Wykład nr 8 – Radź się tych co sobie radzą

42

Cytat na dziś

„ Słuchaj wszystkiego co mówi do ciebie osoba znająca się na rzeczy, ale nie pozwalaj by ta sama osoba dawała ci rady na temat spraw o których nie ma pojęcia. Zwykle ten ktoś nie wie zbyt wiele o tym co jest dla ciebie najlepsze.”

–Barney Balaban

Pytanie na dziś

„ Czyich rad słuchałem? Czy to pomogło?
Gdzie mogę znale?ć najbardziej pomocne informacje i opinie na temat mojej osoby?”

Dzisiejsze rozważania

Czy nie wydaje ci się, że gdziekolwiek się nie obrócisz, wszędzie znajdzie się ktoś chętny do udzielenia ci rady jak pozbyć się twoich problemów…. niezależnie od tego czy ta osoba wie o czym mówi czy też nie? Niebezpiecznie robi się wtedy gdy zaczynasz słuchać tych porad. Zwykle twoi doradcy i krytycy rzadko, jeśli w ogóle podążają za swoimi własnymi radami.

Kiedyś, gdy byłem na turnieju w Huston, słyszałem jak jeden z fanów wykrzykiwał porady pod adresem braci Brianów podczas ich meczu przeciwko Woodbridge/Bjorkman. „Graj return częściej po linii” – krzyczał ten jegomość z trybun. Często możesz usłyszeć podczas meczu, pokrzykiwania zza płotu osób które nigdy nie trzymały rakiety w ręce, a które zdają się wiedzieć na temat twojej gry więcej niż ty sam.

Tu właśnie pojawia się ważne pytanie: Kogo zamierzasz słuchać?

Czy słuchasz rad i krytyki osób które nie mają żadnego interesu w dawaniu ci porad? Czy to pomaga?

Nie zrozum mnie ?le. Krytyka przekazana w konstruktywny sposób jest zdrowa i pozwala na robienie postępów….jeśli pragniesz się czegoś nauczyć.

Zbyt często jednak, krytycy mają inny cel niż nauczenie cię czegoś nowego i cennego. Nie podążyli by również za swoją własną radą, jeśli ich życie miałoby od niej zależeć.

Problem ze słuchaniem niechcianej lub mało wiarygodnej krytyki polega na tym, że często nie ma ona konstruktywnego charakteru, tak więc zamiast: „Wiesz, trener twierdzi, że powinieneś wcześniej zaplanować tą akcję, zwizualizować serwis, wziąć głęboki oddech i starannie wykonać fazę rytuału” możesz usłyszeć: „Traf w końcu ten cholerny serwis w kort, gamoniu!” od osoby która serwuje jedynie kawę do śniadania.

Oto kilka przykładów płynących z dobrego serca ale potencjalnie kosztownych porad:

– „musisz się najeść przed tym trudnym meczem. Co chcesz? Schabowego z ziemniakami czy befsztyk z frytkami.”
– „po co tak mocno serwujesz!!! Po prostu przerzuć ten serwis na drugą stronę!”
– „ile razy mam ci powtarzać, rozciągnij się porządnie przed meczem to nie będziesz miał kontuzji. Po meczu to już musztarda po obiedzie!!”
– „wiesz, rozmawiałam z tatą Joli, on też gra w tenisa, i razem doszliśmy do wniosku, że powinieneś zmienić uchwyt przy forehandzie na ekstremalnie westernowy – nadasz piłce więcej rotacji i częściej będziesz trafiał w kort!”

Gdy miałem problemy z moją grą, wiele osób miało gotowy sposób na moje smutki. Jedni mówili, że powinienem poprawić forehand, inni twierdzili, że z tym poruszaniem się, nigdy nie nawiąże walki z zawodnikami grającymi szybką piłką itd. Odpowiedzią okazało się intensywniejsze przygotowanie siłowe, do którego sam się przyłożyłem, oraz zdobycie umiejętności grania na całym korcie, w czym pomógł mi mój trener. Na szczęście posłuchałem fachowej porady autentycznego profesjonalisty, w przeciwnym wypadku rze?bił bym mój forehand 4 metry za linią końcową do końca mojej kariery, nigdy nie wpadając na pomysł by zmienić taktykę gry na bardziej odpowiadającą moim zdolnościom technicznym, taktycznym i mentalnym.

W jaki sposób uzyskać konstruktywną ocenę swojego postępowania? Fachowcy z dziedziny doskonalenia osobowości proponują zrobienie listy na podstawie której można ocenić jakość swojego treningu. Ta lista może zawierać takie wartości jak: zaangażowanie, planowanie akcji, wyciszanie negatywnych emocji, wzmacnianie pozytywnych emocji, wizualizacja, pozytywne odczucia względem kolegów z grupy, praca nóg, antycypacja itp. Po każdym dniu treningów można dokonać oceny poszczególnych cech w skali od 1 do 10, lub po prostu opisując swoje postępy. Można również skoncentrować się na jednej wybranej cesze, nad którą pracowaliśmy przez cały trening z pełnym determinacji zaangażowaniem. Postępując w ten sposób uniezależniamy się od opinii tych, którzy nie zawsze wiedzą co jest dla nas najlepsze i nad czym dane jest nam pracować.

Tak więc mam dwie małe sugestie……

Nie udzielaj porad gdy nie jesteś w temacie. Ludzie tego nie potrzebują, nie używają i robi im się niedobrze od słuchania twoich wywodów. Jeśli już musisz, bąd? radą niezależnych ekspertów nastawioną na słuchanie. Gdy ludzie usłyszą siebie samych mówiących głośno o swoich problemach, często znajdują odpowied? na dręczące ich pytanie bez pomocy z zewnątrz. Wystarczająco ciężko jest zmienić samego siebie. Zmienianie innych jest 50 razy trudniejsze.

Po drugie, nie pozwól by krytycy popsuli ci nastrój. Nawet na minutkę. Jeśli ktoś wrzuca ci swoje trzy grosze i nagle czujesz się zupełnie bezsilny zrób mentalną notatkę „To się właśnie dzieje gdy pozwalam komuś wpływać na moje poczucie własnej wartości.”

Słuchaj samego siebie i ludzi którzy sprostali wyzwaniom z którymi teraz sam walczysz. Rozmawiaj z lud?mi o twojej walce, ale jeśli twoi rozmówcy nigdy nie poradzili sobie z podobnym problemem, bąd? ostrożny w podążaniu za ich sugestiami.

Może to być bardzo kosztowne dla twojego emocjonalnego, fizycznego i finansowego zdrowia.

Wierzenia Zwycięzcy na Dziś

  • poszukuję porad w odpowiednich miejscach
  • sprawdzam wszystkie możliwości gdy podejmuję ważne decyzje
  • jestem dobry w ocenianiu wartości otrzymywanych porad
  • mam dobrą kontrolę nad poczuciem własnej wartości
  • jestem uczciwy wobec samego siebie w sferach w których pragnę poczynić postępy.
  • Trener Krystian