Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Naciag - kompromis mocy i kontroli

Cześć,
gram Dunlopem Aerogel 4D 300 Tour. Ostatnio pękł mi fabryczny naciąg, którym grało się całkiem przyjemnie. Poszukuję naciągu, który da mi dobre czucie i kontrolę uderzenia. Mimo tych podstawowych wymagań chciałbym zachować moc przy serwisie oraz przy uderzeniach ze środka kortu. Czy możecie coś polecić? Jakiej siły naciągu użyć przy pionach i poziomach?
Ostatnio zmieniony 5 cze 2012, 19:15 przez Neva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Moc i kontrola to raczej atrybuty rakiety. Można je w pewnym zakresie korygować siłą wciągnięcia naciągu. Sam naciąg może mieć zaś wpływ przede wszystkim na komfort gry i czucie piłki. Niestety naciągi zbliżające się pod tym względem do ideału są a) drogie, b) cholernie nietrwałe. Zwykle trzeba więc szukać kompromisu. Do tego naciąg może mieć strukturę zmodyfikowaną pod kątem zwiększenia możliwości rotacyjnych. Jedni to cenią, innych to śmieszy. ;)

Reasumując, jeśli chcesz świetnego czucia - wybierz jakieś multi. Jeśli jednak wystarczy Ci przeciętny naciąg w przeciętnej cenie o niezłym trzymaniu parametrów w czasie - mogę polecić swojego Tecnifibre'a RuffCode'a... Zasadniczo jednak - mało informacji podajesz. ;)
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Tak jak napisał YOGItheBEAR, podajesz mało informacji o Twoim stylu i preferencjach gry. Czucie uderzeń jest sprawą bardzo indywidualną dla każdego gracza. Jeden czuje lepiej deskę inny gąbczaste multi. Dlatego tu będziesz musiał potestować. Osobiście proponowałbym zacząć do naciągów co-poliestrowych (ze względu na życzoną kontrolę) o grubości nie większej niż 1.20 mm. Dobrym źródłem poszukiwań, jeśli chodzi o konkretne produkty jest stringforum.net. Jak już wybierzesz sobie jakiś naciąg do testów, możemy pogadać o tym, na ile go wciągnąć. Zasadniczo moc i kontrola w przypadku naciągów, są wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi. Dobierająć siłę naciągu, będziesz musiał znaleźć Tobie odpowiadajacy balans/kompromis miedzy tymi dwiema wielkościami.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Mam 3 typy:
- Signum Pro Poly Plasma 1.18
- Yonex Poly Tour Pro 125
- Babolat Hybrid Pro Hurricane + VS Team 1.25/1.30

Jakieś sugestie?
Ostatnio zmieniony 5 cze 2012, 19:20 przez Neva, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

AW: Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Neva pisze:- Signum Pro Poly Plasma 1.18
To jest bardzo tutaj popularny naciąg. W innym wątku toczy się akurat dyskusja o zależnościach między siłą napięcia, a właściwościami. Żyłka warta testu.
Neva pisze: - Yonex Poly Tour Pro 125
Nie grałem tym naciągiem, ale sądząc po ocenach na stringforum, też żyłka godna testu. Nie wiem jak stoi cenowo?
Neva pisze: - Babolat Hybrid Pro Hurricane + VS Team 1.25/1.30
Hybrydy to Ty sobie zostaw na później... :-)
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Czy ktoś testował tego Yonexa? Wydaje się być bardzo fajny i niedrogi.
Smyk pisze:To jest bardzo tutaj popularny naciąg. W innym wątku toczy się akurat dyskusja o zależnościach między siłą napięcia, a właściwościami. Żyłka warta testu.
Możesz podać link?
Ostatnio zmieniony 5 cze 2012, 20:18 przez Neva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mazzakollo
Weteran
Weteran
Posty: 1609
Rejestracja: 6 paź 2010, 21:49

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

To świat nas zmusza do buntu. Chcę walczyć o swoje życie!
2x Wilson ProStaff 6.0 Hyper Carbon 95 @ Pro Hurricane.
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Neva pisze:Czy ktoś testował tego Yonexa? Wydaje się być bardzo fajny i niedrogi.
Ja grałem, na rakietach Yonka, plasticzany, z mocą i minimum czucia. Nie wart (dla mnie) nawet tej ceny. :::bd::
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Po przeczytaniu tego tematu o SPPP dalej nie wiem jak naciągnąć struny? Jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
logigamer
Senior
Senior
Posty: 2515
Rejestracja: 2 lut 2011, 22:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Neva pisze:Po przeczytaniu tego tematu o SPPP dalej nie wiem jak naciągnąć struny ? jakieś sugestie ?
Naciągnij SPPP, będziesz miał punkt odniesienia. Wyważona struna. Bez szału, ale mógłbym nią grać.
Awatar użytkownika
rdza
Młodszy Forumowicz
Młodszy Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 1 sie 2010, 10:43

