Monte Carlo: Nadal zdeklasował Thiema, udane urodziny Zvereva

46

Zaledwie dwa gemy stracił Rafael Nadal z Dominikiem Thiemem w ćwierćfinałowym pojedynku turnieju ATP Masters 1000 rozgrywanego na kortach ziemnych w Monte Carlo (pula nagród: 4 872 105 euro). Swój mecz wygrał dziś także m.in. solenizant Alexander Zverev.

Lider rankingu ATP w wielkim stylu rozpoczyna tegoroczną kampanię na czerwonej mączce. Po dwóch wcześniejszych pewnych zwycięstwach, dziś Hiszpan dał kolejny popis swojej siły i wręcz zmiażdżył typowanego na jego największe zagrożenie w tej części sezonu Dominika Thiema. Austriak w całym spotkaniu zmagał się z problemem niskiej skuteczności pierwszego podania, co znakomicie dysponowany Nadal skrzętnie wykorzystał i pierwszego seta wygrał do zera, a w drugim pozwolił sobie na stratę tylko dwóch gemów.

Jego rywalem w jutrzejszym półfinale będzie Grigor Dimitrov, który pokonał powracającego do formy po urazie oka, Davida Goffina. Pierwsza partia padła łupem rozstawionego z „czwórką” Bułgara wynikiem 6:4. Belg doszedł do głosu w drugiej odsłonie, ale nie zdołał wykorzystać przewagi 5:2 oraz trzech piłek setowych i ostatecznie przegrał ją w tie-breaku do pięciu.

Dużo bardziej w swoim ćwierćfinale musiał natrudzić się Kei Nishikori, który potrzebował aż dwóch godzin i 55 minut, by wyeliminować oznaczonego numerem drugim Marina Cilicia. Japończyk może mieć jednak do siebie spore pretensje o tak długi pobyt na korcie, gdyż prowadził już 6:4, 5:4 i 40:15, a mimo to musiał rozgrywać decydującego seta. W nim o wszystkim przesądziło jedno przełamanie zdobyte przy pomocy błędów Chorwata, dzięki czemu Nishikori wystąpi w półfinale imprezy Masters 1000 po raz pierwszy od zawodów w Toronto w 2016 roku.

Stawkę czterech najlepszych graczy monakijskich zmagań uzupełnił Alexander Zverev. Obchodzący dziś swoje 21. urodziny Niemiec nie rozpoczął jednak meczu z Richardem Gasquetem najlepiej, ulegając mu w pierwszym secie do czterech. W drugiej partii czwarty gracz świata opanował jednak sytuację i wygrał 6:2. Decydująca odsłona pełna była emocji, zwrotów akcji oraz efektownych wymian i wprowadziła w zachwyt publiczność zgromadzoną na korcie Rainera III. Po ponad godzinnym boju z siedmioma przełamaniami lepszy 7:5 okazał się Zverev i to on w jutrzejszym starciu z Nishikorim zagra o drugi kolejny finał turnieju tej rangi.