Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Od niedawna uczę się grać w tenisa i czuję, że szybko mi się to nie znudzi. :) Postanowiłam zainwestować w rakietę. Liczę na pomoc z waszej strony.

1. Od 3 miesięcy uczę się pod okiem trenera w kilkuosobowej grupce, 1x na tydzień 60 min. Gram Dunlopem Flux 95 http://pl.dunlopsport.com/Dunlop-flux-9 ... ket-749044, ale jest trochę za lekki i główka mogłaby być ciut większa. Brakuje mi mocy szczególnie przy backhandzie (2HBH).
2. Kobieta, 22 lata, 165 cm wzrostu, bardzo drobnej budowy, leworęczna.
3. Kondycja nienajgorsza, ćwiczę w domu jakieś babski fitness, kiedyś dużo biegałam.
4. Przyszłość: dalsze lekcje z trenerem i rozwój, nie chcę wymieniać rakiety za kilka miesięcy.
5. Budżet: max. 400 zł, najlepiej do 350 zł.

Czytałam podobne tematy i zastanawiam się nad polecanymi przez was 3 rakietami, ale sama już nie wiem, która najlepiej wspierałaby rozwój i nie zraziła trudnością. :rolleyes:

Dunlop Biomimetic 500 klik
Dunlop Biomimetic 400 Lite klik
Dunlop Biomimetic 300 Lite klik

Zainteresowałam się też tymi rakietami, głównie ze względu na przecenę:

Yonex VCore Xi Team http://www.sportclub.com.pl/product-pol ... -TEAM.html
Head MicroGel PWR Challenge MP http://strefatenisa.com.pl/rakieta-teni ... 18609.html
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Ja bym się zastanowił między Dunlopem 500-tką a Yonexem.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

A masz możliwość 'pomacać' te rakiety bądź poodbijać? Warto sprawdzić, czy np. rakieta innej firmy będzie dobrze leżała w ręce, bo jej kształt może być inny.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Pewnie z tych dwóch rakiet podanych przez Vivida wybrałabym Dunlopa, bo jest popularniejszy, więcej o nim opinii itp.

Konkretnie tych modeli pewnie nie będę miała okazji pomacać, ale zobaczę jeszcze co jest na korcie do przetestowania. Ewentualnie czeka mnie wycieczka do 'Strefy Tenisa', ale nie wiem czy wzięcie do ręki rakiety coś mi o niej powie. ;)

Powinnam jakąś rakietę jeszcze wziąć pod uwagę?

Wysłane z Tapatalk
Awatar użytkownika
Obiektyw
STRATEG
STRATEG
Posty: 6842
Rejestracja: 22 paź 2007, 15:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

W Strefie są bardzo często testery. Nie wiem, czy będą akurat mieli wersje do testów tych modeli, ale jakby co, to chłopcy też coś doradzą.

Dunlop popularniejszy od Yonexa ... ekhhh. ;)
Obrazek
Szacowane NTRP: 3.75 ... zrobiłem postęp
Załoga TenisNET
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Obiektyw pisze:Dunlop popularniejszy od Yonexa ... ekhhh. ;)
Prawo rynku, dobry towar nie potrzebuje Hewitta czy Wawrinki do reklamy. :D
Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Yonexy są bardzo ... kobiece :P, więc w tym przypadku jest niby OK :).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Obiektyw pisze: Dunlop popularniejszy od Yonexa ... ekhhh. ;)
Oczywiście dla mnie jako laika są popularniejsze, zresztą dla początkujących często je polecacie.
Rozumiem, że wśród profesjonalistów jest odwrotnie. ;)
Vivid pisze:Yonexy są bardzo ... kobiece :P, więc w tym przypadku jest niby OK :).


