Puchar Hopmana: Amerykanie potwierdzili mistrzowskie aspiracje

31

Reprezentanci USA od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w Pucharze Hopmana. Jako pierwsza o sile drużyny zza wielkiej wody przekonała się reprezentacja Czech. Jack Sock i Coco Vandeweghe rozstrzygnęli wszystkie starcia na swoją korzyść.

Amerykanie wysłali do Perth bardzo mocny skład. Tego samego nie można powiedzieć o naszych południowych sąsiadach. Lucie Hradecka i Adam Pavlasek na pewno nie sieją postrachu w szeregach rywali. 22-latek z Bilovca do tej pory błyszczał tylko w zawodach challengerowych, natomiast jego doświadczona koleżanka z reprezentacji najlepsze lata w sportowej karierze ma już za sobą.

Rywalizacja czesko-amerykańska rozpoczęła się od pojedynku singlowego pań. Coco Vandeweghe świetnie wywiązała się z roli faworytki i do zwycięstwa wystarczyła jej tylko godzina z dziesięcioma minutami. Hradecka nie radziła sobie na returnie i w całym spotkaniu miała tylko dwie okazje na przełamanie, których na domiar złego nie udało jej się wykorzystać. Sama trzykrotnie musiała uznać wyższość rywalki we własnych gemach serwisowych, co poskutkowało porażką 4:6 2:6.

Więcej emocji było niewątpliwie w spotkaniu panów. Pierwszy set był bardzo wyrównany i dopiero przełamanie z 11. gema zadecydowało o tym, że to Sock był w korzystniejszej sytuacji przed kolejną odsłoną rywalizacji. W drugiej partii Pavlasek szybko objął jednak prowadzenie 3:0, a następnie zdołał doholować przewagę przełamania do samego końca seta, doprowadzając tym samym do remisu. W trzecim secie role się odwróciły, to Sock dość szybko pokusił się o przełamanie, a następnie skupił się na utrzymaniu korzystnego wyniku. Po godzinie i 54 minutach gry 24-latek z Nebraski mógł cieszyć się ze zwycięstwa 7:5 3:6 6:3.

Na sam koniec rywalizacji pozostała gra mieszana, która w tym roku toczy się na innych niż zwykle zasadach. Tenisiści grają do czterech wygranych gemów, co znacznie skraca czas trwania spotkania. Pavlasek i Hradecka osłabli po wygranym pierwszym secie i ostatecznie przegrali 4:2 2:4 1:4.

Grupowymi rywalami Amerykanów i Czechów są Hiszpanie i Australijczycy. Reprezentacja, która zakończy zmagania w grupie na pierwszym miejscu awansuje do finału, który zostanie rozegrany w sobotę.