Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

YOGItheBEAR pisze: Hohvar - no wiesz... taki niewinny mikro-spamik, prawie na temat. Rzucaj się jak więksi śmiecą... :twisted:
Nie rzucam się, a już na pewno nie personalnie. Zobacz, od ilu postów jest nie na temat. A gabaryty offtoperów mnie nie interesują :::peace::: .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Tja... ;)
Cieć wpadnie, cieć zamiecie... A jak jest dużo śmieci, to będzie potrzebny duży cieć... :lol:
Może nawet z RegFor pouczy... ;) Pewnie nawet będzie obiecywał, że coś da... jakiś owoc falliczny...
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Misio, sio do sexshopu, tu takiego asortymentu nie oferujemy :::jezor:::.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Tobie to zaraz wszystko się ze sklepikiem z kurtynką kojarzy... Baba by Ci się przydała...

P.S. Nie sądzę, żeby właściwe było dalsze ciągnięcie wątku "Baba dla Vivida" - w każdym razie ja nie będę brał w tym udziału. Może to bowiem (zważywszy konwencję) naruszyć cześć i godność osób trzecich, które mogą sobie tego nie życzyć. Żart, żartem i lepiej skończyć zanim zrobi się przykro. Przyłączam się też do wniosku formalnego hohvar'a o urżnięcie tego of-topu. Było śmiesznie, ale chyba rzeczywiście pora skończyć. Król Julian liczył na przemądrzałego pingwina i jak zwykle się zawiódł/rozczarował... :::scratchy:::
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Pozamiatamy.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Jak patrzę na Twój avatar - uwierzę jak zobaczę.... :lol:
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
alergia
Weteran
Weteran
Posty: 1582
Rejestracja: 15 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Hej, panowie,
nie wiem, o jakie zaszłości chodzi i nic mi do tego.
Ale załatwiajcie to jednak na priv.

Ciebie, Misiu, proszę, byś nie opuszczał nas (= forum), gdyż mimo tego, że jestem tu od niedawna, wysoko cenię sobie Twoje wypowiedzi i głębokie refleksje, o życiu i nie tylko.
Choć moja opinia z pewnością nic dla Ciebie nie znaczy.
A Vivid jest trudny, ale ma też swoje zalety.
Potraktuj go jak dżumę: co nas nie zabije, to nas wzmocni. rotfl Albo: czego nie możesz zmienić, musisz polubić.
I jeszcze parę innych powiedzonek chodzi mi po głowie. Ale zachowam je na później. :wink:

Tak więc, podobnie jak hohvar, apeluję o "pokój między narody". :::olgms:::
Spotkało się dwóch równoprawnych przeciwników, ale zmieńcie ring, proszę.
Dredy górą!
usi.

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

A propos... "Poprawność językowa - ortografia, pisownia, etc."

Weszłam na stronę główną, żeby poczytać o dzisiejszych wydarzeniach w Rzymie i trafiłam na świetny artykuł z taką oto perełką:
Po trwającym godzinę i 27 minut spotkaniu zakończonym zwycięstwem tenisistka znad Wisły rozdarł koszulkę.
http://www.tenis.net.pl/rzym-janowicz-eliminuje-tsonge/

... najlepiej zacząć od siebie, gdy chce się zmieniać Świat....
Będę powtarzać aż do skutku.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

alergia pisze:A Vivid jest trudny, ale ma też swoje zalety.
Zalety? Czyli że w liczbie mnogiej? Wymień chociaż jedną, to będzie dobrze. rotfl

