WTA Finals: Kerber i Cibulkova z awansem do półfinałów

33

Angelique Kerber (Niemcy) niepodzielnie rządziła w grupie czerwonej WTA Finals (pula nagród: 7 mln dolarów). Zażarta walka toczyła się za jej plecami. Dominka Cibulkova (Słowacja), Simona Halep (Rumunia) i Madison Keys (USA) odniosły po jednym zwycięstwie. Dzięki najlepszemu bilansowi setów awans do najlepszej czwórki wywalczyła reprezentantka naszych południowych sąsiadów.

W pierwszym czwartkowym pojedynku Cibulkova zmierzyła się z Halep. 27-letnia Słowaczka miała przystawiony nóż do gardła, ponieważ tylko zwycięstwo bez straty seta przedłużało jej szanse na awans do półfinału. Ze swojego zadania Cibulkova wywiązała się doskonale i pokonała Halep 6:3 7:6(5), w pierwszym secie nie dając się ani razu przełamać. Druga partia była już znacznie bardziej wyrównana. Cibulkova aż trzykrotnie obejmowała prowadzenie z przewagą przełamania, ale za każdym razem błyskawicznie dawała się dogonić. Dopiero w tie-breaku  udało jej się postawić kropkę nad ,,i”. Po godzinie i 50 minutach rywalizacji tenisistka z Bratysławy wygrała 6:3 7:6(5). Taki rezultat powodował, że z awansu do półfinału cieszyć się mogła Angelique Kerber, z kolei Halep straciła już wszelkie nadzieje na wyjście z grupy.

Wciąż nie było jednak wiadomo kto zajmie drugie miejsce premiowane awansem. Dominika Cibulkova mogła się tylko bezczynnie przyglądać spotkaniu liderki światowego rankingu z Madison Keys. 21-letniej Amerykance do pełni szczęścia potrzebna była zwycięstwa w tylko jednym z setów. Kerber zaprezentowała jednak postawę fair-play i zagrała na 100% swoich możliwości, choć awans miała już w kieszeni. 28-latka z Puszczykowa wygrała 6:3 6:3, do czego potrzebowała jedynie 61 minut.

Jutro zapadną ostateczne rozstrzygnięcia białej, a w jednej z głównych ról wystąpi Agnieszka Radwańska, która w bezpośrednim starciu o awans do półfinału zmierzy się z Karoliną Pliskovą (Czechy). Pewne miejsce w najlepszej czwórce ma już Swietłana Kuzniecowa (Rosja), a Garbine Muguruza (Hiszpania) gra już tylko o tzw. ,,pietruszkę”.