Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Jak osiągnąć najlepszą rotację?

W tej rozmowie pomijamy kwestie techniki, rakiety i naciągu - skupiamy się tylko i wyłącznie na sile naciągu.

Czytałem parę tematów tu na forum, ale nie do końca znalazłem odpowiedź na to pytanie. Znalazłem, że za rotację odpowiadają struny pionowe. Więc tak - im lżej je naciągniemy to rotacja będzie lepsza, tak? Teraz co z poziomami - widziałem bardzo ciekawą dyskusję między Smykiem, a Eldiablo na temat naciągania ich lżej/mocniej od pionów - jednak o rotacji tam za dużo nie było. Aktualnie mam rakietę naciągniętą na 27/27 kg (Babolat Aero Tour Cortex) i z rotacją nie jest za rewelacyjnie. Odejście i kontrola przy płaskich piłkach jest idealna - takich trafiam zdecydowanie więcej niż wcześniej. Problem jest taki, że moja gra się opiera od zawsze na solidnym top-spinie z końca - którego przy takim naciągnięciu trochę mi brakuję. Im niżej zejdę z kilogramami, tym gorzej jest z kontrolą (głównie, że wracam do częstszego grania po przerwie). Co w takim razie myślicie o naciągnięciu na 25(pion) i 27(poziom)?

Edit:
Właśnie tak naciągnąłem rakietę :D Z jednym minusem niestety... Coś źle odmierzyłem naciąg i mi zabrakło na ostatnią strunę - na szczęście miałem dłuższy kawałek tego samego naciągu z ostatniego naciągania więc dociągnąłem nim to jedną strunę - ciągnąc tym samym kawałek tego naciągu do górnej przelotki. Powinno być chyba wszystko ok? (Pierwszy raz tak mi się zdarzyło więc proszę o potwierdzenie).
Jutro napiszę jak wrażenia z gry z mocniej wciągniętymi poziomami :)

Edit 2:
Poprawa rotacji po takim wciągnięciu jest zauważalna. Głównie jeśli chodzi o slajsy i serwis. Przy top spinie też trochę lepiej, ale nie jestem dokładnie w stanie stwierdzić na ile bo mi ostatnio ręka trochę odmawia posłuszeństwa przy forehandzie...
Awatar użytkownika
bombay1982
Bywalec
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 28 lip 2009, 19:26
Lokalizacja: Dublin

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Dodam od siebie, że ja zjechałem naciągiem z ok 26 kg do 22kg i sam zauważyłem, że zacząłem grać dużo częściej spinem przez to. Straciłem kontrolę owszem, ale grając mocno spinem za bardzo przestałem szukać liń, ale pozwoliło mi to grać dużo bardziej regularniej i czuję się bezpieczniej przy wymianiach na korcie. Coś za coś.
Rakieta: Babolat Pure Storm GT
Naciąg: Luxilon Big Banger ALU Power 16L / 22kg
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Hehe, no wiem, że jak zejdę z siłą całkiem to będzie większy spin. Ale tak jak pisałem - wracam po dłuższej przerwie i zejście na 23-24 kg w tym wypadku będzie pomyłką - szczególnie, że z backhandu nie gram za dużym topspinem.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Obniż siłę naciągu to droga do fajnej rotacji. Twardy naciąg się nie poddaję i tu jest problem.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

radical.pl pisze:Obniż siłę naciągu to droga do fajnej rotacji. Twardy naciąg się nie poddaję i tu jest problem.
Nie wiem czy czytałeś w ogóle jakikolwiek post tutaj poza samym tematem...
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

To Cię uprzejmie informuję że zanim coś napiszę to i czytam poprzednie posty. Druga porada zastosuj hybrydę z wyraźną różnicą grubości naciągów daj na pion 1.1 na poziom powiedzmy jakiś multi 1.3 wtedy naciąg będzie się wgryzał w piłkę i obniż siłę naciągu do przykładowo 23 pion 24 poziom, lub jak Ci brakuje kontroli to max 24 pion i 25 poziom. To się odnosi rakiet z przeplotem 16x19 czyli twojej rakiety.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

radical.pl pisze:To Cię uprzejmie informuję że zanim coś napiszę to i czytam poprzednie posty.
Nie pisałem wcześniejszego posta ze złośliwości - chciałem podkreślić, że to samo napisał bombay1982, na co mu odpowiedziałem. Poniższa porada jest dla mnie bardziej cenna ;)
radical.pl pisze:Druga porada zastosuj hybrydę z wyraźną różnicą grubości naciągów daj na pion 1.1 na poziom powiedzmy jakiś multi 1.3 wtedy naciąg będzie się wgryzał w piłkę i obniż siłę naciągu do przykładowo 23 pion 24 poziom, lub jak Ci brakuje kontroli to max 24 pion i 25 poziom. To się odnosi rakiet z przeplotem 16x19 czyli twojej rakiety.
Problem jest taki - grając kiedyś naciągiem Ispospeeda o grubości 1.20 wytrzymał mi on niewiele ponad 1.5 h... Nie wiem jakby to było z multi na poziomie, ale podejrzewam, że więcej niż 2.5 h by nie wytrzymał niestety. 23/24 może raz spróbuje wciągnąć, ale może być wtedy masakra z kontrolą backhandu na chwilę obecną.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Problem ze zmieszczeniem bh w korcie może wynikać z techniki uderzenia. Spróbuj dokładnie wykończyć swój bh, jeżeli jesteś praworęczny za prawym ramieniem. W ten sposób wymusisz prawidłowy ruch. jeśli chodzi o zamach do bh to spójrz na mój avatar obszernie i swobodnie odprowadź rakietę i nie graj bh z dołu w górę kończąc ruch przed sobą to powoduje penetrację tylnej siatki ogrodzeniowej w bh. Jeżeli mimo poprawnej akcji wyrzucasz, rób tak jak sam uważasz czyli podnieś trochę napięcie strun.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Nie mam problemu z trafieniem backhandu w kort podczas zwykłego odbijania - tylko podczas meczu, szczególnie przy dobiegach i wynika to z nieogrania w ostatnim czasie. Parę tygodni i spróbuje zejść do 23/24 kg.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

