Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Serwis amatora - jaki chwyt?

W artykule "Amatorem być: Serwis" w rozdziale "5. Typowe grzechy amatora" mamy m.in.
i) Forehandowy chwyt.
Co w tym złego? Jakiego chwytu przy serwisie powinien użyć zawodnik stosujący normalnie chwyt kontynentalny?
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Ja nawet czytałem, że niektórzy zawodowcy tak trzymają rakietę przy pierwszym serwisie.
Jeśli chcemy walnąć płaską bombę, to można i forehandowym. Kiedyś, zanim zacząłem czytać to forum, to tak też trzymałem rakietę :). Serwis był wtedy moim największym argumentem.
Tak można serwować bardzo precyzyjnie, ale praktycznie bez rotacji i przy mało imponującym wzroście nie za mocno.

Tam na mój rozum i doświadczenie, to im się jest niższym, tym bardziej się powinno używać rotacji, czyli innego uchwytu.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

TomPL pisze:Co w tym złego?
W zasadzie to nie ma w tym nic złego, chyba, że chciałbyś nauczyć się dobrze serwować. :]
Swoją drogą czytając po kolei z drugiego rozdziału dowiadujemy się, że...
PitS w artykule pisze:Nie należy również serwować stosując uchwyt forhendowy. Próba trafienia takim uchwytem powoduje utratę równowagi.
Ale nie jest to jedyny powód. Stosując prawidłową pozycję boczną (w moim przypadku kąt między stopą, a linią końcową wynosi ~30*) z chwytem forhendowym trzeba by mocno obracać rękę, aby trafić w karo serwisowe, a po dodaniu pronacji byłoby to chyba niemożliwe. Do tego chwyt forhendowy znacznie ogranicza możliwość serwowania z dużą szybkością i/lub rotacją.
TomPL pisze:Jakiego chwytu przy serwisie powinien użyć zawodnik stosujący normalnie chwyt kontynentalny?
Na pewno nie forhendowego, zacząłbym od kontynentalnego i w miarę potrzeby np. uzyskania większych rotacji, zmieniał na "lekko" bekhendowy.
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

TomPL pisze:Co w tym złego?
Dwa pytania:
  • Jak przy takim uchwycie załamać nadgarstek w końcowej fazie uderzenia, tak aby stopka uchwytu nie wbiła nam się weń?
  • Jak przy takim uchwycie wykonać pronację, aby płaszczyzna ramy była prostopadła do zamierzonego lotu piłki?
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

TomPL pisze:W artykule "Amatorem być: Serwis" w rozdziale "5. Typowe grzechy amatora" mamy m.in.
i) Forehandowy chwyt.
Co w tym złego?
Nic, jeśli jest się zadowolonym ze swojego serwisu, który jest elementem przewagi w grze, a zmiana nie przyniosłaby niczego lepszego.
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

TomPL, karjar,
zmiana chwytu na kontynentalny to podstawowy krok aby poprawić serwis.
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

ESP pisze:TomPL, karjar,
zmiana chwytu na kontynentalny to podstawowy krok aby poprawić serwis.
Nie wiem, czemu mieszasz mnie do tego zagadnienia? O_O
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

karjar pisze:
ESP pisze:TomPL, karjar,
zmiana chwytu na kontynentalny to podstawowy krok aby poprawić serwis.
Nie wiem, czemu mieszasz mnie do tego zagadnienia? O_O
ESP zwyczajnie widział jak serwujesz.

;)
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
karjar
Weteran
Weteran
Posty: 1250
Rejestracja: 13 sty 2011, 20:47
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Obiektyw pisze:
karjar pisze:
ESP pisze:TomPL, karjar,
zmiana chwytu na kontynentalny to podstawowy krok aby poprawić serwis.
Nie wiem, czemu mieszasz mnie do tego zagadnienia? O_O
ESP zwyczajnie widział jak serwujesz.

