Lyon: Strzał w dziesiątkę Dominika Thiema

39
Dominic Thiem

Rozstawiony z numerem pierwszym Dominic Thiem pokonał Gillesa Simona 3:6, 7:6(1), 6:1 w finale turnieju z cyklu ATP 250 rozgrywanego na kortach ziemnych w Lyonie (pula nagród: 501 345 euro). Dla Austriaka był to już dziesiąty tytuł zdobyty w profesjonalnej karierze.

Początkowe fragmenty meczu nie wskazywały jednak na triumf 24-latka z Wiener Neustadt, przede wszystkim ze względu na problemy ze skutecznością swojego pierwszego podania, a także dużą liczbę popełnianych niewymuszonych błędów. Simon skrzętnie wykorzystywał gorszą dyspozycję znacznie wyżej notowanego rywala i dzięki dokładnej oraz przemyślanej pod względem taktycznym grze zwyciężył w premierowej odsłonie 6:3, zapisując na swoim koncie przełamanie w szóstym gemie.

W drugiej partii już od jej samego początku wydarzenia zaczęły toczyć się po myśli faworyta gospodarzy, który na otwarcie, do zera, odebrał serwis przeciwnikowi. Thiem w drugim oraz szóstym gemie miał okazje do odrobienia straty, lecz nie zdołał wykorzystać żadnej z nich. Simon prowadząc 4:2 miał z kolei możliwość powiększenia przewagi, ale Austriak wybronił się przed kolejną utratą podania, a po następnych kilku minutach w końcu dopiął swego i doprowadził do wyrównania. Set ostatecznie rozstrzygnął się w tie-breaku, który został zdominowany przez wyraźnie lepiej grającego w tym okresie ósmego tenisistę świata i zakończony przez niego wynikiem 7:1.

W decydującej odsłonie Thiem utrzymywał wysoki poziom gry, która pozwoliła mu odwrócić losy pojedynku i dwukrotnie szybko przełamał nie wytrzymującego trudów meczu Francuza. Austriak przeważał w większości wymian, finalizując je zarówno ze swojego ulubionego forhendu, jak i efektownymi bekhendami po linii. Całe spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach i 25 minutach wynikiem 3:6, 7:6(1), 6:1, co pozwoliło Thiemowi na zapisanie w swoim dorobku jubileuszowego, dziesiątego tytułu oraz 200. wygranego meczu w karierze.