Awatar użytkownika
rafbat
Weteran
Weteran
Posty: 1331
Rejestracja: 11 sty 2014, 18:18
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: Novak Djokovic

hohvar pisze: 11 sty 2022, 10:20 Marcin, oczom nie wierzę.
Nazywasz cały tour, który się zaszczepił, bandą złamasów? O_O Złamasy, bo się zaszczepili? Rozumiem, że pozostawanie poza tą bandą można sobie zapewnić postawą Rejtana antyszczepionkowego i głośnym kwestionowaniem sensowności wymogu szczepień, a jak się nie da w ten sposób wjechać na AO, to wyszukiwaniem coraz bardziej wątpliwych powodów zdrowotnych (już nie: światopoglądowych)? Marcin: same złamasy i jeden gieroj? Serio? :rolleyes:
:::gd:::

Poziom żenady (nie tylko na AO) sięga zenitu. Hohvar, lepiej po prostu zlać ;)
Wilson Pro Staff 97
Wilson Revolve 1.25/Babolat Pro Hurricane Tour 1.25 - 27/26 kG
----------------------------------------
Head Graphene 360+ Extreme Pro
Wilson Revolve 1.25 26,5/26 kG
Awatar użytkownika
Madox
Senior
Senior
Posty: 3647
Rejestracja: 20 mar 2011, 19:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Novak Djokovic

Jeszcze oszukał, że nie podróżował 2 tygodnie przed przylotem do Australii, a poleciał do Hiszpanii trenować. Jaki to jest zakłamany bufon :::bd::
Uwielbiam Feda <3 Hala Madrid!
Wilson Pro Staff 97S
Awatar użytkownika
Marcin_L
Senior
Senior
Posty: 4859
Rejestracja: 26 lis 2010, 08:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Novak Djokovic

hohvar pisze: 11 sty 2022, 10:20 Marcin, oczom nie wierzę.
Nazywasz cały tour, który się zaszczepił, bandą złamasów? O_O Złamasy, bo się zaszczepili? Rozumiem, że pozostawanie poza tą bandą można sobie zapewnić postawą Rejtana antyszczepionkowego i głośnym kwestionowaniem sensowności wymogu szczepień, a jak się nie da w ten sposób wjechać na AO, to wyszukiwaniem coraz bardziej wątpliwych powodów zdrowotnych (już nie: światopoglądowych)? Marcin: same złamasy i jeden gieroj? Serio? :rolleyes:
Decyzja o szczepieniu się powinna być suwerenną decyzją każdego człowieka.

Szczepienie chroni zaszczepionego. Nieszczepiony nie szczepi się na swoje ryzyko.

Status "szczepienny" nie powinien być kryterium korzystania z praw i wolności człowieka. Choroba może być takim kryterium.

Nie można zmuszać (jakimikolwiek metodami - miękkimi, twardymi, szantażem takim czy innym) do zaszczepienia. To sprzeczne z podstawowymi prawami i wolnościami człowieka.

Złamasami są dla mnie gracze, którzy zaszczepili się w celu "wykupienia" talonu na korzystanie z praw i wolności człowieka. Nie są dla mnie złamasami gracze, którzy zaszczepili się, bo uznali, że chcą zapewnić sobie ochronę wynikającą z zaszczepienia. Gierojem jest dla mnie człowiek (tu: Novak), który nie chce się ugiąć przed wymuszeniem i podejmuje z nim walkę (nie ma znaczenia jakich metod się chwyta). Żyłem krótko w komunie, nie tak krótko jednak, aby zapomnieć jak to jest, kiedy władza każe ci myśleć i zachowywać się w jeden narzucony sposób.

Złamasami są dla mnie zaszczepieni gracze (mający ochronę), którzy oczekują od innych, aby ci inni się zaszczepili.