;)
O ja :idioticus:
NTRP 4
Prince Phantom Pro 100
"Mogę zaakceptować moją porażkę, każdy jej kiedyś doznaje. Ale nie zaakceptuję, że nie próbowałem" - Michael Jordan
"Jeśli ktoś mówi, że jestem lepszy, niż Roger, to myślę, że ta osoba nie wie nic o tenisie" - Rafa
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Obiektyw pisze:
karjar pisze:
ESP pisze:TomPL, karjar,
zmiana chwytu na kontynentalny to podstawowy krok aby poprawić serwis.
Nie wiem, czemu mieszasz mnie do tego zagadnienia? O_O
ESP zwyczajnie widział jak serwujesz.

;)
Gdyby to o to chodziło, to na pierwszym miejscu byłby mój nick. :wink:
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Kwestia podstawowa, to co rozumieć jako chwyt forehandowy. Kiedyś powszechny był stały chwyt (kontynentalny) do FH i BH, więc jeżeli założyć, że do serwisu mamy chwyt kontynentalny będący jednocześnie naszym chwytem do FH, to wszystko GIT.

Jeżeli natomiast ktoś gra FH i BH różnymi chwytami, to chwyt forehandowy nie sprzyja rozwojowi serwisu.

Pewnie, że w stosowaniu takiego chwytu przez amatora nie ma nic złego, amator może całkiem pewnie i powtarzalnie serwować i odnosić sukcesy. Tylko że chwyt taki wyklucza (moim zdaniem) rozwój. Takim chwytem nie da się tak łatwo wygenerować tak zróżnicowanych i kręconych serwów, jak przy zastosowaniu chwytu kontynentalnego lub wręcz bekhendowego (btw takim BH chwytem piękne rogale kręcił Edberg :), jeden z moich ulubieńców).

Sam z doświadczenia wiem, że jak trafiam na przeciwnika serwującego prostym, nierotowanym serwisem, to nawet jeżeli przez kilka gemów, a nawet przez cały mecz mam z nim problem, to szybko czytam taki serwis i z czasem (po pary gemach lub w następnym meczu) odgrywam atakujący return, z winnerami włącznie.
Awatar użytkownika
blinket
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 9 lis 2010, 14:08

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Różnica w stopniu kontroli kierunku i możliwości nadania prędkości piłki przy płaskim serwisie jest kolosalna w mojej ocenie porównując chwyt forehandowy eastern (rozumiem, że mowa tylko o tym) z kontynentalnym, czy backhandowym eastern.

Dla mnie jako amatora chwyt kontynentalny jest na tyle uniwersalny i naturalny, że może być z powodzeniem używany przez każdego amatora do każdego rodzaju serwisu. Płaska bomba, wyrzucający slice, czy kick-serve - wszystko da się swobodnie zagrać tym samym chwytem.

Serwis chwytem forehandowym eastern to moim zdaniem kalectwo, jeśli chodzi o technikę. Równie dobrze można by grać serwis dołem - też wpadnie w karo. Nota bene, wczoraj miałem okazję przyjrzeć się na korcie obok dwóm panom, serwującym chwytem forehandowym, w pozycji otwartej ze wsteczną (tak, wsteczną) rotacją. Jak widać można zagrać wszystko, przepisy nie premiują poprawnej techniki, ani nie penalizują złej.

Jeżeli jednak amator chce pracować nad swoją techniką, grać ładnie, skutecznie i naturalnie (zdrowo), to niech lepiej zboczy z drogi serwowania chwytem forehandowym.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 16:26 przez blinket, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Marcin_L pisze:Kwestia podstawowa, to co rozumieć jako chwyt forehandowy. Kiedyś powszechny był stały chwyt (kontynentalny) do FH i BH, więc jeżeli założyć, że do serwisu mamy chwyt kontynentalny będący jednocześnie naszym chwytem do FH, to wszystko GIT.
Tak właśnie trzyma rakietę TomPL :wink: . Nie zmienia chwytu, a pyta - ot, klasyczyny mąciwoda :D .
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
quest123
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2011, 20:06

