Montreal: Nadal i Federer roznieśli w pył pierwszych rywali

23

Rafael Nadal (Hiszpania) i Roger Federer (Szwajcaria) są najwyżej rozstawionymi tenisistami w szóstym turnieju ATP Masters 1000 w obecnym sezonie. Obaj przywitali się z Kanadą przekonującymi zwycięstwami, tracąc jedynie trzy gemy i zachowując dużo sił na dalszą fazę rywalizacji.

Celem Nadala jest zwycięstwo w całym turnieju, ale 31-letni Hiszpan wyjątkowo szczęśliwy będzie już po awansie do półfinału. Przedostanie się na ten szczebel turniejowej drabinki zapewni mu bowiem powrót na fotel lidera rankingu ATP. ,,Rafa” pierwszy z trzech kroków ma już za sobą – w pierwszej rundzie ograł 6:1 6:2 Bornę Coricia (Chorwacja), z którym do tej pory miał ujemny bilans bezpośrednich pojedynków. Po środowym starciu tenisiści są ze sobą na remis, obaj mają po dwa zwycięstwa. Rywalem Nadala w 1/8 finału będzie zaledwie 18-letni Denis Shapovalov (Kanada). Reprezentant gospodarzy grający dzięki ,,dzikiej karcie” sprawił w środę olbrzymią niespodziankę. Zwycięstwo 6:3 7:6(4) nad Juanem Martinem del Potro (Argentyna) bez wątpienia jest dla młodego Kanadyjczyka jedną z najbardziej wartościowych wygranych w karierze.

Spotkanie z udziałem Rogera Federera trwało tylko 53 minuty. Były lider rankingu ATP nie miał litości dla Petera Polansky’ego (Kanada) i pewnie wygrał 6:2 6:1. 29-letni reprezentant gospodarzy i tak zanotował pewien progres, ponieważ trzy lata temu w tej samej imprezie przegrał z Federerem 2:6 0:6. Natomiast główny faworyt do turniejowego zwycięstwa nawet w tak krótkim czasie zdołał pokazać wiele efektownych i skutecznych zagrań. O awans do ćwierćfinału doświadczony Szwajcar powalczy z wracającym do wysokiej formy Davidem Ferrerem (Hiszpania). Finalista Rolanda Garrosa z 2013 roku pokonał w środę 7:6(7) 3:6 6:1 Jacka Socka (USA). Wcześniej, również w trzech setach, wygrał z Kyle’em Edmundem (Wielka Brytania).

Wielkich emocji dostarczyło starcie rozstawionego z numerem czwartym Alexandra Zvereva (Niemcy) z Richardem Gasquetem (Francja). Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wygrał 6:3 4:6 7:6(3), broniąc po drodze trzech piłek meczowych. Przy stanie 5:6 30:40 w trzecim secie zawodnicy rozegrali wymianę składającą się z 49 uderzeń! Piłka meczowa obroniona w nadzwyczajnych okolicznościach wzmocniła Zvereva, który ostatecznie okazał się minimalnie lepszy. Na drodze 20-latka z Hamburga stanie teraz Nick Kyrgios (Australia), który w dwóch pierwszych pojedynkach w Montrealu nie stracił nawet seta.