Poza moimi dywagacjami jest to, czy szczepionka jest skuteczna, przebadana, dopuszczona ostatecznie czy warunkowo, czy jest bezpieczna czy ryzykowna.
Awatar użytkownika
SevenUP
Senior
Senior
Posty: 2093
Rejestracja: 7 sie 2009, 13:57

Re: Novak Djokovic

Marcin_L pisze: 11 sty 2022, 10:51Nie można zmuszać (jakimikolwiek metodami - miękkimi, twardymi, szantażem takim czy innym) do zaszczepienia. To sprzeczne z podstawowymi prawami i wolnościami człowieka.
Witamy w XXI w., nie wiem gdzie żyjesz ale obowiązkowych szczepień jest cała masa - a dokładnie przeciwko:
-gruźlicy,
-zakażeniom pneumokokowym,
-błonicy,
-krztuścowi,
-polio (poliomyelitis),
-odrze,
-śwince,
-różyczce,
-tężcowi,
-wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
-zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
Mówi o tym Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W dodatku za unikanie szczepienia grozi kara piniężna, grzywna a w dalszej instancji wkracza sąd opiekuńczy.
Prince Textreme Tour 100 310
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

Marcin_L pisze: 11 sty 2022, 10:51 Status "szczepienny" nie powinien być kryterium korzystania z praw i wolności człowieka.
Jakoś przed pandemią nikt nie miał problemu, że do niektórych krajów nie dało się wjechać bez obowiązkowych szczepień np. do części krajów Afryki bez szczepienia na żółtą gorączkę czy do Arabii Saudyjskiej bez szczepienia na meningokoki.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/kiedy-na ... d-podroza-
I nikt nie krzyczał, że to naruszenie wolności człowieka. Teraz doszła kolejna choroba do listy i nagle wysyp "wolnościowców". :tired:

Ciekawe co tacy "wolnościowcy" myślą o wizach? Przecież to też zamach na "wolność". Przecież każdy ma prawo podróżować gdzie chce.... np. jak ma ochotę przyjechać z Syrii przez Białoruś do Polski to powinien... a nie.... czekaj. :]
Awatar użytkownika
advantage
Orator
Orator
Posty: 558
Rejestracja: 19 sty 2016, 15:41

Re: Novak Djokovic

Marcin_L pisze: 11 sty 2022, 10:51 Decyzja o szczepieniu się powinna być suwerenną decyzją każdego człowieka.

Szczepienie chroni zaszczepionego. Nieszczepiony nie szczepi się na swoje ryzyko.

Status "szczepienny" nie powinien być kryterium korzystania z praw i wolności człowieka. Choroba może być takim kryterium.

Nie można zmuszać (jakimikolwiek metodami - miękkimi, twardymi, szantażem takim czy innym) do zaszczepienia. To sprzeczne z podstawowymi prawami i wolnościami człowieka.
Większych bredni nie czytałem, standardowe pier,,,nie typowych foliarzy, którym Konfederacja całkiem mózgi wyprała, czy zdajesz sobie sprawę, że w Polsce obowiązują obowiązkowe szczepienia o których pisze SevenUP, ba czy zdajesz sobie sprawę jakie byłby skutki gdyby takich szczepień nie było?!
Awatar użytkownika
Derler
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 789
Rejestracja: 5 lip 2021, 23:44

Re: Novak Djokovic

Wszystkie szczepienia przytoczone wyżej - jest zgoda (może oprócz pneumokoków), dzieci zaszczepione, dorośli też coś tam się szczepili kiedyś. Nie mam pytań, dzieci trzeba zaszczepić, żeby im życia nie zniszczyć już na wstępie.
Ale nie jakiś koronawirus! Szczepionka wymyślona na kolanie przeciwko chorobie, która nie stwarza większego zagrożenia dla zdrowego człowieka. Coś jak grypa, na którą obowiązku szczepień przecież nie ma.
Trzeba to ogarnąć umysłem i nie wrzucać do jednego worka. Bo ostatnie wypiski SevenUP i ESP to zwykłe tendencyjne manipulowanie ludzkimi emocjami.
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Novak Djokovic

