Rio de Janeiro: Thiem nie dał szans rywalowi

26

Europejczycy przejęli pełną kontrolę nad wydarzeniami w 4. edycji Rio Open (pula nagród: 1 461 560 dolarów). Do półfinałów awansowali tylko tenisiści ze Starego Kontynentu. Na największego faworyta do końcowego pomału wyrasta  Dominic Thiem (Austria).

Konia z rzędem temu kto przewidział, w jaki sposób rozwinie się turniej w Rio de Janeiro. Tytułu bronił Urugwajczyk Pablo Cuevas, natomiast z ,,jedynką” został rozstawiony Japończyk Kei Nishikori. Obaj przegrali jednak już w 1. rundach, a ich potknięcia wykorzystali goście z Europy.

Świetnie spisuje się Dominic Thiem, który w ćwierćfinale pokonał 6:2 6:3 Diego Schwartzmana (Argentyna). Obaj tenisiści po raz trzeci stanęli naprzeciw siebie, a Argentyńczyk wciąż pozostaje bez wygranej w choćby jednym secie. Dwa wcześniejsze pojedynki były jednak niezwykle wyrównane, natomiast w piątek Thiem nie dał rywalowi żadnych szans. W drugim secie prowadził już 5:0 i wydawało się, że pojedynek skończy się jeszcze szybciej. Wynik 6:2 6:3 można więc uznać za najniższy wymiar kary dla Schwartzmana. Półfinałowym rywalem 23-letniego Austriaka będzie Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania), który w identycznym stosunku wygrał z drugim z Argentyńczyków, Nicolasem Kickerem.

Drugą parę półfinałową stworzą Casper Ruud (Norwegia) i Pablo Carreno Busta (Hiszpania). 18-latek z Oslo na korcie centralnym im. Gugi Kuertena czuje się jak ryba w wodzie i z zadziwiającą łatwością odprawia kolejnych rywali. Sklasyfikowany w trzeciej setce Norweg w drodze do półfinału stracił tylko jednego seta. W ćwierćfinale pokonał 6:2 7:6(2) Thiago Monteiro (Brazylia), który był ostatnim reprezentantem gospodarzy. Z kolei Pablo Carreno Busta ,,skrzyżował rakiety” z Aleksandrem Dołgopołowem (Ukraina). Reprezentant naszych wschodnich sąsiadów rozegrał w ostatnim czasie bardzo dużo meczów i nie wytrzymał trudów fizycznych kolejnego starcia. Przy stanie 6:7(4) 7:6(2) 0:1 skreczował i wprowadził swojego przeciwnika do półfinału.

_

Wyniki meczów ćwierćfinałowych:

Casper Ruud (Norwegia) – Thiago Monteiro (Brazylia) 6:2 7:6(2)

Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 4) – Aleksandr Dołgopołow (Ukraina) 7:6(4) 6:7(2) 1:0 i krecz Ukraińca

Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania, 5) – Nicolas Kicker (Argentyna) 6:2 6:3

Dominic Thiem (Austria, 2) – Diego Schwartzman (Argentyna) 6:2 6:3