ATP Halle: Federer ustrzelił „dziesiątkę” i powrócił na tron

40

Rozstawiony z numerem pierwszym Roger Federer pokonał po trwającym 83 minuty meczu Davida Goffina 7:6(2), 6:1 i został triumfatorem tegorocznej edycji zmagań w turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle. Dla Szwajcara był to już 10. triumf w tych zawodach.

Dzisiejszy finał był dla obu tenisistów dziewiątym spotkaniem w rozgrywkach. Bilans dotychczas rozegranych potyczek zdecydowanie faworyzował Szwajcara, który schodził z kortu jako zwycięzca w siedmiu z ośmiu starć.

Ostatni pojedynek imprezy rozpoczął od czterech pewnie wygranych gemów serwisowych przez obu panów. Gem numer pięć przyniósł za to pierwsze kłopoty Federera, który zmuszony był do bronienia trzech break pointów. 37-latek z Bazylei przy sporym udziale błędów Belga wydobył się jednak z tarapatów i wyszedł na prowadzenie 3:2. W następnych minutach premierowej odsłony żaden z finalistów nie zbliżył się już do możliwości pozbawienia oponenta podania i jej zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. W nim górę wzięło doświadczenie Szwajcara, który dodatkowo w najważniejszym momencie partii podniósł poziom swojej gry, dzięki czemu bez najmniejszych kłopotów wygrał 7:2.

Drugi set miał już nieporównywalnie mniej wyrównany przebieg. Goffin w bardzo dla siebie nerwowym gemie otwarcia popełnił aż trzy podwójne błędy serwisowe, przez co Federer mógł zapisać na swoim koncie pierwsze przełamanie. Dalsza część tej partii upłynęła pod znakiem pełnej dominacji 9-krotnego mistrza tych zmagań, który napędzony korzystnym wynikiem demonstrował coraz pewniejszą i swobodniejszą grę. Belg z kolei był bezradny przy podaniu rywala i przejawiał coraz mniej oznak wiary w odwrócenie losów tej rywalizacji. Ostatecznie Szwajcar zakończył tę odsłonę z zaledwie jednym przegranym gemem i po rocznej przerwie ponownie mógł cieszyć się z triumfu na kortach w Westfalii.

Tym samym wyśrubował również swój rekord zwycięstw w tej imprezie, już po raz 10. zgarniając pełną pulę. Był to także trzeci w tym sezonie i 102. w całej karierze tytuł w jego dorobku. Goffin z kolei po raz 12. grał w meczu finałowym na najwyższym szczeblu rozgrywek ATP i poniósł ósmą porażkę.