Marcin_L pisze: 11 sty 2022, 10:51
Złamasami są dla mnie gracze, którzy zaszczepili się w celu "wykupienia" talonu na korzystanie z praw i wolności człowieka. Nie są dla mnie złamasami gracze, którzy zaszczepili się, bo uznali, że chcą zapewnić sobie ochronę wynikającą z zaszczepienia. Gierojem jest dla mnie człowiek (tu: Novak), który nie chce się ugiąć przed wymuszeniem i podejmuje z nim walkę (nie ma znaczenia jakich metod się chwyta). Żyłem krótko w komunie, nie tak krótko jednak, aby zapomnieć jak to jest, kiedy władza każe ci myśleć i zachowywać się w jeden narzucony sposób.
Ja też żylem trochę w komunie (dostałem nawet dowód osobisty PRL :wink: ), podejście do wolności mam podobne, ale jednak wnioski wyciągam z tego inne. Nie wiem, czy tu władza cokolwiek narzuca, ale świat poszedł w kierunku ochrony zdrowia populacji i maksymalizacji efektu, do czego środkiem ma być powszechne szczepienie w celu wyeliminowania wirusa. Nieważne, że Henio tego nie rozumie i "ma prawo chorować", bo Henio w tym momencie jest pasem transmisyjnym wirusa i inkubatorem nowych mutacji. I takich Heniów izolujemy, trzymamy w domu, a nie wpuszczamy wszędzie jak leci. Im więcej Heniów, tym mniej skuteczna akcja szczepień i tym dłużej ta nienormalna sytuacja będzie trwać. Tak w skrócie ma działać powszechna akcja szczepienia, aby mogła być skuteczna. Jest to pewien kompromis "praw do wolności" z "prawami do zdrowia", ale taki właśnie kompromis zaproponowali naukowcy na całym świecie i ja to akceptuję (kosztem poddania się 3-krotnemu ukłuciu), inni trochę innym kosztem (to co ja + uczucie "gwałtu obywatelskiego"), a inni nie akceptują. Dżoko jest w tej ostatniej grupie, ma pełne prawo, ale niech sobie wtedy siedzi w domu, a nie wpieprza się na imprezę na swoich warunkach do czyjegoś domu. Mamy k... pandemię, nikt tego sobie nie wymyślił, i pewne niedogodności z tego powodu występują w przyrodzie i w życiu społecznym.

O innych rzeczach nie będę nawet pisał, bo zapewne miałeś na zajęciach z etyki i filozofii prawa rozważane kwestie typu "prawo a wolność jednostki" itp. dywagacje związane z przymusem, który jest niekiedy lepszym rozwiązaniem dla ogółu niż walność absolutna (podatki, służby siłowe/mundurowe, kodeksy i inne rozwiązania, które ludzie wymyślili w ramach konsensusu społecznego i instytucji państwa w ogóle). Wolność absolutną mieliśmy w epoce kamienia łupanego, ale ja nie chciałbym tam wrócić.
Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

Derler pisze: 11 sty 2022, 12:42 Szczepionka wymyślona na kolanie przeciwko chorobie, która nie stwarza większego zagrożenia dla zdrowego człowieka. Coś jak grypa, na którą obowiązku szczepień przecież nie ma.
Aha.
Wypunktujmy więc manipulacje:

Szczepionki bazujące na mRNA zostały wymyślone 10 lat temu, i są stosowane od 2012 roku.
http://urpl.gov.pl/sites/default/files/ ... 20mRNA.PDF
Szczepienia na COVID-19 opakowano w nią dosyć długo ze względu na specyfikę koronawirusa i pracowało nad tym mnóstwo naukowców i kilka znanych ośrodków naukowych.
Mówienie więc, że zostały wymyślone na kolanie to zwykłe kłamstwo. Szybciej są tworzone np. szczepienia na grypę sezonową,

Porównywanie zagrożenia grypy do COVID-19: grypa w sezonie 2019-2020 zabiła w Polsce 136 osób. COVID-19 już ponad 100.000. Trochę inna skala, nie sądzisz?

