Biel: Golubic uratowała honor reprezentantek gospodarzy

26

Mało brakowała, a ani jednej Szwajcarce nie udałoby się awansować do 2. rundy Ladies Open Biel Bienne (pula nagród: 250 000 dolarów). Na wysokości zadania stanęła jednak Viktorija Golubic, która ze zwycięstwa mogła się cieszyć dopiero po 2 godzinach i 40 minutach rywalizacji.

24-letnia tenisistka z Zurychu stoczyła zażarty bój z turniejową ,,piątką”, Laurą Siegemund (Niemcy). Co ciekawe, reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów jeszcze w zeszłym tygodniu rywalizowała na nawierzchni ziemnej w amerykańskim Charleston. Zmiana strefy czasowej oraz podłoża nie przeszkodziły jej jednak w nawiązaniu walki z reprezentantką gospodarzy. Siegemund prowadziła już nawet 2:6 6:4 3:0 i wydawało się, że pewnie zmierza po awans do 2. rundy. Golubic odrobiła jednak starty i ostatecznie wygrała 6:2 4:6 7:6(3). Pogoń kosztowała ją dużo sił, co jutro będzie chciała wykorzystać Aliaksandra Sasnowicz. Stawką pojedynku Szwajcarki i Białorusinki będzie awans do ćwierćfinału.

Miejsce w najlepszej ósemce wywalczyła już sobie Kristyna Pliskova (Czechy). 25-letnia prażanka ograła 6:1 6:2 Donnę Vekic (Chorwacja) i w drodze do ćwierćfinału straciła tylko jedenaście gemów. Czeszka miała zaledwie 48-procentową celność pierwszego podania, a mimo to nie musiała bronić ani jednego break-pointa. Sama przełamała za to rywalkę czterokrotnie i już po 53 minutach gry wykorzystała pierwszą piłkę meczową. Kolejną przeciwniczką Pliskovej będzie Annika Beck (Niemcy) lub Marketa Vondrousova (Czechy).

W dolnej połowie turniejowej drabinki jedną z par ćwierćfinałowych stworzą dwie 21-latki, Elise Mertens (Belgia) i Anett Kontaveit (Estonia). Obie zawodniczki łączy również fakt, że w Biel nie przegrały jeszcze ani jednego seta. W 1/8 finału Belgijka wygrała 6:2 6:4 z Moną Barthel (Niemcy), natomiast Estonka pokonała 6:3 6:2 Jewgieniję Rodinę (Rosja).