To wszystko wyjaśnia, nic tylko brać Yonexa. ;-P
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Albo przyjedź na pokibicować forumowiczom na turniej deblowy, który jest w styczniu. A w zamian za kibicowanie poproś o poodbijanie parę chwil różnymi rakietami :-).
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Jakuboto pisze:Albo przyjedź na pokibicować forumowiczom na turniej deblowy, który jest w styczniu. A w zamian za kibicowanie poproś o poodbijanie parę chwil różnymi rakietami :-).
Nie dam rady, ale dzięki za propozycję. :)


Polecacie jeszcze jakąś rakietę, której nie wymieniłam? Mam jeszcze trochę czasu do kupna, więc mogę się pozastanawiać.
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

A odbijałaś czymś poza tym swoim Fluxem?
Jak często chcesz grać?

Dunlop 500-tka jak i przytoczony Yonex wyglądają nieźle, choć nie wiem czemu w Twoim przypadku skłaniałbym się do 600-tki. Nie chciałbym deprecjonować Twojego ewentualnego potencjału do rozwoju jak i motoryki czy przygotowania fizycznego, ale jak widzę takie warunki fizyczne i oburęczny backhand to jakoś mi wskakują ramy 100-102 calowe o podobnej "grubości" do 500-tek.

Szkoda, że 600-tek nie ma już w centrali Dunlopa bo mogłabyś dostać ją taniej. :/

Tutaj porównanie 500-tki i 600-tki: Klik!

Tak sobie myślę na głos... ;)
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Przez jakiś czas używałam jakiegoś Babolata, ale rączka była za gruba i nie grało się zbyt wygodnie. W piątek zobaczę co to za model, spróbuję też poodbijać czymś innym. Na pewno zdam relacje. :)

Plany są na lekcje 2x tydzień, min. 1x tydzień.

Zdaje sobie sprawę, że moje warunki fizyczne są bardzo marne, dlatego potrzebują odrobinę mocy z rakiety. ;)
Dałeś mi do myślenia z tą 600-tką, ale 102 cale mnie trochę przerażają. Pewnie dlatego, że ten Flux ma tylko 95.
Czyli myślisz, że powinnam szukać w obrębie 100-102 cali?
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Jak się zaczyna przygodę z tenisem to rozsądny rozmiar główki jest w przedziale 645-660. Oczywiście jak komuś pasuje 630/600 czy 690/720 to przecież nikt nie zabroni. ;)
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Karola pisze:Czyli myślisz, że powinnam szukać w obrębie 100-102 cali ?
Obręb wg mnie może nawet wynosić 98-104 cali^2. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do preferencji.

Tą 600-tkę podałem gdyż tak naprawdę aż tak nie odbiega od 500-tki, jest inna, ma więcej dynamiki ale tutaj to co mogłoby utrudniać grę zawodnikowi o dłuższych dźwigniach wcale nie musi przeszkadzać Tobie, właśnie ze względu na fizjonomię.

Porównania 500-tki i 600-tki nie dokonuję w tym przypadku tylko na podstawie parametru, po prostu odbijałem 600-tką i byłem nią pozytywnie zaskoczony.

Zresztą można wrócić do tego co napisałem wyżej tj. porównania parametrów obu rakiet...
El Diablo pisze:Tutaj porównanie 500-tki i 600-tki: Klik!
I tak analizując na szybko na potrzeby tego tematu. Waga niemalże identyczna, podobnie długość, bardzo zbliżony profil. Główki różnią się o 2 cale kwadratowe - skoro grasz oburęczny backhand nie będzie to miało znaczenia "in minus".

Główne różnice to sztywność, swingweight i balans.
Wyższa sztywność doda dynamiki w porównaniu do 500-tki, nie jestem fanem tak wysokich wartości tego parametru ale sztywność mimo różnicy w cyferkach w mojej ręce wcale nie była wyraźnie wyższa.
Idąc dalej niższy swingweight i balans bardziej na rączkę pozwoli Ci wygenerować większą szybkość główki rakiety co paradoksalnie sprawia iż pod kątem tych dwóch parametrów rama może być traktowana jako bardziej wymagająca! Czemu? Dlatego że sama będziesz musiała pilnować zamachu, rakieta dzięki innemu wyważeniu nie będzie za Ciebie "ciągnąć zamachu".

