Raafe
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2011, 11:40

Mocny topspin

Witam!
Piękną tenisową przygodę rozpocząłem pół roku temu grając z kolegą nieco już doświadczonym. Teraz już jakoś odbijam, jest zabawa, gram z różnymi ludźmi, amatorami, zdarza się wygrywać.
Gram bardziej technicznie niż siłowo, uderzam piłkę tam gdzie nie ma przeciwnika. tzn staram się. I nie zawsze wychodzi ale nie o tym. Irytuje mnie jak stojąc na linii końcowej chcę uderzyć mocną piłkę, bo mam na rakiecie, dogodna pozycja, wszystko ładnie pięknie, macham rakietą i... piłka za kortem. co zrobić?
Normalnie uderzam płasko, lżejsze piłki, albo nawet trochę "podkręcone" ale mimo wszystko lekkie. Strasznie się ograniczam w takiej sytuacji i mnie to denerwuje, jest potencjał i możliwość żeby mocno uderzyć ale nie mam pojęcia jak to zrobić. Pomóóóóżcie ;). Nie obrażę się za podesłanie linku do YT. Sam szukałem ale z jakiegoś powodu jednak tu piszę. Wiem że ciężko, lub nawet niemożliwym jest wyjaśnienie takiego uderzenia słowami więc proszę o jakieś konkretne, polecane przez Was filmiki instruktażowe.
Z góry dzięki ;].
Raafe
Awatar użytkownika
blinket
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 9 lis 2010, 14:08

Re: Mocny topspin

Filmów jest multum i większość jest do rzeczy, poszukaj na youtube. Ja od siebie polecam poszukać filmików pod tagami: coachkyril, intosport, Mario Llano, ale jest ich naprawdę masa i tłumaczą co i jak lepiej niż 1000 słów :). Podstawowa kwestia w mocnym topspinie: jakim grasz chwytem? Jeśli chcesz zasadzać potężne topspiny to zdecydowanie semi-western albo nawet western. Jeśli nie wiesz o co chodzi, to poczytaj trochę o chwytach w tenisie (tennis grips u wujka Google).
Raafe
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2011, 11:40

Re: Mocny topspin

W sumie coś z tym chwytem może być. Chociaż nie mam pojęcia dalej. Filmiki pokazują motorykę uderzenia którą z grubsza znam i widuję na kortach.. Wyjście z nóg, długie pociągnięcie rakiety... i piłka leci 1,5m nad siatką, chwilę potem opada i jest na ziemi. A u mnie daaaalej wysoko. Trzeba ćwiczyć... coś z tym chwytem w sumie może być na rzeczy. Dzięki ;].
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Mocny topspin

Blinketowi słusznie chodzi o to że grając przykładowo kontynentalem nie da się zagrać topspinu. Ja gram chwytem western, i topspin jakoś wychodzi.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
mulleen
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 429
Rejestracja: 25 sty 2011, 20:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Mocny topspin

Ogólnie rzecz biorąc jeśli "autujesz" a piłka leci jak po linii a opada dopiero jak wytraci prędkość to znaczy, że piłka odbita od twojej rakiety nie posiada rotacji bądź nawet ma rotację wsteczną. Aby mocno bita piłka mieściła się w korcie piłka musi mieć rotację przednią, dzięki czemu efekt będzie taki, że piłka będzie opadać szybko nie wytracając zbytnio prędkości. Topspin więc jak wymienili wcześniej forumowicze to sposób ale nie musisz koniecznie chwytać rakiety mocno na western grip czy nawet semi-western choć przy uderzeniu topspinem to wręcz warunek konieczny. Grunt w tym aby "domknąć" rakietę przy uderzeniu, tak właśnie, żeby nadać odpowiedni kierunek toru lotu piłki a także jakąś tam rotację w miarę potrzeby... W miarę ćwiczeń i oglądania filmików instruktażowych powinieneś wyczuć to uderzenie. Miłej i efektywnej nauki!
NTRP: 4.0
s1600
Bywalec
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 9 mar 2010, 16:08

