Rzym: Murray zatrzymał pogromcę Berdycha

57

W dniu swoich 29. urodzin Andy Murray (Wielka Brytania) stanie przed szansą awansu do pierwszego w karierze finału ATP Masters 1000 w Rzymie (pula nagród: 3 748 925 euro). W meczu ćwierćfinałowym Szkot okazał się lepszy od Davida Goffin (Belgia), który dzień wcześniej bez straty gema ograł Tomasa Berdycha. Rozstawiony z numerem drugim Murray wskazał jednak młodszemu rywalowi miejsce w szeregu, zwyciężając 6:1 7:5. Było to już czwarte spotkanie obu tenisistów, a 25-latek zamieszkały w Liege wciąż nie doczekał się na wygranie choćby jednego seta.

Półfinałowym rywalem Murraya będzie Lucas Pouille (Francja). Reprezentant ,,Trójkolorowych” ma w stolicy Italii olbrzymie szczęście. Do turnieju głównego przedostał się jako szczęśliwy przegrany. Na dodatek, od razu zajął miejsce w 2. rundzie, ponieważ zajął miejsce Jo-Wilfrieda Tsongi, który w pierwszej rundzie z racji wysokiego rozstawienia miał wolny los. Po raz trzeci szczęście uśmiechnęło się do Pouille’a w ćwierćfinale. Mający fińskie korzenie 22-latek miał ,,skrzyżować rakiety” z Juanem Monaco, jednak Argentyńczyk podjął decyzję o wycofaniu się z zawodów.

Pojedynki Novaka Djokovica (Serbia) i Rafaela Nadala (Hiszpania) niegdyś były określane jako starcia na szczycie męskiego tenisa. Ostatnimi czasy dominacja Serba nad rywalem z Majorki jest jednak ogromna. Lider rankingu ATP wygrał 7:5 7:6(4) i było to dla niego szóste zwycięstwo z rzędu nad Nadalem, odniesione bez straty seta. Trzeba jednak Hiszpanowi oddać, że był niezwykle bliski przerwania tej niechlubnej passy. W obu setach prowadził z przewagą przełamania, a w drugim miał nawet pięć piłek meczowych.

Stawkę półfinalistów uzupełnia Kei Nishikori (Japonia). 26-letni tenisista z Shimane pokonał w sesji wieczornej 6:3 7:5 Dominica Thiema z Austrii. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni był przede wszystkim o wiele regularniejszy od swojego rywala i to było kluczem do zwycięstwa. Rozstawionemu z numerem trzynastym Austriakowi nie można odmówić starań, jednak zbyt często jego atakujące zagrania kończyły swój lot na siatce, bądź wylatywały poza linie końcowe.