Oczywiście w powyższych spostrzeżeniach należy wziąć poprawkę na skalę tych różnic.
Np. balans 2HL, a 1HH są do siebie dość zbliżone. Nieidentyczne, z wyczuwalną różnicą etc. ale zbliżone do balansu równego. 3 punkty to spora różnica ale zmiana z 1HH na 1HL to nie będzie przepaść w skali Wielkiego Kanionu. Oczywiście nie można na nie machnąć ręką bo różnica jest, i to ważna dlatego podkreślam iż skala różnic nie będzie dramatyczna dla porównywanych modeli. Raczej wskazuję "jaki kierunek" przyjmują te różnice w parametrach.

Oczywiście moja spekulacja może być kompletnie błędna i może okazać się iż z ustawienia, płynności ruchu etc. będziesz uzyskiwała sporą dynamikę przez co nawet wąska rama o łbie 95 cali^2 będzie więcej niż wystarczająca.

Moja analiza opiera się w głównej mierze na Twoich warunkach fizycznych choć uwzględnia również grę z trenerem i aktywność kortową. Pewnie gdybym nie wypróbował wcześniej 600-tki bym jej nie podawał ale że miałem okazję i widzę jej potencjał w tym przypadku to musiałem dorzucić moje spekulacje. Nie ukrywam, że gdyby temat napisał mężczyzna o innej niż drobnej posturze to bym pewnie sugerował 500 Toura, dynamikę generuje głównie technika ale warunki fizyczne też mają swoją rację bytu choć ważniejsze jest to pierwsze oraz styl prowadzenia gry. :wink: W zasadzie 600-tka ma w moim odczuciu nie tylko umożliwić Ci rozwój ale również utrzymanie poziomu gry po powiedzmy godzinie spędzonej na korcie.
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Bardzo Ci dziękuję za taką szczegółową i łopatologiczną analizę, będzie bardzo przydatna.
Ostatnio grałam Dunlopem Biotec 300-27 i bardzo fajnie mi się odbijało - jak nigdy, a dzisiaj była jakaś masakra. Co chwila uderzałam nieczysto albo ramą, nic mi nie wychodziło, ale mam nadzieje, że to kwestia dnia. ;)

Szczerze mówiąc nadal nie wiem co wybrać i mam coraz większy mętlik w głowie. :) Muszę koniecznie przejechać się do Strefy Tenisa w tym tygodniu i liczę, że tam mi może coś jeszcze podpowiedzą.

Może w końcu coś kupię. ;)

-------------------

Byłam dzisiaj w Strefie i pan mi stanowczo odradził Biomimetica 500 i 600 ze względu na wagę. Powiedział, że dla kobiet to za ciężka rakieta i dodatkowo nie wykorzystam jej wszystkich zalet. Po wzięciu jej do ręki nie czułam żeby była za ciężka. ;) Polecił jedynie Head YouTek Graphene Instinct S.


Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Oczywiście nie można bazować na wzięciu rakiety do ręki, więc to że nie wydawała Ci się ciężka nie jest tutaj istotne.

Większość rakiet znajdzie jakiegoś odbiorcę, lżejsze, którymi gra się niemal z "dostawienia główki" mają swoją rację bytu ale nie w przypadku ludzi młodych czy w średnim wieku. Są też wynalazki typu Big Bubba ale to nie wiem dla kogo.

Nie będę Cię do niczego namawiał, mamy/mieliśmy parę grających dziewczyn na forum i radziły sobie z ramami cięższymi i tymi które zostały podane w Twoim temacie (np. Bio 500 i 500 Tour).
Moja sugestia odnośnie 600-tki już uwzględniała słabsze warunki fizyczne.

Natomiast to co polecił sprzedawca... cóż, nie zakładam z góry, że chciał źle ale kurczaki, jesteś młodą dziewczyną i grającą z trenerem... Fakt, nie znam Cię, nie widziałem jak odbijasz ale naprawdę nie widzę podstaw aby twierdzić że nie ogarnęłabyś 500-tki czy 600-tki Dunlopa.

