Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Gry planszowe/karciane

Ktoś interesuje się tematem gier planszowych/karcianych?
Jeśli tak to ja polecam 7 cudów świata (2-7 osób) i wersję dla 2 osób lepiej dostosowaną czyli 7 cudów świata pojedynek.
No i przede wszystkim Polską grę Neuroshima Hex. Świetna strategia i wciągająca.
Dodatkowo szczerze mogę polecić Carcassonne (z możliwością rozbudowania o dodatki) jak również Munchkin i Świat Dysku Ankh-Morpork rozgrywające się w świecie z książek Terrego Pratcheta.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
lolxd2
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 433
Rejestracja: 9 lis 2011, 23:40

Re: Gry planszowe/karciane

Mmm, jakże się cieszę, że ktoś utworzył tak bliski memu sercu temat... Jestem w związku z planszówkami od 2 lat i jak na tak krótki czas to muszę przyznać, że mam ich w swojej kolekcji już naprawdę dużo, a jeszcze więcej poznałem. Przedstawię więc gry, które znam, a nuż komuś się ta wiedza przyda?
Podzieliłbym gry na 3 typy:
1. Lekkie/imprezowe - grać może wielu graczy a same gry są lekkie i nie wymagają zbyt dużo myślenia
- 6.bierze (2-10 osób) - najkrócej opisując, najważniejsze jest to, żeby nie być tym szóstym, bo szósty bierze, a tak jak w remiku, im mniej pktów się ma tym lepiej.
- Sabotażysta (3-10 osób) - kopacze szukają złota, a sabotażyści chcą im w tym przeszkodzić. Tylko kto jest kim? Blef bardzo przydatny.
- Dixit (3-6 osób, choć można w więcej) - jedna osoba wymyśla hasło i daje jedną ze swoich kart zakrytą a reszta szuka wśród swoich kart tą najbardziej pasującą do hasła. Potem następuje głosowanie: która karta jest kartą autora hasła?
- List miłosny (2-4 osób) - niech was nie zniechęci nazwa. :D Szybka gra będąca połączeniem blefu, dedukcji i szczęścia. 8 postaci, najmocniejsza z nich księżniczka. Wygrywa osoba, która wszystkich wyeliminuje lub która ma najwyższą kartę po skończeniu talii.
- Dobble (2-... osób) - z cyklu "kto pierwszy, ten lepszy". Trzeba znaleźć na swojej karcie znaczek, który jest na karcie na środku stołu.
2. Pośrednie - grać może do 4 osób, dalej w miarę proste, ale trzeba już nieco więcej pomyśleć
- Osadnicy z Catanu (2-4) - zdobywamy różne surowce jeśli po rzucie kością wypadnie ta liczba na której mamy położone miasto. Potem rozbudowujemy je i tak aż ktoś zdobędzie 10 pktów.
- Splendor (2-4) - w swojej kolejce wybieramy żetony, które chcemy, jeśli uzbieramy określoną ilość kupujemy za nie daną kartę. Im więcej kart, tym lepsze karty możemy kupować.
Takenoko (2-4) - przyjemna graficznie gra, w której poruszamy się pandą lub ogrodnikiem i w ten sposób wypełniamy misje, które mamy na kartach.
3. Ciężkie tytuły - na pewno nie na imprezkę, początkujący nie mają tu czego szukać, trzeba dużo myśleć a rozgrywka trwa ok. 2 h
- Tzolkin (2-4) - wysyłamy robotników na jedno z pięciu kół, zdobywamy surowce, za które kupujemy budynki i/lub składamy ofiarę bogom.
- Cywilizacja: Poprzez Wieki (2-4) - bardzo ciężki tytuł, jeśli chce się zagrać wszystkie 3 epoki trzeba liczyć co najmniej 3h. W grze rozwijamy swoje państwa, atakujemy inne, itd.
- Belfort (2-5) - za pomocą krasnoludów, elfów i gnomów zwiększamy swoje udziały w mieście. Im więcej budynków gracza w danej dzielnicy, tym więcej pktów.

To by było na tyle, tak pokrótce. :D Jakuboto, grałem także w gry, które wymieniłeś: Neuroshima Hex, Carcassone i Świat Dysku. Każda z nich też świetna. I jeszcze na koniec przestroga dla tych, którzy przeczytają ten post - jeśli jeszcze nie jesteście w świecie planszówek to pamiętajcie, że jak raz zaczniecie to najprawdopodobniej wciągniecie się na zawsze...
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry planszowe/karciane

Przy Świecie Dysku boli tylko cena która sięga prawie 300 pln i moim zdaniem nie jest współmierna do tego co zawiera gra (karty i pionki - dobra jakość wykonania ale bez przesady). No ale prawa autorskie do uniwersum kosztują...