To, że ty przeszedłeś bez powikłań to tylko szczęście. Ocenianie szkodliwości choroby tylko na bazie swoich doświadczeń świadczy tylko o ograniczonych horyzontach.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Novak Djokovic

advantage pisze: 11 sty 2022, 12:02 Większych bredni nie czytałem, standardowe pier,,,nie typowych foliarzy, którym Konfederacja całkiem mózgi wyprała[...]
Nie wiem czy łączenie Marcina (lub jego poglądów) z foliarstwem i polityką ma sens.

Co do samych szczepień, myślę, że sporą grupę osób mogła zniechęcić narracja wokół szczepień, mam tu na myśli "100% ochronę przed hospitalizacją i zgonem". Do tego dochodzi fakt, że początkowo 2 dawki miały być wystarczające, teraz w Izraelu podają już czwartą. Mnie nie dziwi, że u części ludzi budzi / pogłębia wątpliwości. Z drugiej strony śmieszy mnie jak osoby stosujące / nadużywające botoks mówią, że one szczepionki nie weźmie bo tam sama "chemia i nie wiadomo co jeszcze". ;)
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Derler
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 789
Rejestracja: 5 lip 2021, 23:44

Re: Novak Djokovic

ESP pisze: 11 sty 2022, 13:09 Porównywanie zagrożenia grypy do COVID-19: grypa w sezonie 2019-2020 zabiła w Polsce 136 osób. COVID-19 już ponad 100.000. Trochę inna skala, nie sądzisz?
A masz pewność, że te 100 tys. zmarło na koronawirusa?
Mój wujek zmarł w listopadzie ubiegłego roku, miał raka płuc i rozrusznik na sercu. Ostatnie jego dni to potworny ból powodowany rakiem zapewne, który dał już przerzuty, skierowanie chorego do hospicjum i przypadkowe zarażenie koronawirusem. Nie wiadomo kiedy się zaraził i czy w ogóle... Dodam, że w placówce był dwa dni i zmarł. Jako przyczynę śmierci podano zarażenie koronawirusem. Ta śmierć zapewne zasiliła statystyki, o których mówisz :/
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
TomPL
Nestor
Nestor
Posty: 6730
Rejestracja: 5 paź 2012, 13:17
Lokalizacja: Warmia

Re: Novak Djokovic

Derler pisze: 11 sty 2022, 13:24
ESP pisze: 11 sty 2022, 13:09 Porównywanie zagrożenia grypy do COVID-19: grypa w sezonie 2019-2020 zabiła w Polsce 136 osób. COVID-19 już ponad 100.000. Trochę inna skala, nie sądzisz?
A masz pewność, że te 100 tys. zmarło na koronawirusa?
Mój wujek zmarł w listopadzie ubiegłego roku, miał raka płuc i rozrusznik na sercu. Ostatnie jego dni to potworny ból powodowany rakiem zapewne, który dał już przerzuty, skierowanie chorego do hospicjum i przypadkowe zarażenie koronawirusem. Nie wiadomo kiedy się zaraził i czy w ogóle... Dodam, że w placówce był dwa dni i zmarł. Jako przyczynę śmierci podano zarażenie koronawirusem. Ta śmierć zapewne zasiliła statystyki, o których mówisz :/
Odejmij wujka (i kogo tam jeszcze w rodzinie możesz) od tych 100 tys., zostanie tyle, że... nie rób z siebie kompletnego głupa.
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

Wracając do wątku:
Novax ma kolejny problem: skłamał w deklaracji wjazdowej, że nigdzie nie był w ciągu 14 przed wjazdem do Australii a tymczasem był w Hiszpanii gdzie przygotowywał się do sezonu.
Ale się prosi o tego 3-letniego bana.
https://www.eurosport.com/tennis/austra ... tory.shtml
Awatar użytkownika
Derler
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 789
Rejestracja: 5 lip 2021, 23:44

