasz Kubot – Hao-Ching Chan (Tajwan, 4)/Michael Venus (Nowa Zelandia, 4) 6:2, 6:3