To w porządku obniżając siłę napięcia strun podążamy za poradą stringera Pete'a Samprasa który kiedyś powiedział, że z siłą naciągu należy zejść do miejsca w którym traci się kontrolę i naciągać nieznacznie mocniej. (Chodzi o wyciśnięcie maksymalnej dynamiki z rakiety).
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

No Pete schodził maksymalne rotfl :wink:
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

radical.pl pisze:To w porządku obniżając siłę napięcia strun podążamy za poradą stringera Pete'a Samprasa który kiedyś powiedział, że z siłą naciągu należy zejść do miejsca w którym traci się kontrolę i naciągać nieznacznie mocniej. (Chodzi o wyciśnięcie maksymalnej dynamiki z rakiety).
Powiedział też (to ten sam co naciąga rakiety Federera), że amatorzy powinni grać jelitem (ewentualnie multi) i unikać poliestrów. To żadna nowość, ale jak widać po tym forum, amatorzy nie do końca się do takich zaleceń stosują :P
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Co do multi to się tyczy raczej tych co wychodzą na kort raz na parę tygodni... A jelito tych co mają nadmiar gotówki w portfelu ;)
Awatar użytkownika
bugaloo
Weteran
Weteran
Posty: 1951
Rejestracja: 16 paź 2010, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

gural_91 pisze:Co do multi to się tyczy raczej tych co wychodzą na kort raz na parę tygodni... A jelito tych co mają nadmiar gotówki w portfelu ;)
Z tym raz w tygodniu to nie przesadzaj ;-) Jest sporo naciągów multi, które wytrzymują dłużej niż poliester zachowuje swoje właściwości :::jezor:::
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Djokovic, jeden z wielu, to typowy amator... grać czystym multi? PHI! ;-P
Melzer tak samo...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

El Diablo pisze:Djokovic, jeden z wielu, to typowy amator... grać czystym multi? PHI! ;-P
Melzer tak samo...
On gra jakimś naciągiem Tecnifibre?
logigamer pisze:No Pete schodził maksymalne rotfl :wink:
Pete naciągał na ponad 30 kg VS Babolata o średnicy 1.1.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

radical.pl pisze:On gra jakimś naciągiem Tecnifibre?
Grał X-One Biphase 1,18mm.
radical.pl pisze:Pete naciągał na ponad 30 kg VS Babolata o średnicy 1.1.
Sampras używał jelit o oznaczeniach 18 oraz 17. To kwestia czasu... Federer używał czystego jelita, potem zmienił etc. itd. itp.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

Wcześniej odniosłem się do stwierdzenia, że amatorzy powinni stronić od poliestrów - nic nie pisałem, że zawodnicy grającymi multi to amatorzy... Chodziło mi o to, że naciąg multi może być lepszy od poliestrów dla kogoś wychodzącego raz na parę tygodni na kort ze względu na większy komfort i mniejszą szkodliwość na stawy. Dla dobrego amatora grającego częściej jest to wg mnie zbyt duży wydatek, gdyż multi ZAZWYCZAJ trzymają krócej niż poliestry.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

gural_91 pisze:Dla dobrego amatora grającego częściej jest to wg mnie zbyt duży wydatek, gdyż multi ZAZWYCZAJ trzymają krócej niż poliestry.
Trzymają co? Napięcie? Polecam przejrzeć pomiary ze string forum...

Poza tym to że naciąg nie pęknie nie znaczy że nadaje się do gry. Poliestry nie zostały stworzone w celu długiej żywotności, a wysokiej wytrzymałości.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
gural_91
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 384
Rejestracja: 11 lut 2008, 08:45
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak osiągnąć najlepszą rotację?

El Diablo pisze:
gural_91 pisze:Dla dobrego amatora grającego częściej jest to wg mnie zbyt duży wydatek, gdyż multi ZAZWYCZAJ trzymają krócej niż poliestry.
Trzymają co? Napięcie? Polecam przejrzeć pomiary ze string forum...
Chodziło mi o wytrzymałość. Dla mnie jeśli naciąg nie pęknie to nadaję się do gry. Każdy ma na to inny pogląd - ja wiem po sobie, że jeżeli dobrze się ustawiam, uderzam poprawnie techniczne to to czy ja mam naciąg godzinę czy dwie nie robi mi wielkiej różnicy.

Wróć do „Naciągi”