Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Każdy doświadczony tenisista na pytanie: Czy jest w stanie po samej grze rakietami o różnej sile napięcia strun określić to napięcie, odpowie - ależ oczywiście!
Czy jest tak w istocie? Na to pytanie postarali się odpowiedzieć R. Bower i R. Cross w artykule "Player sensitivity to changes in string tension in a tennis racket"* zaprezentowanym w Journal of Science and Medicine in Sport (Australia).

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, autorzy badania zaprosili do testów 41 zaawansowanych graczy rekreacyjnych. Każdego z graczy poproszono aby na podstawie gry (odbijania) dwiema identycznymi rakietami naciągniętymi z różną siłą z zakresu 10 - 28 kG, wytypowali tą o większej sile naciągnięcia.
Tylko 11 spośród badanych było w stanie zidentyfikować rakietę o większej sile naciągnięcia, dla różnicy napięcia strun 5 kG i mniej.
15 osób mylnie określiło rakietę mocniej naciągniętą dla różnicy wynoszącej 10 kG.

Aby wyeliminować wrażenia słuchowe i aby testerzy opierali się jedynie na "czuciu" w drugim badaniu otrzymali zatyczki do uszu. Podczas powtórzonej próby tylko 6 badanych prawidłowo określiło właściwą rakietę.
Dowodzi to ograniczonej możliwości rozpoznania przez zaawansowanego amatora wielkości naprężenia strun, po samym czuciu ręki.

Jak się okazało zmiana napięcia strun z 28 do 18 kG spowodowała przyrost prędkości piłki o ok. 2% i o tyleż samo wzrosła siła jaką naciąg przekazuje poprzez rakietę na rękę zawodnika. Okazało się to na tyle nieznaczną wartością, że większość badanych tej różnicy poprawnie nie zidentyfikowała.
Tak przedstawione wyniki badań są sporą niespodzianką dla wielu graczy, którzy uważali że dość łatwo są w stanie rozpoznać nawet nieznaczne różnice w napięciu strun.

Moje uwagi:
Badanie to zostało przeprowadzone na grupie osób mających styczność z tenisem. Jednak wiele osób parających się amatorsko tenisem nie ma doświadczenia w naciąganiu rakiet, i wśród sporej grupy panuje zakorzenione mylne przekonanie, że większa siła naciągnięcia strun przekłada się na większą prędkość odbicia piłki, co wielokrotnie miałem okazję zaobserwować przeglądając pozostałe polskie fora tenisowe.

* - Odczuwanie zmian naprężenia naciągu tenisowego przez zawodników.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2008, 22:06 przez PitS, łącznie zmieniany 1 raz.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

To pewnie byli Ci z NTRP 5.0-6.0 z USA co ich oglądaliśmy. Od ok. 3kg różnicy przy tym samym modelu strun i rakiety wyczuję praktycznie bez błędu. Jak mi dadzą poodbijać to więcej niż w 2-3% przypadków się nie pomylę. Kiedyś to nawet dość trafnie umiałem określić siłę w kg, obecnie już słabiej mi to idzie ale mylę się niewiele.
To jest więc jakaś bzdura bo ja jakimś czarodziejem nie jestem.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2008, 21:54 przez Vivid, łącznie zmieniany 2 razy.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Dlatego starałem się nie komentować artykułu w nim samym. Streściłem ze względu na dość ciekawą wymowę i zaskakujące wnioski. Dla mnie zaskoczeniem nie było to że oni nie rozpoznali, tylko czym naciągali te rakiety, że zmiana prędkości odbicia wynosiła 2%.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2008, 22:10 przez PitS, łącznie zmieniany 1 raz.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Wnioski wiadome, nie chcieli stresować mistrzów z USA. :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
ppeter
Senior
Senior
Posty: 4949
Rejestracja: 18 gru 2006, 17:57
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