Re: Mocny topspin

http://www.youtube.com/user/CoachKyril# ... a-3GStYh_I

Znalazłem coś takiego!
Może nie widziałeś, ale mi trochę pomogło :).
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Mocny topspin

s1600 pisze:http://www.youtube.com/user/CoachKyril# ... a-3GStYh_I

Znalazłem coś takiego!
Może nie widziałeś, ale mi trochę pomogło:)
Archaiczna technika prowadzenia forhendu. Proszę się przyjrzeć u zawodników, kto dziś "zarzuca szaliczek"? Większość gra FH jak "wycieraczka" samochodu. To zapewnia łatwiejszy powrót do pozycji przy tych samych obciążeniach.
http://www.youtube.com/watch?v=hi1FC60gAfo
http://www.youtube.com/watch?v=kbhP24h-pnk
http://www.youtube.com/watch?v=uZ7vHxe6XTY
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Raafe
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2011, 11:40

Re: Mocny topspin

Coś z tą 'wycieraczką' jest na rzeczy ^^. Jutro planuję trochę czasu nad tym spędzić, będę grał z gościem który mi może pomóc. ;) Dzięki za linki ;].
Awatar użytkownika
Szymo
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 7 maja 2011, 16:00
Lokalizacja: Busko-Zdrój.

Re: Mocny topspin

Bardzo przydatny ten film z trenerem uczącym topspina (CoachKyril).
Wreszcie dokładnie wiem jak go wykonać.
Teraz tylko pozostaje zastosowanie go na korcie.
Awatar użytkownika
riddick
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2011, 23:58
Lokalizacja: Nysa

Re: Mocny topspin

PitS pisze:Archaiczna technika prowadzenia forhendu. Proszę się przyjrzeć u zawodników, kto dziś "zarzuca szaliczek"? Większość gra FH jak "wycieraczka" samochodu. To zapewnia łatwiejszy powrót do pozycji przy tych samych obciążeniach.
A ponadto zwiększa rotację :). Ja mam jakieś naturalne predyspozycje do takiego ruchu, aczkolwiek teraz zaobserwowałem na filmikach jak dokładnie ma wyglądać ten ruch i ćwiczę już na sucho :).
Prince Ozone Tour MP

Prince EXO3 Graphite
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Mocny topspin

Już wiem co to jest to "wykończenie" uderzenia. Słyszałem to sporo razy od pierwszego trenera, ale nie bardzo wiedziałem o co chodzi.
Ten ruch wycieraczki to wykończenie. Nauczanie początkowo powinno się zaczynać od tego uderzenia, a dopiero potem pokazać dlaczego trzeba trzymać western a nie kontynentalny.

Ponoć najczęściej nie domykałem z półkortu, ale się poprawie teraz.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Mocny topspin

daniz pisze:Już wiem co to jest to "wykończenie" uderzenia. Słyszałem to sporo razy od pierwszego trenera, ale nie bardzo wiedziałem o co chodzi.
To czemu nie zapytałeś? ...
Tenis to gra umysłów a nie rąk, wbrew wstępnym pozorom. A żeby coś robić dobrze trzeba to rozumieć. W tej sytuacji nie ma miejsca na scholastykę (przyjmowanie na wiarę, na autorytet), trzeba domagać się wyjaśnienia.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
MarK
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 202
Rejestracja: 12 wrz 2011, 16:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mocny topspin

E tam od tej "archaicznej" techniki zaczynał chyba każdy z nas tutaj i to młodszych czy starszych. Dla mnie ten ruch wycieraczki jest jego ewolucją i jakbym miał się od nowa uczyć tenisa to znów wolałbym zacząć od tego klasycznego ruchu bo wielu poprawnych nawyków mnie on nauczył, a no choćby dlatego, że "wycieraczka" skłania do ustawiania się przodem do kortu przy uderzeniu. Niby może to każdemu przyjść z doświadczeniem i myślę, że właśnie tak przyjść powinno, a nie zostać nauczone, podobnie z tym ułożeniem FH.
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Mocny topspin

Zejdź nisko na nogach, wybij się z nich, wyrzuć bark do przodu (przez "płaszczyznę" twarzy) rozluźnij nadgarstek, nadaj główce ruch mocno do góry (nie tylko do przodu). Ćwicz.
Piotr Szyba.
daniz
Bywalec
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 5 paź 2011, 12:27