Re: Novak Djokovic

TomPL pisze: 11 sty 2022, 13:46
Derler pisze: 11 sty 2022, 13:24
ESP pisze: 11 sty 2022, 13:09 Porównywanie zagrożenia grypy do COVID-19: grypa w sezonie 2019-2020 zabiła w Polsce 136 osób. COVID-19 już ponad 100.000. Trochę inna skala, nie sądzisz?
A masz pewność, że te 100 tys. zmarło na koronawirusa?
Mój wujek zmarł w listopadzie ubiegłego roku, miał raka płuc i rozrusznik na sercu. Ostatnie jego dni to potworny ból powodowany rakiem zapewne, który dał już przerzuty, skierowanie chorego do hospicjum i przypadkowe zarażenie koronawirusem. Nie wiadomo kiedy się zaraził i czy w ogóle... Dodam, że w placówce był dwa dni i zmarł. Jako przyczynę śmierci podano zarażenie koronawirusem. Ta śmierć zapewne zasiliła statystyki, o których mówisz :/
Odejmij wujka (i kogo tam jeszcze w rodzinie możesz) od tych 100 tys., zostanie tyle, że... nie rób z siebie kompletnego głupa.
Jak każdy odejmie "wujka" ze swojej rodziny lub kręgu znajomych to nagle ze 100 tys. zrobi się 10 tys. Ja się nie upieram, nie dyskutuję ze statystykami bo ich nie tworzyłem. Zalecam jedynie sceptyczne podejście do informacji ładowanych nam do mózgów przez media.
A głupem pewnie jestem Tom. Wiesz ile błędów w życiu zrobiłem? Tak, nawet ja je popełniam. :::hot:::
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

Czyli ciągle masz 10.000 vs 136 - czyli jakieś 73 razy więcej.
Dalej twierdzisz że "COVID to coś jak grypa"?
Awatar użytkownika
Derler
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 789
Rejestracja: 5 lip 2021, 23:44

Re: Novak Djokovic

ESP pisze: 11 sty 2022, 14:16 Czyli ciągle masz 10.000 vs 136 - czyli jakieś 73 razy więcej.
Dalej twierdzisz że "COVID to coś jak grypa"?
Ty dalej uparcie dyskutujesz opierając swoje myślenie na statystykach. Skąd wziąłeś te 136 osób? Jakoś nie chce mi się w to uwierzyć, żeby na grypę lub jej powikłania zmarło przez cały rok w 40 mln kraju 100 osób.
Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza - Albert Einstein
Awatar użytkownika
ESP
Weteran
Weteran
Posty: 1622
Rejestracja: 13 sie 2007, 11:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Novak Djokovic

Derler pisze: 11 sty 2022, 14:22 Ty dalej uparcie dyskutujesz opierając swoje myślenie na statystykach. Skąd wziąłeś te 136 osób? Jakoś nie chce mi się w to uwierzyć, żeby na grypę lub jej powikłania zmarło przez cały rok w 40 mln kraju 100 osób.
Przepraszam, pomyliłem się.
W sezonie 2019-2020 na powikłania po grypie zmarło 65 osób:
https://pulsmedycyny.pl/sezon-grypowy-2 ... now-982828
A sezon wcześniej było 143 zgonów:
https://www.politykazdrowotna.com/43589 ... cej-zgonow
Awatar użytkownika
hohvar
Senior
Senior
Posty: 4343
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:46
Lokalizacja: Baseline

Re: Novak Djokovic

ESP pisze: 11 sty 2022, 14:09 Wracając do wątku:
Novax ma kolejny problem: skłamał w deklaracji wjazdowej, że nigdzie nie był w ciągu 14 przed wjazdem do Australii a tymczasem był w Hiszpanii gdzie przygotowywał się do sezonu.
"Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział" :D

Chaos również jest częścią gry (Rafael Nadal)
Grasz dobrze, ale niewłaściwie (Piotr Woźniacki)
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Novak Djokovic

Obrazek
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
RatRace
Weteran
Weteran
Posty: 1989
Rejestracja: 26 gru 2007, 16:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Novak Djokovic

Marcin_L pisze: 11 sty 2022, 10:51 [...]

