Wykład nr 21: Ceń swój czas a twoja wartość wzrośnie

Cytat na dziś

„Czas kształtuje wszystko. Nikt nie rodzi się mędrcem”

– Miguel De Cervantes

Pytanie na dziś

„Co mogę zrobić w tym momencie, a co zadecydowałoby o tym kim będę za rok… cztery lata od teraz?”

Dzisiejsze Rozważania

Niektórzy z nas naprawdę powinni być bardzo zajęci robiąc coś wartościowego, a zamiast tego poszukują sposobów by wymigać się od roboty.
Czasem zadanie, które powinniśmy zrobić w pół godziny, zajmuje nam ponad godzinę. Jeszcze innym razem zamiast porozciągać się wieczorem, uzupełnić kronikę mistrzostwa czy może zastanowić się nad swoimi celami na następny trening, oglądamy telewizję lub marnujemy nasz czas w jakiś inny sposób.

Zawrzyj pakt z samym sobą. Jeśli masz coś do zrobienia to zrób to natychmiast, lub zaplanuj to lub zleć to komuś innemu, upewniając się, że ta osoba zrobiła to dobrze.

życie zwykle nakłada na nas coraz więcej zadań, w miarę jak jesteśmy odpowiedzialni za coraz więcej rzeczy. Ważne jest więc aby mądrze zarządzać swoim czasem. Jutro, za tydzień, w przyszłym miesiącu lub za rok, gdy będziesz miał się szybko przygotować do ważnego turnieju, konferencji prasowej, lub rozmowy, będziesz już miał rozwiniętą umiejętność zarządzania czasem i pewnie odniesiesz sukces. Twoje wysiłki będą nagrodzone.

Zadziwiające jak często robimy coś na ostatnią chwilę gdy mieliśmy na dane zadanie mieśiąc lub tydzień, Czemu tak się dzieje?

Złe planowanie, zabijanie czasu i odkładanie na pó?niej.

Jakie to uczucie gdy masz coś ważnego do zrobienia i unikasz wzięcia się do roboty? Ja zwykle czuję się jak kryminalista.

Chcesz czuć się jakbyś zasłużył na wielką nagrodę?
Chcesz się czuć jak bohater?
Chcesz być podziwiany przez wszystkich naokoło?

To obserwuj samego siebie i sposób w jaki wykorzystujesz swój czas. Jeśli przyłapiesz się na przesiadywaniu przed telewizorem, marnowaniu czasu na czatach czy grając na kompie w gierki, lub też czytając mało ważne artykuły czy magazyny to natychmiast przestań i zrób coś co przybliży cię do realizacji jednego z twoich marzeń.

To jest właśnie to co robią wszyscy skutecznie działający ludzie. Spodobasz się samemu sobie jak tylko zaczniesz tak postępować. Początek jest zawsze najtrudniejszy.
Za rok od dzisiaj, będziesz o rok starszy. Czy będziesz choć trochę mądrzejszy? Jaki jest cel twojego istnienia? Po co tu w ogóle jesteś? Jeśli tego nie wiesz to czas się nad tym zastanowić lub kupić książkę o rozwoju swojej misji. Stephen Covey to doskonały autor do poczytania.

Co jeśli masz 80 lat? Twoją misją może być dodanie paru miłych lat to swojej kroniki życia. Ale po co jedynie tkwić na tym świecie. Bąd? produktywny!

Jeśli masz 25 lat to najwyższy czas określić czego tak naprawdę chcesz od życia bo za 4, 5 lat będziesz walczył o przetrwanie w najtwardszym z możliwych środowisk zawodowych — profesjonalnym tenisie.

Jeśli masz 20 lat to albo we?miesz się za siebie, robiąc najlepszy możliwy użytek z każdej chwili albo twój pociąg do zawodowstwa odjedzie.

Jest jedna interesująca technika, którą można zastosować przy mobilizowaniu samego siebie do roboty.
Chodzi o mówienie do siebie jakby było się swoim własnym doradcą. Ten doradca mówi nam co robić w określonej sytuacji. W ten sposób będziemy twardsi dla samych siebie, w sprawie ważnych decyzji odnośnie tego co robimy z naszym czasem.
Zamiast natychmiast myśleć że nie możesz czegoś zrobić lub nie masz na coś ochoty wtedy używasz wewnętrznego sierżanta który jest o wiele twardszy niż gdybyś mówił sam do siebie.

Podobno to naprawdę działa, więc gdy tylko usłyszysz wewnętrzny głos mówiący: „ nie wiem czy mogę to zrobić” lub „ kurcze nie chce mi się” wewnętrzny sierżant wyda komendę:” to zajmie tylko parę minut, uporaj się z tym i nie będziesz musiał się o to martwić pó?niej”.

To zwykle ma sens więc gdy wewnętrzny sierżant coś mówi to zamknij się i zrób co do ciebie należy.

Nie zależnie od tego w co wierzysz, urodziłeś się z potężnym narzędziem między uszami. Twój mózg jest po to by ci służyć. Użyj go, a pomoże ci osiągnąć rzeczy o których marzysz. Nie jesteś słaby, jesteś silny.
Nie jesteś głupi. W wielu dziedzinach masz genialne możliwości.
Wydobąd? je z siebie.
Zasługujesz na to.

Wierzenia zwycięzcy na dziś

# dzisiaj gram, trenuję, działam na moim najwyższym poziomie
# uwielbiam być zajęty
# gdy mam coś do zrobienia, robię to, planuję lub proszę kogoś o pomoc
# mój czas jest cenny i tak go traktuję.

Trener Krystian