Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Weganizm i wegetarianizm

Z racji tego, że od pewnego czasu jestem weganinem (wcześniej wegetarianinem) postanowiłem założyć ten wątek w naszej społeczności. Ciekaw jestem, czy są tu również inne osoby o podobnych preferencjach? Być może pojawią się przyczynki do ciekawych dyskusji lub wymiany doświadczeń. Kontekst sportowy tego może być również interesujący. Jak w sporcie, nawet amatorskim ważne jest odżywianie nie trzeba zapewne tu nikogo przekonywać. Zapraszam do dzielenia się swoimi odczuciami na powyższy temat.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Liv
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 17 lis 2013, 18:40
Lokalizacja: okolice Trójmiasta

Re: Weganizm i wegetarianizm

Co prawda od niedawna należę do forumowej społeczności i od niedawna (prawie rok) jestem wegetarianką, ale także zastanawiałam się, czy wśród fanów tenisa są osoby o podobnych poglądach i nawykach żywieniowych. :wink:
Jeżeli chodzi o weganizm, to argumenty etyczne są moim zdaniem jak najbardziej przekonujące (zarówno przemysł mięsny jak i nabiałowy posługują się podobnym poziomem okrucieństwa). Jednak z racji mojego młodego wieku myślę, że nie byłabym w stanie skomponować wegańskiej diety, tak aby zadbać o odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników, które trudniej jest pozyskać z diety roślinnej (m. in. żelazo, wapń). Nie chciałabym ponosić konsekwencji jakichś niedoborów w późniejszym wieku. Ale w "Nowoczesnych zasadach odżywiania" Campbella znajduje się mnóstwo argumentów zdrowotnych przemawiających za dietą roślinną. :wink:
Wśród tenisistów szukałam wegetarian/wegan, ale nie znalazłam żadnych informacji. Myślę jednak, że nawet w wyczynowym sporcie jest możliwe stosowanie takiej diety, więc w amatorskim jak najbardziej... :)
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Weganizm i wegetarianizm

Wege i Wega to (chyba niestety) zupełnie nie moja bajka, ale zacząłem przyglądać się temu tematowi dzięki Adamowi, który sam o sobie mówi per Vegan Warrior.

Pewnie takie rzeczy robi się głównie dzięki mozolnemu treningowi, ale w innych swoich filmikach chłopak opowiada z takim zapałem o tym co je i jak żyje, że można dać się porwać :D . A filmik poniższy robi fajne wrażenie:

http://youtu.be/1WG4x_pCxjo
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

Liv to skąd teraz "pozyskujesz" żelazo, jako wegetarianka?
Artlight pisze:Wege i Wega to (chyba niestety) zupełnie nie moja bajka
Takie masz przekonanie? Niby czemu nie Twoja?
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
pst
Weteran
Weteran
Posty: 1151
Rejestracja: 6 maja 2011, 10:45

Re: Weganizm i wegetarianizm

Mam podobnie jak Artlight. To nie moja bajka i nie chodzi o Delicje. :wink:
Uprzedzając pytanie dlaczego? - zabiłbym za carpaccio na rukoli :twisted: . Inne mięsa, też lubię i chodzi tu o smak.
Beware of the Hologram.
It will trick us!
Liv
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 17 lis 2013, 18:40
Lokalizacja: okolice Trójmiasta

Re: Weganizm i wegetarianizm

karjar pisze:Liv to skąd teraz "pozyskujesz" żelazo, jako wegetarianka?
Racja. Napisałam i nie przeanalizowałam, bo także teraz pozyskuję je głównie ze źródeł roślinnych. :wink: To jest pełne ziarna zbóż, rośliny strączkowe, orzechy, pestki, natka pietruszki etc... Najlepiej spożywane w towarzystwie witaminy C. :wink:
Awatar użytkownika
Artlight
Senior
Senior
Posty: 2520
Rejestracja: 4 maja 2011, 18:22
Lokalizacja: Mokotów

Re: Weganizm i wegetarianizm

karjar pisze:
Artlight pisze:Wege i Wega to (chyba niestety) zupełnie nie moja bajka
Takie masz przekonanie? Niby czemu nie Twoja?
Przy moim lenistwie i zabieganiu okrutnie trudno jest mi się zmobilizować, by uważać co jem. Ciągły niedoczas sprawia, że wpycham w siebie głównie przetworzone świństwa. Wiem, wiem, to tylko wymówki, ale mnie dość skutecznie ograniczają ;( .

Do tego dochodzi głupie przeświadczenie, że warzywami czy owocami to się nie da najeść.

Głowa, głowa do wymiany.... :/ .
Artlight

Nigdy nie przegrałem z Federerem
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

Artlight pisze: Do tego dochodzi głupie przeświadczenie, że warzywami czy owocami to się nie da najeść.
Obecnie masz do dyspozycji całą masę wędlin wege opartych na składnikach roślinnych, które smakiem w zasadzie nie odbiegają od "oryginałów" a są 100 razy zdrowsze.
Artlight pisze:Głowa, głowa do wymiany.... :/ .
Tylko jej część odpowiedzialna za przekonania i przeświadczenia. :D
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Weganizm i wegetarianizm

Mam przyjaciół, którzy kiedyś byli weganami. Bardzo przekonująco mówili o tym, że mogą zapewnić sobie wszystkie potrzebne mikroelementy jedząc tylko te wszystkie zielska.

Nie polemizowałem, bo się na tym nie znam.

Weryfikacja przyszła po 2-3 latach. Kolega pośliznął się na ulicy, jakoś oparł się rękami o ziemię, a okazało się, że popękały mu kości przedramion. I nie chciały się zrosnąć miesiącami. Badania wykazały zaawansowaną osteoporozę.

