Cincinnati: Grigor Dimitrow zrewanżował się Juanowi Martinowi del Potro

43

Grigor Dimitrow (Bułgaria) jest coraz bliższy obrony punktów za ubiegłoroczny awans do półfinału Western&Southern Open (pula nagród: 4 973 120 dolarów). Rozstawiony z numerem siódmym Bułgar pokonał w czwartek z Juanem Martinem del Potro (Argentyna), z którym przegrał pięć wcześniejszych pojedynków.

Choć 28-letni Argentyńczyk w ostatnich latach zmagał się z olbrzymimi problemami zdrowotnymi, to jego dyspozycja zawsze wystarczała do zwycięstwa nad Dimitrowem. Zawodnicy mierzyli się ze sobą na wszystkich nawierzchniach, a Bułgar ugrał zaledwie dwa sety. Wreszcie jednak wyciągnął odpowiednie wnioski z porażek i dobrał się do skóry starszemu o dwa lata rywalowi. Dimitrow wygrał 6:3 7:5 i po raz drugi w karierze awansował do ćwierćfinału imprezy w Cincinnati. Przed rokiem dotarł o jeden szczebel dalej, co do dziś pozostaje jego najlepszym wynikiem w zawodach z serii ATP Masters 1000.

Ćwierćfinałową przeszkodą Dimitrowa będzie Yuichi Sugita (Japonia), który rozgrywa obecnie najlepszy sezon w karierze. 28-letni reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni godnie zastępuje Keia Nishikoriego, który wycofał się z turnieju z powodu kontuzji. W 1/8 finału Sugita pokonał 6:7(0) 6:3 6:3 Karena Chaczanowa (Rosja). Jeśli uda mu się wygrać jeszcze jeden mecz, to zapewni sobie pierwszy w karierze awans do czwartej dziesiątki rankingu ATP.

Drugą parę ćwierćfinałową w dolnej części drabinki tworzą dwaj reprezentanci gospodarzy, rozstawiony z numerem czternastym John Isner i zaledwie 20-letni Jared Donaldson. W 1/8 finału zgodnie wygrali bez straty seta. Isner posłał 27 asów serwisowych w starciu z Francisem Tiafoe (USA), które poprowadziły go do zwycięstwa 7:6(4) 7:5. Donaldson nie ma aż tak potężnego serwisu jak jego starszy rodak, ale za to solidna gra z głębi kortu pozwoliła mu pokonać 6:5 7:6(4) Nikołoza Basilaszwiliego (Gruzja).

W górnej połowie drabinki wyłoniono tylko dwóch ćwierćfinalistów, gdyż na więcej nie pozwoliły opady deszczu. Coraz lepiej spisuje się David Ferrer (Hiszpania), który notował porażkę za porażką w pierwszych miesiącach obecnego sezonu. Finalista French Open z 2013 roku wygrał 6:4 6:4 z Pablem Carreno Bustą (Hiszpania).  O awans do półfinału Ferrer powalczy z Dominciem Thiemem (Austria), czyli półfinalistą tegorocznej edycji paryskiego szlema. 23-latek z Wiener Neustadt ma o co walczyć w Cincinnati, ponieważ awans do finału zagwarantowałby mu szóste miejsce w rankingu ATP. Tak wysoko Thiem jeszcze się nie znajdował. W czwartek Austriak wykonał w tym kierunku mały krok, wygrywając po dwóch tie-breakach z Adrianem Mannarino (Francja).