Co do poprawności językowej w kontekście forum, to bardzo mi odpowiada to, że tak się tu o nią dba. Na FCBarca.com uważają mnie za językowego nazistę, bo daję ostrzeżenia za błędy ortograficzne, brak znaków interpunkcyjnych i inne rażące błędy. Ale to działa, kilku userów nauczyło się pisać starannie i poprawnie, ich posty czyta się o wiele lepiej niż jak zaczynali, więc jak widać warto walczyć z olewactwem i niechlujstwem. :wink:
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Gary pisze:Co do poprawności językowej w kontekście forum, to bardzo mi odpowiada to, że tak się tu o nią dba. Na FCBarca.com uważają mnie za językowego nazistę, bo daję ostrzeżenia za błędy ortograficzne, brak znaków interpunkcyjnych i inne rażące błędy. Ale to działa, kilku userów nauczyło się pisać starannie i poprawnie, ich posty czyta się o wiele lepiej niż jak zaczynali, więc jak widać warto walczyć z olewactwem i niechlujstwem. :wink:
Z perspektywy czasu jestem mocno na tak jeśli chodzi o pilnowanie i stosowanie poprawnej pisowni na Forum. Mimo, że na początku czasami się wkurzałem, że dostawałem jakieś ostrzeżenia za małe drobne błędy, to jednak wyszło to na dobre. Owszem dalej na pewno co jakiś czas walnę jakiego większego bądź mniejszego babola, ale jednak człowiek zaczął się bardziej przykładać do poprawnego pisania... i na pewno lepiej się również czyta posty, które są poprawnie napisane niż totalna sieczka z błędami :) .
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
alergia
Weteran
Weteran
Posty: 1582
Rejestracja: 15 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Brawo za czujność, usi!

Też mnie to irytuje, zwłaszcza że to forum aspiruje do miana najlepszego forum tenisowego w Polsce.
A skoro tak, to niech redaktorzy portalu zadbają o to miano. (Wiem, trudne słowo, staropolskie.)
W przeciwnym przypadku - pachnie to uzurpacją, a może nawet pokrewieństwem z onetem (nie znoszę tej szmaty! :/ )

P.S. Podobnie jak niektórzy tenisiści/stki mam swoje natręctwa. Dla niektórych nieznośne. Dla innych - wręcz przeciwnie.

Ale to moje jest chyba niegroźne.

Lubię po prostu poprawną polszczyznę i tyle na ten temat. ("Tyle w temacie" to wynalazek prezydenta Wałęsy, który orłem poprawnej polszczyzny nigdy nie był, choć inne niepodważalne zasługi dla Ojczyzny ma.)
Dredy górą!
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

YOGItheBEAR pisze:Jak patrzę na Twój avatar - uwierzę jak zobaczę.... :lol:
Znów nie łapiesz metafory lub nie widzisz szerokiej perspektywy.
A gdzie tam jest, że ja zamiatam? ... :D
Kierownictwo sprawcze - powinieneś znać pojęcie, z autopsji ... :twisted:
Niektórym to wychodzi, a inni ... wychodzą ... rotfl

Ideałem nikt nie jest, pewnie i najwięksi fachowcy w tej dziedzinie czasem też coś "zasadzą" ;).
Nie ma się co przejmować, wystarczy tylko trochę uwagi i będzie dobrze.
Jak nie, to ktoś z funkcyjnych skoryguje, albo i nie, bo przeoczy czy sam jest w tym samym błędzie i uzna coś za poprawną formę ... :)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

alergia pisze:Brawo za czujność, usi!
Też mnie to irytuje, zwłaszcza że to forum aspiruje do miana najlepszego forum tenisowego w Polsce. A skoro tak, to niech redaktorzy portalu zadbają o to miano.
Oj kochaniutkie, ostrożnie z krytyką takich literówek - ja za takie uwagi, także do błędów bardziej merytorycznych, o mały włos nie wyleciałem z forum. Więc... piszcie, wytykajcie, ale nie tylko na forum! Także, a nawet przede wszystkim, piszcie do redaktorów!

Ps. I pamiętajcie, że "forum" to tylko kawałeczek całego portalu tenis.net, trzeba to rozróżniać, by widzieć całość w odpowiednim świetle ;)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Niektórzy chyba się zapominają. Marcin, autor umieszczonego artykułu, popełnił jedną literówkę w tekście, który można uznać za długi w porównaniu do sporej części postów z forum. Smutny jest fakt, że krytykują go publicznie osoby, które poproszono prywatnie o większą staranność przy pisaniu, bo obce im były klawisze alt i shift (oczywiście w skrajnych przypadkach były stosowane uwagi kolorem w postach). Proszę o odrobinę samokrytyki.

