ATP Halle: Federer zrewanżował się Millmanowi, Berrettini kontynuuje passę zwycięstw

35

Rozstawiony z numerem pierwszym Roger Federer bez straty seta awansował do drugiej rundy turnieju ATP 500 rozgrywanego na kortach trawiastych w Halle. Swoje pojedynki wygrali dziś również m.in. broniący tytułu Borna Corić, czy mistrz imprezy w Stuttgarcie, Matteo Berrettini.

Walczący o swój 10. tytuł w Halle Roger Federer już od samego początku zawodów musiał mieć się na baczności, bowiem na otwarcie przyszło mu rywalizować ze swoim pogromcą z ubiegłorocznego US Open, Johnem Millmanem. Australijczyk zwłaszcza w premierowej odsłonie stawiał niemały opór Szwajcarowi, choć już w decydującym o jej losach tie-breaku nie miał nic do powiedzenia, przegrywając go do jednego. Dobrze dysponowany pod względem serwisowym 37-latek z Bazylei także i w drugim secie skutecznie bronił własnych podań, a ponadto zdołał wywalczyć jedno przełamanie, dzięki czemu po 77 minutach gry zamknął cały mecz wynikiem 7:6(1), 6:3.

W walce o ćwierćfinał Federer spotka się z grającym w Niemczech dzięki „dzikiej karcie” Jo-Wilfriedem Tsongą, który dziś w dwóch setach, 6:4, 7:5, uporał się ze swoim rodakiem Benoitem Pairem. Strat w inauguracyjnym starciu nie poniósł również ubiegłoroczny triumfator Borna Corić. Oznaczony „czwórką” Chorwat wyeliminował rezultatem 7:6(2), 6:3 Hiszpana Jaume Munara i może już oczekiwać potyczki z pogromcą Huberta Hurkacza, Portugalczykiem Joao Sousą.

Formą na niemieckich kortach nie przestaje imponować Matteo Berretini. Świeżo upieczony mistrz turnieju w Stuttgarcie okazał się dziś lepszy 6:4, 6:4 od rozstawionego z „szóstką” Gruzina Nikołoza Basilaszwiliego, zapisując tym samym na swoim koncie szóstą kolejną wygraną w rozgrywkach bez straty seta oraz podania. O jej przedłużenie rzymianin zagra ze swoim rodakiem Andreasem Seppim. Finalista tej imprezy sprzed czterech lat, który miejsce w drabince głównej wywalczył w eliminacjach, zwyciężył dziś innego kwalifikanta, Niemca Matsa Morainga, 6:4, 7:6(4).

Wtorek nie był udanym dniem także dla większość występujących dziś rodaków Morainga, gdyż oprócz niego porażki ponieśli również dwaj miejscowi posiadacze „dzikich kart”, Peter Gojowczyk oraz Rudolf Molleker. Pierwszy z nich uległ Richardowi Gasquetowi 3:6, 4:6, drugi zaś po ponad dwugodzinnej walce ostatecznie nie sprostał Serhijowi Stachowskiemu, przegrywając 6:3, 6:7(6), 2:6. Miejscową widownie w zadowolenie wprowadził jedynie Jan-Lennard Stuff pokonując Laslo Djere 6:4, 6:4. Dla 29-latka z Warstein było do debiutanckie zwycięstwo na kortach w Halle w siódmym występie w tych zawodach.

W pozostałych dzisiejszych meczach David Goffin rozbił w 50 minut rozstawionego z numerem ósmym Guido Pellę 6:1, 6:1, a turniejowa „siódemka”, Roberto Bautista-Agut, po obronie czterech piłek setowych w pierwszej partii wygrał z Taylorem Fritzem 7:6(10), 6:0.