Wilson SpinEffect – nowe Steamy w 2013 roku

Wilson SpinEffect to technologia, która według zapewnień jej projektantów ma przekładać się na większą rotację nadawaną piłce przez graczy, szczególnie tych zajmujących się grą w tenisa w sposób czysto rekreacyjny.

Jak twierdzi przedstawiciel Wilsona, John Lyons, badania przeprowadzone przez ich dział R&D obejmowały szerokie spektrum różnych przeplotów strun w rakietach tenisowych, tak z przeważającą ilością strun poziomych względem pionowych i na odwrót. Podczas analizy tych ostatnich sprawdzano m.in. jak stopniowo coraz większe „otwarcie” przeplotu wpływa na nadawanie rotacji, i tak weryfikacji poddano rakiety o przeplotach takich jak 16×14, 14×12 czy też 12×10 ale i innych. I tak jednym z wyciągniętych wniosków miała być wiedza iż na większą rotację wpływa nie tyle mniejsza ilość strun w ogóle co mniejsza ilość strun poziomych względem pionowych.
[exec]include(„http://tenis.net.pl/in/sprzet.inc”);[/exec]

Co więc dokładnie kryje się pod nazwą „SpinEffect”? Przeplot, a dokładniej przeplot strun rakiety na który składa się 16 strun pionowych oraz 15 strun poziomych.

Dlaczego ten konkretny przeplot? Jak tłumaczy Lyons największy przyrost rotacji odnotowano przy przejściu z przeplotów klasycznych jak np. 16×18 na te o 1 strunie poziomej mniej w stosunku do strun pionowych. Coraz mniejsza ilość strun poziomych względem pionowych przekładała się na znacznie mniejszy przyrost w rotacji, a rakietami o takich przeplotach kontrola nad piłką stawała się wyjątkowo trudna. I tak przy przeplocie 16×15 według producenta osiąga się znacząco większą rotację bez znaczącej utraty kontroli.

W przeprowadzonych przez producenta testach stwierdzono iż grający osiągali (modelem o powierzchni główki 99 cali kwadratowych) średnio o 141 obrotów piłki na minutę oraz 1,3 mili/h więcej w stosunku do uderzeń granych modelem Babolat Pure Drive.

Modele w których wykorzystano wyniki badań należą do rodziny Steam’ów, aby podkreślić wdrożenie nowej „technologii” w nazwach nowych rakiet dodano na końcu nazw literę „S”, rotacja czyli z angielskiego „spin”, ma być głównym atrybutem nowości Wilsona. Ponieważ jednak unikalny przeplot 16×15 wiąże się z kompletnie innym czuciem Wilson wyda również nowe modele Steam bez „technologii” SpinEffect.

I tak w styczniu 2013 roku zadebiutują modele Steam 99S i Steam 105S oraz Steam 96 i Steam 99.
Zapowiada się więc bardzo ciekawy rok.

Zachęcam również do dyskusji i wymiany spostrzeżeń dotyczących nadchodzących modeli na forum.