Wrócili do mięcha i nabiału i wyniki im się poprawiły.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

Marcin_L pisze:.
Weryfikacja przyszła po 2-3 latach. Kolega pośliznął się na ulicy, jakoś oparł się rękami o ziemię, a okazało się, że popękały mu kości przedramion. I nie chciały się zrosnąć miesiącami. Badania wykazały zaawansowaną osteoporozę. W przypadku osteoporozy niezwykle ważne jest spożywanie jak najmniejszych ilości białka poch. zwierzęcego (mięso, cały nabiał włącznie z mlekiem i jego przetworami), dlatego ze nadmiar białka jest największym wrogiem kości. Prowadzi do odwapnienia, gdyż białko spożywane w nadmiarze nie może być w organizmie magazynowane i jest zamieniane w węglowodanu bądź tłuszcze, ale żeby tego dokonać potrzebny jest wapń, który pobierany jest z kości, co prowadzi do odwapnienia.

Wrócili do mięcha i nabiału i wyniki im się poprawiły.

Jeśli ktoś nie wprawnie się odżywia na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej to może mieć problemy z anemią, czy osteoporozą. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie nic takiego nie grozi. Plusy dla zdrowia mogą zaś być nieocenione.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Weganizm i wegetarianizm

Ale że niby miałbym zrezygnować z mojego ulubionego mutton madras? ;-P
Oj, nie ma szans.

Ale podziwiam ludzi którzy mają tyle samozaparcia.
Swoją drogą posiadanie znajomych wegan/wegetarian jest strasznie upierdliwe. Na spotkaniach trzeba wymyślać i gimnastykować się nad potrawami specjalnie dla nich. Nawet na moim własnym weselu znalazły się dwie osoby (na kilkadziesiąt), które oczywiście musiały mieć inne menu.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

napalm pisze:Ale że niby miałbym zrezygnować z mojego ulubionego mutton madras? ;-P
Oj, nie ma szans.

Ale podziwiam ludzi którzy mają tyle samozaparcia.
Swoją drogą posiadanie znajomych wegan/wegetarian jest strasznie upierdliwe. Na spotkaniach trzeba wymyślać i gimnastykować się nad potrawami specjalnie dla nich. Nawet na moim własnym weselu znalazły się dwie osoby (na kilkadziesiąt), które oczywiście musiały mieć inne menu.
Dobrze że coś napisaliście bo zapytałbym jak jakiś Szpilka: A co to są? Pedały? :wink:

Nie mam takich znajomych i jeszcze mnie to nie dotknęło. Patrząc na zdjęcia Karola to ubytków na tej diecie nie doświadcza :wink: , więc o to bym się nie bał.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

napalm pisze: Ale podziwiam ludzi którzy mają tyle samozaparcia.
To nie kwestia samozaparcia tylko wyboru. Samozaparcie sugeruje wysiłek, a tak wcale nie jest. Przynajmniej w znanych mi przypadkach.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
napalm
Zaobrączkowany!
Zaobrączkowany!
Posty: 1821
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:29

Re: Weganizm i wegetarianizm

karjar pisze:
napalm pisze: Ale podziwiam ludzi którzy mają tyle samozaparcia.
To nie kwestia samozaparcia tylko wyboru. Samozaparcie sugeruje wysiłek, a tak wcale nie jest. Przynajmniej w znanych mi przypadkach.
Mam znajomą (nie powiem dokładnie czy weganka czy wegetarianka, je sushi, to chyba wegetarianka?), która swojego faceta chciała przekonać do jej filozofii. Pamiętam jego wzrok jak patrzył w mój talerz kiedy w knajpie zamówiłem sobie jak zwykle mięsiwo. :wink: Swoja drogą nie są już razem. Przypadek? rotfl
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

napalm pisze:Mam znajomą (nie powiem dokładnie czy weganka czy wegetarianka, je sushi, to chyba wegetarianka?), która swojego faceta chciała przekonać do jej filozofii. Pamiętam jego wzrok jak patrzył w mój talerz kiedy w knajpie zamówiłem sobie jak zwykle mięsiwo. :wink: Swoja drogą nie są już razem. Przypadek? rotfl
Nie zmusisz nikogo do zmiany. Tak, jak napisałem to kwestia własnego wyboru. On raczej nie miał chęci, więc była kwestia czasu. Co tu ma do rzeczy przypadek, czy nie?
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Weganizm i wegetarianizm

Dla mnie to zboczenie.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Weganizm i wegetarianizm

abaszydze pisze:Dla mnie to zboczenie.
A to niby dlaczego?
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Weganizm i wegetarianizm

W życiu bym nie zgadł karjar, że weganinem jesteś :D Nie wyglądasz. A długo to już?

A co do tematu ... mięso to jedna z przyjemności w moim życiu. Karkówka z grilla, schabowy w panierce, kebab (nie ważne co tam w środku), surowa szynka (prosciutto crudo), kabanosy, salami, itd ... Jak miałbym z tego zrezygnować, to równie dobrze mogę wejść pod tira z naczepą i dużej różnicy mi to nie zrobi.

Upraszczając nie widzę celu w rezygnacji z mięsa.

Nawiasem moja przyszywana siostra była swego czasu weganką i talibem - terroryzowała całą rodzinę i nie pozwalała nikomu jeść w jej towarzystwie mięsa, po 2 latach nabawiła się anemii i teraz za namową lekarza już je wszystko :)
abaszydze
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 189
Rejestracja: 19 lip 2012, 17:34

Re: Weganizm i wegetarianizm

karjar pisze:
abaszydze pisze:Dla mnie to zboczenie.
A to niby dlaczego?
Bo jest niezgodne z naturą.
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Weganizm i wegetarianizm

Tak jak homoseksualizm?

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”