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Serwis chwytem forehandowym jak to w ogóle wygląda. :D Jeśli można by tak serwować najlepiej to zawodowcy szli by w tą stronę, ale jednak wszyscy serwują pierwszy z kontynentala. Bo przy forehandowym jak skręcisz barkami i ciałem? Nie bardzo ...
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

hohvar pisze:
Marcin_L pisze:Kwestia podstawowa, to co rozumieć jako chwyt forehandowy. Kiedyś powszechny był stały chwyt (kontynentalny) do FH i BH, więc jeżeli założyć, że do serwisu mamy chwyt kontynentalny będący jednocześnie naszym chwytem do FH, to wszystko GIT.
Tak właśnie trzyma rakietę TomPL :wink: . Nie zmienia chwytu, a pyta - ot, klasyczyny mąciwoda :D .
No na to wyszło, a wzięło się stąd, że jeszcze dziś rano myślałem, że kontynentalny to jeden z chwytów forehandowych. Teraz widzę, że założenia teoretyczne są inne, ale dyskusja może jednak się przydała...
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Mnie to jeszcze grać uczyli w latach 80-tych. Ale z tego co kojarzę to akurat tu się nic nie zmieniło. Pierwsza płaska lufa to kontynentalny. A jak drugi rotowany to bekhend semi eastern lub nawet eastern jak komuś pasuje. Semi np. do ściętego, a pełny do kick-a (są tacy którym to pasuje).
Ja rozumiem, że nasz tenis amatorski ma różne "domowe wynalazki" ale serwis chwytem forhendowym?! O_O To chyba jak ktoś staje przodem do siatki (jak do returnu) i wali jak ja to nazywam "janko patela classic" :D, wtedy to nawet tzw. heavy western forehand (tym chwytem grała forhend Anke Huber).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Basic
Oaza Spokoju
Oaza Spokoju
Posty: 6536
Rejestracja: 25 paź 2009, 22:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

Aż chyba spróbuję tak zaserwować chwytem Fh przy najbliższej okazji, z racji tego, że u mnie czasami różne dziwne rzeczy przypadkiem wychodzą, to może i serwis dobry się uda :) .
Obrazek Speed Graphene MP
Awatar użytkownika
RoTTeN
Weteran
Weteran
Posty: 1765
Rejestracja: 14 paź 2012, 10:05
Lokalizacja: Miasteczko
Kontakt: Strona WWW

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

A ja wczoraj spróbowałem... kontynentalnym, bo dotychczas oczywiście serwowałem zwykłym (FH eastern). :::jezor::: Kolejny dowód, że warto czytać forum. Zawsze się człowiek czegoś nowego dowie. :!ok!:

Na razie grałem kontynentalnym serwisem tylko 2 godziny. Póki co różnica jest taka, że ciężej mi nadać rotację. Serwis jest mocniejszy lecz mniej rotowany. Zobaczymy co będzie po kolejnych godzinach gry. Myślę, że może być tylko lepiej. :D
„Gdy cię mają wieszać, poproś o wodę.
Nie wiadomo, co się zdarzy, zanim przyniosą.”
-
Vesemir
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Serwis amatora - jaki chwyt?

RoTTeN pisze: Na razie grałem kontynentalnym serwisem tylko 2 godziny. Póki co różnica jest taka, że ciężej mi nadać rotację. Serwis jest mocniejszy lecz mniej rotowany. Zobaczymy co będzie po kolejnych godzinach gry. Myślę, że może być tylko lepiej. :D
Hm, to dziwne, właśnie grając kontynentalnym powinno Ci się łatwiej nadawać rotację :). Może po kolejnych paru godzinach też to poczujesz ;).

Ja kiedyś też grałem forehandowym, ale słabiuśkie te moje serwisy były pod każdym względem. Potem przerzuciłem się na kontynentalny i serwuje mi się lepiej. Mogę zagrać mocniej płasko, mogę też zagrać z rotacją. Ale mam na przykład kolegę, który pierwsze serwis gra brzuchem do siatki, chwytem forehandowym. Trafia dosyć rzadko, ale jak już pier.... uderzy ;), to nie ma co zbierać :). Czy osiągał by taką samą moc przy kontynentalnym? Wątpię, bo zbyt dużo czasu zajęłoby nauczenie mu się serwowania takim :D.
To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”