Re: Mocny topspin

Vivid pisze:
daniz pisze:Już wiem co to jest to "wykończenie" uderzenia. Słyszałem to sporo razy od pierwszego trenera, ale nie bardzo wiedziałem o co chodzi.
To czemu nie zapytałeś? ...
Tenis to gra umysłów a nie rąk, wbrew wstępnym pozorom. A żeby coś robić dobrze trzeba to rozumieć. W tej sytuacji nie ma miejsca na scholastykę (przyjmowanie na wiarę, na autorytet), trzeba domagać się wyjaśnienia.
Miałem własny pomysł na pierwsze kroki stawiane w tenisie. Grałem z trenerem, ale i tak wszystko co mówił sprawdzałem w Internecie. Ten trener uczył tenisa takiego sprzed wielu lat, a ja chciałem grać jak Federer dokładniej jak Wawrinka. Na szczęście był elastycznym gościem i pozwalał mi grać tak jak ja chcę. Dlatego już na pierwszych zajęciach uczył mnie jednoręcznego backhandu. Poprosiłem go także, by nie uczył mnie serwować po swojemu. Trochę go ukłułem jak powiedziałem, że serwuje tak jak bym nie chciał. Jedynie mnie przekonał do chwytu backhandowego przy serwisie co wydawało mi się bardzo nienaturalne. Ale dzięki temu serwuję celniej kosztem prędkości.
Ten kto potrafi grać - gra, ten co nie potrafi grać - uczy jak grać, a ten co nie potrafi uczyć jak grać - uczy jak uczyć grać. - przysłowie rosyjskie
NTRP 2.0
IQ > 100
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mocny topspin

Vivid pisze:
daniz pisze:Już wiem co to jest to "wykończenie" uderzenia. Słyszałem to sporo razy od pierwszego trenera, ale nie bardzo wiedziałem o co chodzi.
To czemu nie zapytałeś? ...
Tenis to gra umysłów a nie rąk, wbrew wstępnym pozorom. A żeby coś robić dobrze trzeba to rozumieć. W tej sytuacji nie ma miejsca na scholastykę (przyjmowanie na wiarę, na autorytet), trzeba domagać się wyjaśnienia.

Każdy oddany swojej dyscyplinie tak ją określa i w każdej dyscyplinie umysł jest równie ważny jak ciało. "Oczywistość" zbyt często powtarzana tu na forum. To tak na marginesie, aby ktoś siedzący z boku nie poczuł się, urażony trenując inną dyscyplinę jako zasadnicza.
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Mocny topspin

Praktycznie każdy sport wymaga myślenia, życie też ...
Tylko ktoś kto notorycznie "zapomina/ł" spodenek na WF myśli inaczej :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
arot77
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 407
Rejestracja: 5 sie 2011, 16:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mocny topspin

Vivid pisze:Praktycznie każdy sport wymaga myślenia, życie też ...
Tylko ktoś kto notorycznie "zapomina/ł" spodenek na WF myśli inaczej :).

rotfl :::gd:::
Przegrywam regularnie - czy to znaczy, że słabo gram w tenisa... .(?)

Nowa rakieta to tylko 5 lekcji z trenerem, dlatego tak łatwo zmienić ramę.
W torbie: PS 6.1 95 2013(Strung Weight:311g), BLX 6.1 95 Team 2011, Head Speed S, Pure Drive Lite RG
hitman
Senior
Senior
Posty: 2135
Rejestracja: 10 lip 2009, 06:51
Lokalizacja: Lublin
Kontakt: Strona WWW

Re: Mocny topspin

Wykończenie to to samo co domknięcie?
Piotr Szyba.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Mocny topspin

hitman pisze:Wykończenie to to samo co domknięcie?
Tylko w pewnym sensie. Wykończenie to poprowadzenie rakiety dalej już po zagraniu. Domknięcie to zamknięcie główki po zagraniu (takie sprawdzenie która godzina na zegarku ;) ).
Brak obu elementów to dość typowy błąd u amatorów.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Technika, taktyka, trening”