ATP Wimbledon: Epicki spektakl dla Djokovica, Federer dziś nie zaśnie

44

W finale mężczyzn na Wimbledonie (Wielka Brytania, Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 38 mln funtów) Novak Djokovic (Serbia, 1) pokonał 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3) Rogera Federera (Szwajcaria, 2).

W pierwszym secie bez breaków, zdecydowanie pewniej serwisy wygrywały Roger, ani razu nie miał gry na przewagi. W tiebreaku prowadził 5:3, ale od tego momentu cztery punkty zdobył Serb. Po niemal godzinie wyszedł na 1:0. Druga odsłona to całkowita dominacja Rogera. Zdecydowanie obniżył loty Novak, ugrał tylko jednego gema.

Trzecia partia miała podobny przebieg co pierwsza. Z tym że przy 5:4 Federer nie wykorzystał piłki setowej. W kolejnym tiebreaku już nie było takiej dramaturgii, szybko przewagę zyskał Novak i wyszedł na 2:1. W czwartym secie od stanu 2:2 Federer wygrał trzy gemy z rzędu. Mógł zakończyć przy swoimi podaniu, ale stracił połowę przewagi. Za drugą okazją dokończył dzieła i był piąta partia.

W niej jako pierwszy przełamał obrońca tytułu, miał 4:2, ale po chwili Szwajcar odrobił stratę. Przy stanie 7:7 breaka zdobył Roger. Przy serwisie miał dwie piłki meczowe, Serb jednak odwrócił losy gema i wyrównał. Przy 12:11 Szwajcar nie wykorzystał dwóch piłek na przełamanie. Ostatecznie był tiebreak, który od tego roku jest grany przy 12:12. Na początku przewagę mini-breaka zyskał Djokovic. Kolejnego dołożył przy 6:3, czym zakończył pojedynek, który trwał 4 godziny i 57 minut. Szwajcar miał 25 asów, przy 10 Serba. To szesnasty tytuł Serba w Szlemie, piaty w Londynie.

Finał

Novak Djokovic (Serbia, 1) – Roger Federer (Szwajcaria, 2) 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3)