Ja w Neuroshimę właśnie od kilku dni gram. Ale zanosi się, że wkrótce będę uzupełniał zestaw o armie dodatkowe :).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
mapi
Orator
Orator
Posty: 566
Rejestracja: 5 sty 2015, 19:38

Re: Gry planszowe/karciane

Jakuboto pisze:Dodatkowo szczerze mogę polecić Carcassonne (z możliwością rozbudowania o dodatki)(...)
Poleci ktoś dodatki? Ostatnio właśnie się zastanawialiśmy, które dokupić.
Learn to love the process.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry planszowe/karciane

mapi pisze:
Jakuboto pisze:Dodatkowo szczerze mogę polecić Carcassonne (z możliwością rozbudowania o dodatki)(...)
Poleci ktoś dodatki? Ostatnio właśnie się zastanawialiśmy, które dokupić.
Karczmy i katedry - mam i fajne. Dodatkowy zestaw pionków dla kolejnego gracza.
Mosty, zamki i bazary całkiem ciekawe rozwiązanie z mostami.
Nie mam ale rozważałem też Kupcy i Budowniczowie.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
golp
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 252
Rejestracja: 29 paź 2012, 15:31
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt: Strona WWW

Re: Gry planszowe/karciane

Magia i Miecz! :!c-here!:
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry planszowe/karciane

golp pisze:Magia i Miecz! :!c-here!:
Mam :). Tylko już dość mocno zniszczona. A Talisman ktoś grał? Mocno się różni od pierwowzoru?
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry planszowe/karciane

3-5-8. :P
Awatar użytkownika
mapi
Orator
Orator
Posty: 566
Rejestracja: 5 sty 2015, 19:38

Re: Gry planszowe/karciane

logigamer pisze:3-5-8. :P
Plus jeszcze Tysiąc, Tysiąc dobierany, Wyścig, Pan, Poker, Makao etc. :]
O zapychaczach typu Wojna, albo Kuku nie wspominając.

W Tysiąca się u mnie najczęściej grało. W Brydża, czy Skata akurat nie.

Jakuboto, dzięki za odpowiedź.
Learn to love the process.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Gry planszowe/karciane

mapi pisze:
logigamer pisze:3-5-8. :P
Plus jeszcze Tysiąc, Tysiąc dobierany, Wyścig, Pan, Poker, Makao etc. :]
O zapychaczach typu Wojna, albo Kuku nie wspominając.

W Tysiąca się u mnie najczęściej grało. W Brydża, czy Skata akurat nie.
U mnie rodzice grywają w brydża, ja akurat nie za bardzo, za to ogólnie w gry karciane grałem od małego, na początku oczywiście Wojna, potem Dureń i Tysiąc, a jeszcze później 3-5-8, Canasta i Planowanie, w to ostatnie rodzinnie grywamy do teraz.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Gry planszowe/karciane

Dawno już nie grałem, ale jak grywałem to kanasta, remik, kierki czy mniej skomplikowane jak tysiąc czy makao. Czasem jakiś poker, ale bez gotówki na stole ;) i pistoletów pod stołem. :P
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Kerm
Weteran
Weteran
Posty: 1424
Rejestracja: 12 cze 2014, 10:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Gry planszowe/karciane

Grał ktoś kiedyś w Ryzyko? Świetna planszówka. :)

Sam miałbym nieraz ochotę pograć w coś rpg, jak Warhammer ale miałem okazję tylko 2-3 razy w życiu i to dość przypadkowo. Niemniej jednak fajne doświadczenie.
Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.


Kerm. Powered by dreams.
Awatar użytkownika
Gary
Baby do garów!
Baby do garów!
Posty: 9345
Rejestracja: 13 sie 2007, 14:36
Lokalizacja: Wieś przyklasztorna

Re: Gry planszowe/karciane

Kerm pisze:Grał ktoś kiedyś w Ryzyko? Świetna planszówka. :)
Do teraz czasem grywam. ;-P Dostałem pod choinkę chyba ze 20 lat temu, ale wciąż uważam tę grę za rewelacyjną.

W ogóle jestem fanem planszówek i jak będę miał czas, to się bardziej na ten temat rozpiszę.
"The reason people use a crucifix against vampires is that vampires are allergic to bullshit." - Richard Pryor

"Nie jest dyshonorem przegrywać kiedy w grę wkłada się całe swoje serce." - Sir Matt Busby

"Pater postanowił zapytać swoją siostrzenicę o znaczenie wyrazu "real", który jemu samemu kojarzył się z przepłacanymi, narcystycznymi i metroseksualnymi piłkarzami ze stolicy Hiszpanii." - Krajewski, Czubaj, "Róże cmentarne"
Awatar użytkownika
wwojtek
Obywatel Forum
Obywatel Forum
Posty: 810
Rejestracja: 18 wrz 2013, 20:17

Re: Gry planszowe/karciane

Obrazek

Osadnicy z Catanu, koniecznie z dodatkami, by można było grać w 6-8 osób. Bardzo polecam, świetna rozgrywka nawet przez 3 godziny.
8:7 40:15

Wróć do „Pogadanki & Pogaduchy”