Decyzja o szczepieniu się powinna być suwerenną decyzją każdego człowieka.

Szczepienie chroni zaszczepionego. Nieszczepiony nie szczepi się na swoje ryzyko.

Status "szczepienny" nie powinien być kryterium korzystania z praw i wolności człowieka. Choroba może być takim kryterium.

Nie można zmuszać (jakimikolwiek metodami - miękkimi, twardymi, szantażem takim czy innym) do zaszczepienia. To sprzeczne z podstawowymi prawami i wolnościami człowieka.

[...]
:::gd:::

Co do innych spraw:

O ile pamięć mnie nie myli to, straszliwie zakaźny wariant oMacron, który jest bardziej zakaźny od wariantu Delta, który jest bardziej zakaźny od wariantu alfa/beta (w zasadzie jest tak zaraźliwy, że chyba spojrzenie na zakażoną osobę powinno zarażać) przynieśli do Europy ludzie zaszczepieni, bo tylko oni mogli latać samolotami.

Dzisiejsza prasa donosi o wzroście zakażeń w najbardziej koszernym państwie świata, który jest zaszczepione najszybciej i na wysokim poziomie - 38 tys przypadków ostatniej doby - najwięcej od początku pandemii. No, raczej nie wróży to dobrze akcji szczepień. Jak się zdaje wirus mutuje szybciej niż szczepionki.

Wiara w to, że szczepionka wyeliminuje wirusa jest raczej nieuzasadniona, bo albo nie cały świat będzie zaszczepiony, albo wirus zmutuje, albo jakieś laboratorium w jakimś Huhan-niehuhan wymyśli innego wirusa, który im pitnie z tegoż laboratorium. Także można się tak bawić do usranej śmierci.

Poczekamy, jak się sytuacja rozwinie i do ilu dziabnięć dojdziemy. Na razie cztery i już wiadomo, że nie do końca działa. A przecież w zapasie jest nowy szczep - Deltacron. Ja czekam kiedy pojawi się inny jeszcze bardziej zakaźny i zmutowany - MegaMacron, a wkrótce po nim Putakron. Zawsze może też wystąpić Bidenakron.

Sytuacja nie jest łatwa, bo jednak spora część społeczeństwa jest w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na choroby cywilizacyjne. Problem łatwo nie odejdzie. Nie wspomnę o tym (a jednak wspominam), że nasi ukochani liderzy, z UE a również z PL zainwestowali kupę szmalu w te szczepionki i raczej ich teraz nie wyrzucą na śmietnik. Część mogą podarować do biednych krajów, ale nie wszystko. Przecież nie wyjdą przed orkiestrę i nie powiedzą:

- Więc tak, daliśmy mega d..y i to co wymyśliliśmy do tej pory nie jest takie fajne jak myśleliśmy. Ekonomia - nie fajno, nie ma wzrostu a czasami jesteśmy do tyłu. Wspaniałe plany na odbudowę i drukowanie piniądza - nie fajno, mamy inflację, a jak nie podniesiemy stóp i dodrukujemy kasy będzie tylko gorzej. Ale jak podniesiemy stopy to inflacja spadnie, ale wzrostu nie będzie, a może będzie i spadek - czyli nie fajno. Szczepienia - szczepimy i szczepimy a końca tego gówna nie widać - nie fajno. Ogólnie nie fajno, a głównymi sprawcami tego elemele jesteśmy my, politycy, bo jesteśmy jak stado baranów, który nie myśli tylko beczy i leci za najbardziej beczącym baranem.

