Australian Open: Rewanż Tsongi, horror Dimitrova

37

Pięciosetowe batalie Jo-Wilfrieda Tsongi oraz Grigora Dimitrova były ozdobą trzeciego dnia zmagań panów w turnieju Australian Open 2018 (pula nagród: 55 mln dolarów) rozgrywanym na kortach w Melbourne.

Dla Francuza dzisiejsza potyczka z Denisem Shapovalovem była okazją do rewanżu za przegraną w tej samej fazie zawodów podczas ubiegłorocznego US Open. Mimo bycia krok od porażki w piątym secie finaliście sprzed dekady ta sztuka ostatecznie się udała i po dramatycznym oraz stojącym na wysokim poziomie meczu pokonał o 14 lat młodszego rywala 3:6, 6:3, 1:6, 7:6 (4), 7:5 i awansował do trzeciej rundy. Maksymalny dystans potrzebny był również m.in. do wyłonienia zwycięzcy w rywalizacji Grigora Dimitrova z Mackenzie’em McDonaldem. Bułgar zaskakująco mocno męczył się ze sklasyfikowanym na 186. miejscu w rankingu ATP Amerykaninem, przegrywając czwartego seta do zera i odnosząc zwycięstwo dopiero w decydującej partii po grze na przewagi. Prawdziwy maraton zaliczył także chorwacki weteran Ivo Karlović. 38-latek z Zagrzebia rozstrzygnął swój mecz z Yuichim Sugitą wynikiem 12:10 w piątym secie, przy okazji posyłając na stronę Japończyka aż 53 asy serwisowe.

Kolejne pewnie wygrane spotkanie ma na swoim koncie z kolei rozstawiony z „jedynką” Rafael Nadal. Hiszpan co prawda napotkał na pewien opór ze strony Leonardo Mayera, lecz mimo to zdołał rozstrzygnąć całą rozgrywkę na swoją korzyść w trzech setach wynikiem 6:3, 6:4, 7:6 (4). Podobny wyczyn stał się udziałem Nicka Kyrgiosa, który ku uciesze miejscowej widowni wyeliminował z imprezy Viktora Troickiego zwyciężając 7:5, 6:4, 7:6 (2). Trzy sety do zamknięcia pojedynku wystarczyły również Marinowi Ciliciowi, który 6:1, 7:5, 6:2 pokonał Joao Sousę.

Druga runda:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Leonardo Mayer (Argentyna) 6:3, 6:4, 7:6 (4)
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina, 28) – John Millman (Australia) 7:5, 3:6, 6:4, 6:1
Diego Schwartzman (Argentyna, 24) – Casper Ruud (Norwegia, Q) 6:4, 6:2, 6:3
Aleksandr Dolgopolow (Ukraina) – Matthew Ebden (Australia) 7:6 (0), 6:3, 6:4
Pablo Carreno (Hiszpania, 10) – Gilles Simon (Francja) 6:2, 3:0 krecz
Gilles Muller (Luksemburg, 23) – Malek Jaziri (Tunezja) 7:5, 6:4, 6:7 (5), 3:6, 6:2
Ryan Harrison (USA) – Pablo Cuevas (Urugwaj, 31) 6:4, 7:6 (5), 6:4
Marin Cilić (Chorwacja, 6) – Joao Sousa (Portugalia) 6:1, 7:5, 6:2
Grigor Dimitrov (Bułgaria, 3) – Mackenzie McDonald (USA, Q) 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6
Andrey Rublev (Rosja, 30) – Marcos Baghdatis (Cypr) 6:4, 6:7 (5), 6:4, 6:2
Nick Kyrgios (Australia, 17) – Viktor Troicki (Serbia) 7:5, 6:4, 7:6 (2)
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 15) – Denis Shapovalov (Kanada) 3:6, 6:3, 1:6, 7:6 (4), 7:5
Kyle Edmund (Wielka Brytania) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:2, 6:2, 6:4
Nikoloz Basilashvili (Gruzja) – Ruben Bemelmans (Belgia, Q) 7:5, 6:1, 6:3
Andreas Seppi (Włochy) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:1, 6:3, 6:4
Ivo Karlović (Chorwacja) – Yuichi Sugita (Japonia) 7:6 (3), 6:7 (3), 7:5, 4:6, 12:10