Jeśli powyższe nie bardzo trafia to sami spróbujcie wykonać podobną pracę, efekty powinny przemówić do rozsądku.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Spokojne i bezemocjonalne wskazanie błędu jest w cenie, można wtedy poprawić coś co się przeoczyło. Wszyscy popełniamy czasem błędy.
Wystarczy poczytać prasę, mimo pracy korektorów i tak coś czasem przejdzie.

Natomiast wskazanie błędu wraz z "moralizatorskimi" uwagami od kogoś kto sam ma na tym polu "osiągnięcia" ... no w sumie świadczy o tej osobie ...
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Vivid pisze:Spokojne i bezemocjonalne wskazanie błędu jest w cenie, można wtedy poprawić coś co się przeoczyło. Wszyscy popełniamy czasem błędy.
Panowie moderatorzy, ponieważ już to przećwiczyłem to pozwolę sobie stanąć w obronie koleżanek, bo jedziecie po nich jak po...
A więc dwie główne uwagi:
1. Forum to forum, a portal to portal - tam inne, bardziej "publiczne" wymagania. Jak ktoś sie bierze do publikowania, to bierze też odpowiedzialność. Porównywanie wypowiedzi na forum z artykułami na głównej stronie portalu jest nie fair.
2. Przeciętny forumowicz nie ma pojęcia gdzie pisać o zauważonych błędach, komu zgłosić. Brak namiarów mailowych na autorów, brak procedur w regulaminie.

Oczywiście trzeba nauczyć się odróżniać literówki od błędów merytorycznych, choć zgłaszać należy wszystkie. Dla dobra portalu. I dla jego dobra proszę nie zniechęcać tych, którzy czytają artykuły z wnikliwością i zrozumieniem. Rozpętujecie afery kropkowo-emotikonowe a na temat artykułów ma być cisza? (:]
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

TomPL pisze:2. Przeciętny forumowicz nie ma pojęcia gdzie pisać o zauważonych błędach, komu zgłosić. Brak namiarów mailowych na autorów, brak procedur w regulaminie.
http://www.tenis.net.pl/redakcja/
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Oczywiście, jak się już znajdzie tę stronę :)
Zauważmy jednak, że większość Redakcji nie podaje adresu korespondencyjnego. Pozostaje pisać do Naczelnego (admin@...) lub Naczelnej (redakcja@...), reagują :::gd:::
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

Całkowicie zgadzam się z TomemPL. Artukuły na stronie głównej to zupełnie inna sprawa, niż posty na forum.

Jak tenis.net.pl chce być traktowane jak poważne medium, to jego redaktorzy muszą dbać o poziom (językowy, stylistyczny, edytorski...).

I proponuję wziąć sobie do serca starą i zapomnianą już zasadę: "Prawdziwa cnota krytyki się nie boi".
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Poprawność językowa - ortografia, pisownia etc.

TomPL, proponuję byś przeczytał moje i Wyczesa uwagi jeszcze raz, z większą uwagą ...

Nie chodzi o fakt zgłoszenia błędu, a o formę ...
Sam piszesz "...gdzie pisać o zauważonych błędach...".
O tym ja też napisałem - jak to jest normalne wskazanie błędu to jest to dla nas cenne. Ale jak się przy okazji dokłada "wykład" czy "moralizuje" to już nie przejdzie.
Raz to już przerabialiśmy, czy nie z Tobą? ;)

To trochę tak:
Jedziesz, łapiesz gumę, ktoś na skrzyżowaniu zwraca Ci uwagę:

1. Ma pan kapcia.
2. Ma pan kapcia. Co, jeździ pan jak baran po dziurach i krawężnikach? Nawet pan tego nie czuje? Jakim muflonem trzeba być żeby nie poczuć?! rotfl

Widzisz i rozumiesz różnicę?

Można zatem było napisać - Chłopaki, macie byka w artykule, tu i tu, taki a taki. Można było? Można ...
Jak zwracam uwagę Użytkownikom, że są błędy i proszę o poprawę to wyrażam się lakonicznie, urzędowo. Są takie a takie błędy, proszę poprawić. I kropka.
Rozumiem, że do Ciebie mamy dodatkowo dokładać komentarz?

Jak ktoś ma ochotę się wymądrzać to zapraszam do współpracy czy pochwalenia się swoimi cyklicznymi publikacjami, czy będą kryształowe? Śmiem wątpić.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”