Rafael1976
Nowy
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 3 kwie 2009, 16:21

Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Witam
Bardzo proszę o podzielenie się opiniami na poniższy temat:

Posiadam dwie rakiety Tecnifibre TFight 320. Jedną ma wciągniętą BB Alu Power Rough na 25kg, a drugą Red Code też na 25kg. I właśnie ten Red Code nie wytrzymał kolejnego smecza i pękł. Jak zawsze oddałem do tego samego serwisu i poprosiłem o naciągnięcie tym samym Red Code i też na 25kg. Po odebraniu rakiety zauważyłem, że nowo wciągnięta jest minimalnie szersza od tej z BB. Jako słowo szersza rozumiem - odległość pomiędzy lewą, a prawą krawędzią rakiety widzianą na wprost. Różnica wynosi około 2-3mm.

I stąd pytanie:
Czy taka deformacja rakiety to standard?
Czy może to uszkodzić rakietę?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

25kg nie powinno odkształcić rakiety... owszem zdarza się ale nie przy 25kg. Jeśli obie rakiety naciągnięte są drutami na 25kg, a tylko jedna jest odkształcona to nie jest dobrze...

W niektórych Headach czy APD można dostrzec zmianę kształtu (z ang. hoop compresion) ale to nie ta siła i powinno tak być od razu jak już...
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Czy takie odkształcenie to nie jest przypadkiem błąd w sztuce? Rakieta naciągana prawidłowo - struna po strunie, nie powinna przy tej sile ulec jakiejkolwiek deformacji! Jeśli natomiast z lenistwa, czy oszczędności czasu serwis wciąga po dwie struny na raz to to naprężenie na dociąganiu pionów (idą pierwsze gdy rakieta nie ma jeszcze trzymania na boki) może "skrócić" główkę i rozepchnąć ją na boki. Moim zdaniem to błąd, choć sam tego nigdy w swoich rakietach nie sprawdzałem (mam pojedyncze sztuki więc siłą rzeczy nie porównuję).
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Rafael1976 pisze:Czy taka deformacja rakiety to standard?
Teoretycznie rakieta przed i po założeniu naciągu powinna mieć takie same wymiary (szerokość i wysokość). Nie ma jednak na świecie idealnej maszyny i idealnego napinacza. Zatem zawsze w procesie zakładania naciągu wkradnie się jakiś błąd i stąd biorą się odkształcenia. Nie da się ich całkiem uniknąć. Już nieprawidłowe/niedokładne zamocowanie rakiety w maszynie może być przyczyną odkształcenia główki rakiety. Źle dobrana siła naciągu (pion/poziom) także ...

Teraz pytanie, jak duże mogą one być? 2-3 mm to chyba trochę za dużo. Odchylenia w granicach 0,5-1 mm uznałbym jako dopuszczalne, powstające w procesie zakładania naciągu (patrz wyżej). Przy 1-2 mm jeszcze zostawiłbym naciąg na rakiecie, ale po grze sprawdzał/mierzył czy przypadkiem wymiary się nie zmieniają. Powyżej chyba raczej wyciąłbym naciąg.
Rafael1976 pisze:Czy może to uszkodzić rakietę?
Każde odkształcenie powoduje naprężenia w ramie rakiety - siły statyczne. Podczas gry na rakietę działają jeszcze siły dynamiczne. To wszystko może doprowadzić do mikropęknięć, a co za tym idzie uszkodzenia rakiety. Może ale nie musi :) Im większe odkształcenie, tym większe naprężenia i prawdopodobieństwo uszkodzenia.
YOGItheBEAR pisze:Rakieta naciągana prawidłowo - struna po strunie, nie powinna przy tej sile ulec jakiejkolwiek deformacji! Jeśli /../ wciąga po dwie struny na raz to to naprężenie na dociąganiu pionów (idą pierwsze gdy rakieta nie ma jeszcze trzymania na boki) może "skrócić" główkę i rozepchnąć ją na boki.
Na temat czy napinać pionowe struny po dwie czy pojedynczo, zdania są podzielone. Osobiście uważam napinanie strun pojedynczo za jedynie słuszną metodę, ale myślę że nie ma to dużego wpływu na deformację rakiety.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Rafael1976
Nowy
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 3 kwie 2009, 16:21

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Tylko teraz nasuwa się kolejne pytanie:

Czy to nowa odkształciła się o dodatkowe 2-3 mm, czy ta pierwotna jest węższa o 2-3 mm.