Ogółnie pesymizm. Gdzie indziej walą z grubej rury - np. w Italii szczepią wszystkich przymusowo, co powyżej 50 lat są. W Austrii podobno od lutego i marca też chcą. Moim zdaniem odważnie. Choć być może nierozsądnie. Może się przecież i tak zdażyć, że zaszczepią wszystko a i tak będzie ten wirus dalej wirował. Kogo będa szczepić w dalszej kolejności - psy? Koty? Kozy? Gdzie gwarancja, że zwierzęta nie przenoszą wirusa?

Dramat sytuacji jest taki, że idzie to wszystko w kierunku wzrostu autorytaryzmu. Nie tylko w Polszcze, ale wszędzie. Zaczęło się w 2001 bo terroryzm. Ok, zginęło 3000 ludzi w NY. W samych USA rocznie ginie około 40000 ludzi w zabójstwach/wypadkach z bronią palną. I nikt z tego nie robi afery, bo nie można tego wykorzystać. A gdyby coś z tym zrobić, to byłby spadek produkcji. No to chronią przed terroryzmem, dzięki czemu mamy podsłuch - jazdy z Pegasusem. I jak sądzę w drugą stronę byłoby podobnie, bo nie mam za grosz wiary w integralność drugiej strony.

Teraz mamy kowida. I fajno - są paszporty, wszystko w sieci, można nakazać wklepać sobie apkę, którą przygotowało państwo, a w ramach upgrejdu dostaniem nowe ficzersy, dzięki którym wiedza państwa o nas znakomicie się powiększy. Tak znakomicie, że nie trzeba będzie się z niczego spowiadać - wystarczy że operator ściągnie sobie log z fonika. Brzmi jak fantastyka, ale jak sądze to całkiem możliwe.

Można powiedzieć, że porządny obywatel nie ma nic do ukrycia. Fakt. Co jednak będzie, jeśli porządnemu obywatelowi nie spodoba się się równie porządna władza - wtedy fajno nie będzie.

Więc owszem, są rzeczy na które się zgadzamy w imię wspólnego dobra, ale warto sobie zadać pytanie, gdzie to wszystko zmierza. Żabę jak wrzucisz do gorącej wody to wyskoczy, a jak będziesz ją powolutku podgrzewać, to się ugotuje. I tak dalej, i tak dalej.

A co do statystyk i porównań z grypą - ble. Lekarze otwarcie mówią, że za czasów grypy, ludzie umierali na główną chorobę np.: rak. A na grypę to wtedy jak nie znaleziono nic innego. W mojej rodzinie większość ludzi odeszła na niewydolność krążeniowo/oddechową. Jak sądzę śmiało można by to wpisać w rubrykę grypa, ale nie było praktyki.

A teraz mamy kowida i wszyscy teraz odchodzą na kowida. Więc te porównania nie mają sensu. Nie wspomnę o tym, że przy grypie, nikt nie zamykał służby zdrowia. Teraz jak masz kowida to siedzisz w domu. I albo masz farta bo wyleczyś się przez przeczekanie, albo nie i lądujesz z rozwiniętym zapaleniem płuc w szpitalu. No i wtedy to tlen i modlitwa. Kazus znajomego, na szczęście chłop się wykaraskał, bo strachu trochę było.

Więc nie rozmawiamy o porównywalnych sytuacjach. Co do wzrostu umieralności to był, ale nie wiemy ile tego było spowodowane nie leczeniem kowida od razu, oraz nie leczeniem innych chorób. Więc ciężko powiedzieć, czy kowid groźniejszy od grypy czy nie. Choć wykluczyć nie można że groźniejszy. Tyle że jeśli, to nie wiadomo o ile.

I tak można w koło Macieju. Każdy ma swoją prawdę, silnie połączoną ze swoim interesem.
"Don't hurry, don't worry, you're only here for a short visit, so be sure to smell the flowers along the way."

Walter Hagen

Wróć do „Zawodniczki i zawodnicy”