10 kg różnicy pewnie zdecydowana większość grających by wyłapała, ale jak różnica by była w okolicach 2kg, to wyniki mogły by być bardzo różne.
Weźcie pod uwagę, że my o tym dyskutujemy i w jakiś sposób nas to interesuje, ale olbrzymia większość grających nie tylko nie wie jakim naciągiem gra, ale też na ile ma naciągniętą rakietę. Ileż to razy słyszałem tekst "Naciągnij mi rakietę tak jak zawsze!", zresztą wystarczy poczytać tutaj pytania i prośby o doradzenie rakiety, czy naciągu.
Obrazek
Super G V1 Pro
NTRP - 4.0
Sam fakt istnienia prawa o ochronie uczuć religijnych jest najlepszym dowodem tego, że religie by nie przetrwały w warunkach prawdziwej wolności myśli i słowa.
"Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie?!".
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Metodologia badań jest bardzo ważna, jednakże jeszcze ważniejszy jest sposób formułowania wniosków. Przypomina mi się anegdota JKM w której odnosił się do statystyki. Okazało się że wśród 55 latków umierających na zawał bardzo mały odsetek stanowią palący. Czy stąd wniosek że palenie pozwala unikać zawałów? Nie! Palacze umierają wcześniej na raka płuc, i inne choroby!
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Ppeter, to że u nas 80% amatorów nie wie jak ma wciągniętą rakietę i czym to standard. Większość w tenisa po prostu gra. W tej kwestii można liczyć na byłych zawodników, trenerów (choć w tych grupach też dyletanci to nieodosobnione przypadki) i amatorów grających regularnie w cyklach turniejów dla nich przeznaczonych. U tych grup ta proporcja jest odwrotna. Około 95% wie na ile ma wciągniętą rakietę, a 80% wie czym, z czego jakieś 75% wie dlaczego właśnie tym.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2008, 17:33 przez Vivid, łącznie zmieniany 2 razy.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Dlatego najważniejsze w tym tekście, byłoby poznanie co autorzy mieli na myśli pisząc "advanced recreational players" *. Niestety to jedyna wzmianka na ten temat.

* - Zaawansowani gracze rekreacyjni.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Może zaawansowani stażem... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Albo "zaawansowani wiekiem" pensjonariusze domu spokojnej starości... ;)
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Vivid pisze:Ppeter, to że u nas 80% amatorów nie wie jak ma wciągniętą rakietę i czym to standard. Większość w tenisa po prostu gra.
Tak było do niedawna ze mną. Po prostu grałem, a to - czym mnie nie obchodziło. Jednak jakiś rok temu mocniej się zainteresowałem także sprawami technicznymi i teraz wiem, jaki mam naciąg i na ile naciągnięty. Moja wiedza na ten temat poprawiła się (także dzięki temu forum) na tyle, że pozwalam sobie na drobne eksperymenty ze sprzętem. Myślę, że poznałbym, która rakieta jest mocniej naciągnięta, a która słabiej.

A swoją drogą, to zastanawia mnie, jakie pojęcie o sprzęcie mają młodzi (14-17 lat) zawodnicy. Bo Ci, których znam, to prawie zerowe ( rotfl ) i nie wiem, czy to normalne.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Trenujący w klubach 14-17 latkowie o jakich pytasz Gary raczej mają pojęcie czym grają, gorzej z odpowiedzią na pytanie dlaczego czymś grają.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Wyczuwanie siły naprężenia naciągu - prawda czy mit?

Vivid pisze:Trenujący w klubach 14-17 latkowie o jakich pytasz Gary raczej mają pojęcie czym grają, gorzej z odpowiedzią na pytanie dlaczego czymś grają.
Widzisz - Ci, których znam - nie wiedzą, czym grają. Znaczy jeden wie, ale za to słabo gra. :wink: Reszta, zwłaszcza dziewczyny nie mają zielonego pojęcia. Zresztą jak powracają z ferii, to ich popytam i zdam relację. Ale sądzę, że nic się nie zmieniło od wakacji, kiedy więcej wiedzieli Ci, którzy grają amatorsko.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"

Wróć do „Naciągi”