Wypada również zaznaczyć, że pierwsza była wciągana maszyną Pro's Pro Pilot (korbowa), a ta druga elektroniczną TWA, jednakże przez ten sam serwis.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Najprawdopodobniej piony ścisnęły tak ramę że zrobiła się krótsza i wypchnęło to boki o te 2-3mm. Sprawdź czy jedna nie jest krótsza od drugiej.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Rafael1976
Nowy
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 3 kwie 2009, 16:21

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Miałem dzisiaj dostęp do dłuuuuuuugiej suwmiarki. Mierzyłem wymiar po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ramy. Każdy pomiar dał identyczny wynik różnicy w osi X (poziom) - 2mm.

Zadzwoniłem do serwisu, który ją wciągał i usłyszałem, że takie odchylenie jest w normie.
Poza tym ponoć nie wiadomo, czy ta pierwsza nie jest zdeformowana w drugą stronę i stąd taka różnica.

ZGŁUPIAŁEM.................

P.S.: Teraz wypadałoby kupić jeszcze jedną i nie wciągając przyłożyć ją jako wzorzec... BZDURA.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

... wystarczy zajrzeć do sklepu i zmierzyć nowa, bez naciągu rakietę :)

Na Twoim miejscu zmierzyłbym rakietę po wycięciu naciągu. Nie zdziw się jeśli odkształcenie po zdjęciu naciągu pozostanie - rakiety lubią "pamiętać" wyrządzone im krzywdy ;) Jak wróci z serwisu zmierzysz ponownie i będziesz wiedział czy są odkształcenia czy nie ma.
Rafael1976 pisze:Zadzwoniłem do serwisu /.../ i usłyszałem, że taki odchylenie jest w normie.
A czego spodziewałeś się usłyszeć? ;)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Rafael1976
Nowy
Nowy
Posty: 15
Rejestracja: 3 kwie 2009, 16:21

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Witam ponownie...

Dzisiaj podczas gry nie wytrzymał mi naciąg w pierwszej rakiecie (BB Alu Rough), którą uważałem za wyznacznik kształtu.
Wyciąłem pęknięty naciąg i po przyłożeniu rakiet okazało się - ŻE SĄ IDENTYCZNE z wciągniętą, którą uważałem za zdeformowaną!!!

Czyli wynika z tego, że odkształcona była ta pierwsza (z BB Alu Rough).

Jutro wciągnę ją Red Code i też na 25kg i wtedy porównam.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
radical.pl
Orator
Orator
Posty: 688
Rejestracja: 12 mar 2006, 19:23
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Rakieta pracuje, nie wykonano jej z diamentu, także spokojnie. Słyszałem też, że bardzo szkodliwe jest wycinanie naciągu z góry na dół na raz, są to ponoć spore przeciążenia.
Ważne żeby zostało tutaj coś z tego czym żyliśmy..

http://www.road-racing.pl
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Pewnie że szkodliwe. Tniesz przemiennie piony i poziomy.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Nieoceniony YULitle pokazuje, jak to się powinno robić :)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
TadX
Senior
Senior
Posty: 4833
Rejestracja: 6 wrz 2008, 23:16

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Smyk pisze:Nieoceniony YULitle pokazuje, jak to się powinno robić :)
Dzięki wielkie za linka. Sam będę wycinał teraz naciąg. Wolę dmuchać na zimne. Fajnie by było mieć maszynę do naciągania... Wtedy byłbym 100% pewny, co i jak było zrobione. Teraz, po ostatnich problemach to z duszą na ramieniu oddam do naciągnięcia...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Deformacja rakiety po naciągnięciu.....

Przypominam tylko że tego typu filmy są wyizolowane na naszej stronie:
http://www.tenis.net.pl/tenis/filmy/porady

A ten konkretny jest tu:
http://www.tenis.net.pl/jak-prawidlowo- ... truny/3147

Wróć do „Pozostałe”