Awatar użytkownika
Velasquez
Nowy
Nowy
Posty: 16
Rejestracja: 21 cze 2010, 21:36

Koszt produkcji rakiety tenisowej

Orientujecie się może ile wynosi koszt produkcji jednej rakiety tenisowej? Takiej z tych najlepszych firm np. Head.
NTRP 3.0
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Koszt surowców i samego procesu produkcyjnego oceniam na jakieś 20zł.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Myślę, że PitS jest blisko (~20-25 PLN). Yonex pewnie będzie droższy z racji miejsca produkcji czołowych modeli.
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Koszt wyprodukowania rakiety tenisowej to najmniejsza część ceny rakiety jaką płacisz ponieważ wszyscy producenci za wyjątkiem Yonexa zlecają produkcję swoich rakiet fabrykom OEM w Chinach (rakiety różnych producentów robione są obok siebie).

Tutaj temat o produkcji rakiet:
viewtopic.php?f=2&t=5024


Najwięcej kosztuje marketing (kontrakty zawodników), a następnie R&D. Na szarym końcu znajdują się materiały z których jest zrobiona rakieta. Należy pamiętać że na niższą cenę rakiet ekonomicznych składa się gorsza kontrola jakości, gorsze klasowo materiały, gorsze wykonanie oraz zapychacze w mieszankach materiałowych.

A odpowiedź na pytanie ile kosztuje wyprodukowanie rakiety tenisowej w chwili obecnej... to zależy jakiej rakiety, w jakiej ilości,z jaką kontrolą jakości, jaka jest cena materiałów etc.

Ale patrząc na cenę najzwyklejszej grafitowej rakiety wyprodukowanej w Chinach można przypuszczać że koszt podstawowy będzie oscylował w okolicach ~30PLN.
Obiektyw pisze:Myślę, że PitS jest blisko (~20-25 PLN). Yonex pewnie będzie droższy z racji miejsca produkcji czołowych modeli.
Widzisz i zawsze mnie to fascynowało. Na pewno Yonex ma tutaj większe obciążenie niż inni producenci ale wtedy wspominam nie tak odległe czasy kiedy mogliśmy kupować Heady robione w Czechach/Austrii. Czy były droższe? Nie...
PitS pisze:Koszt surowców i samego procesu produkcyjnego oceniam na jakieś 20zł.
Myślę że jesteś blisko ale należy podkreślić iż taki jest koszt obecnych sposobów produkcji. Tak naprawdę niewiele osób się orientuje że niektóre starsze technologie były naprawdę droższe od obecnych (Dunlopowski IMF), a poza tym zmieniono sposób przeplatania włókien grafitu (nawet PS 6.0 tym się różniły).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

ED, jak napisałem swojego posta dokładnie o tym pomyślałem (nie były droższe). Może zwyczajnie to kwestia materiałów. Są teraz inne - bardziej kosztowne? A może tego, że firmy zarabiają więcej - mają bardziej satysfakcjonującą marżę i mogą wydać więcej na marketing lub pochwalić się lepszym/wyższym zyskiem?
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Cofnijmy się trochę dalej... kiedyś był czas kiedy właśnie Head i Yonex robił rakiety poza Chinami. Ceny? Takie same... bez zmian.

Mi się jednak wydaje że pożarła ich chciwość. Poza tym ilu zawodników Head zgarnął? Skądś te pieniądze muszą być...

Jeśli chodzi o Yonexa to tak naprawdę sponsoruje nieporównywalnie mniej zawodników niż inni czołowi producenci. Wiadomo że Pro Kennex prawie nikogo nie ma, a Völkl ze względu na politykę inwestuje teraz w juniorów.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Koszt produkcji najbardziej zależy od liczebności serii. Wszystkie procesy przygotowawcze, badawcze, prototypy, ustawianie pożerają z połowę kosztów produkcji. Samo późniejsze tłuczenie serii to pikuś. Stąd moim zdaniem najtańsze w produkcji są lokomotywy danego producenta.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Koszt produkcji rakiety tenisowej

Oczywiście się z Tobą zgadzam chociaż moim zdaniem R&D zajmuje drugie miejsce po marketingu.

Jeszcze odniosę się do czegoś innego. Jakości powłoki lakierniczej...

Nie wiem jak to jest... Yonex robi w Japonii ale farba odpada podobnie jak w Wilsonach który robi w Chinach. Ale np. Kneissl też robi w Chinach ramy, a farbę ma jakby była z domieszką tytanu, nic jej nie rusza.

Stare Yonki nie miały tego problemu. Poza tym często-gęsto jest to problem danej linii.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.

Wróć do „Pozostałe”