Popełniłem jakiś czas temu taką oto wypowiedź...
ja pisze:Jeśli angażuję się w temat staram się przede wszystkim zwrócić uwagę na subiektywność poszczególnych poglądów (dlatego posługuję się zwrotami "moim zdaniem" etc.) czy względność teorii/dogmatów funkcjonujących w środowisku (konstrukcja "Uważa się...") oraz podkreślić 3 kwestie:
1) To zainteresowany kupuje sprzęt dla siebie i to co pasuje innym nie musi pasować jemu.
2) Nikt tak dobrze nie zna potrzeb autora jak on sam.
3) To pytający musi podjąć wysiłek intelektualny, przeanalizować wskazówki jakie otrzymał i samodzielnie podjąć decyzję co jest dla niego najlepszym rozwiązaniem - stanowczo za często zainteresowani próbują przerzucić ciężar ostatecznej decyzji na "pomagających" unikając jakiejkolwiek refleksji.

Staram się zmusić pytającego do pełnego zaangażowania oraz wymusić na nim samodzielność. Jeśli nie jestem w stanie tego uczynić najczęściej rezygnuję z aktywnego udziału w danym temacie. Moje podpowiedzi nie mają sensu jeśli sprzedawca w sklepie charakteryzujący się minimalną elokwencją będzie w stanie przekonać taką osobę do zakupu tego co chce sprzedawca, a co wcale nie musi odpowiadać potrzebom klienta.

Oczywiście nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka i nie promujmy hasła "Sprzedawca, Twój wróg!". W placówkach sportowych pracują również osoby o sporej wiedzy, które chcą faktycznie pomóc zagubionemu klientowi. Niemniej "wkręcenia" klienta w produkty, których nie potrzebuje lub nie odpowiadają jego preferencjom zdarzają się - czasem w wyniku działań celowych (chęć sprzedaży), czasem nie (niewiedza, błędna diagnoza, klient bez preferencji lub nie potrafiący sprecyzować swoich oczekiwań lub błędnie interpretującym swoje potrzeby - nie zrzucajmy całej winy na sprzedającego, te uwagi można również przypisać polecaniu sprzętu na łamach forum).
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Jakuboto
Nestor
Nestor
Posty: 6820
Rejestracja: 22 cze 2013, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Dokładnie tak jak pisze ED - samo wzięcie rakiety do ręki nie pozwoli ocenić tego będzie ciężka podczas gry, lub cięższa od innej. Bierzesz tylko na chwilę a różnice w wadze to 10-20 gram. Ale podczas godziny, dwóch gry odczucia mogą być zupełnie inne.
A co do sprzedawcy - o dziwo zaproponował model droższy :D.
Po Twojej stronie leży kwestia priorytetów jakie masz wobec sprzętu czy gry i ich kolejność (budżet, preferowane parametry, kolorystyka, wygoda danego typu rączki).

No i jeszcze wrócę do tej wagi ... jeśli zamierzasz grać regularnie i się przykładać, to pewnie do tych 10-15 gram więcej ręka się przyzwyczai.
Yonex Vcore 100
NTRP 3.14159265359
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Jasne, zdaję sobie sprawę że wzięcie takiej rakiety tylko na chwilę do ręki nie może być wyrocznią, ale grałam cięższa rakietą i nie odczuwałam z tego powodu dyskomfortu. Sprzedawca na dodatek zaproponował mi droższy model i chciał dać 10% rabatu, ale to i tak poza moim budżetem. Nic innego w zasadzie nie zaproponował. Jak wspomniałam o wyżej wymienionym Yonexie to powiedział, że ewentualnie też może być.

Znam już kilka opinii, więc teraz muszę pomyśleć i coś wybrać.
Na pewno podzielę się tą decyzją. :)

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
matirow
Starszy Forumowicz
Starszy Forumowicz
Posty: 366
Rejestracja: 19 sty 2012, 22:13
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rakieta dla początkującej, NTRP 1-1,5

Jakbyś mieszkała gdzieś w okolicach Rybnika ewentualnie gdzieś na Śląsku chętnie bym się umówił z tobą na małe granie i dał pograć 500. :)
Obrazek Biomimetic 500
Gracz leworęczny
NTRP 2.0
Karola
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 28 gru 2013, 15:31

Niestety jestem z okolicy Warszawy. :)

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Wróć do „Rakiety”