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Neva pisze:Po przeczytaniu tego tematu o SPPP dalej nie wiem jak naciągnąć struny? Jakieś sugestie?
Wciągnij o 10% lżej niż zwykle, tak zaleca producent, a wyrobisz sobie własną opinię. Następnym razem, jeżeli trzeba, dokonasz korekty.
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

logigamer pisze:
Neva pisze:Po przeczytaniu tego tematu o SPPP dalej nie wiem jak naciągnąć struny ? jakieś sugestie ?
Naciągnij SPPP, będziesz miał punkt odniesienia. Wyważona struna. Bez szału, ale mógłbym nią grać.
Polecałbyś coś innego?
Awatar użytkownika
YOGItheBEAR
Senior
Senior
Posty: 3135
Rejestracja: 23 sie 2006, 17:04
Lokalizacja: Леминград

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

SPPP to klasyk. "Przeciętniak" w dobrym znaczeniu tego słowa. Doskonała baza do budowania sobie punktu odniesienia i eksperymentów z siłą naciągnięcia, bo bardzo wdzięcznie oddaje korekty. Może ze swojej strony zasugerowałbym od razu zainteresowanie się wersją Hextreme. ;)
Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - znajdziesz powód. (Autor nieznany)
Nie mów "inni tak robią", ale pomyśl, czy przystoi aby tak robili. (Demostenes)
Firmware version 3.8; Powered by Obrazek; NIEDŹWIEDŹ™ inside®
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Neva pisze:Po przeczytaniu tego tematu o SPPP dalej nie wiem jak naciągnąć struny? Jakieś sugestie?
To przeczytaj jeszcze raz... :::fcplm:::

Wynika z niego, że SPPP przy 21-24kG daje dużo mocy, którą nie zawsze da się skontrolować. Przy takiej sile naciąg oddaje też więcej rotacji, co może być pożądane i pomagać w kontrolowaniu spinem długości zagrań. Powyżej 24kG zaczyna przybywać kontroli na rzecz mniejszej mocy. Teraz zadecyduj, które z powyższych właściwości są dla Ciebie ważniejsze (bardziej pasują do Twojego stylu gry) i dobierz siłę naciągu. A jeśli dalej nie będziesz wiedział, zobacz jaką siłę zaleca producent rakiety (nadruk przy widełkach) i wybierz środek tego przedziału
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

To poruszę jeszcze drażliwy temat:
Mocniej krosy czy piony? :P Chciałbym by kontrola delikatnie przewyższała moc.
Awatar użytkownika
Smyk
Weteran
Weteran
Posty: 1282
Rejestracja: 24 lip 2008, 09:15
Lokalizacja: Zaodrze

AW: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Dopóki sam nie będziesz przekonany o potrzebie i słuszność różnicowania siły między pionami i poziomami nie kombinuj i wciągnij obie struny tak samo. Zmieniać zaczniesz, jak Ci nie będzie odpowiadać to co masz i będziesz wiedział czego Ci brakuje.
Carpe diem, quam minimum credula postero ...
Awatar użytkownika
El Diablo
Wyłączono z użytku...
Posty: 20553
Rejestracja: 15 lut 2007, 12:57
Kontakt: Strona WWW

Re: AW: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Smyk pisze:Dopóki sam nie będziesz przekonany o potrzebie i słuszność różnicowania siły między pionami i poziomami nie kombinuj i wciągnij obie struny tak samo. Zmieniać zaczniesz, jak Ci nie będzie odpowiadać to co masz i będziesz wiedział czego Ci brakuje.
Dokładnie. :::gd:::
Nie mogę odebrać telefonu, NIGDY!
Albo jestem na urlopie, albo na zwolnieniu, albo w delegacji, albo na spotkaniu.
Nie czytam e-maili ani nie oddzwaniam.
Zupełnie jak horyzont. Jestem bardziej koncepcją niż bytem cielesnym.
Awatar użytkownika
Neva
Nowy
Nowy
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2011, 20:39

Re: Naciag - kompromis mocy i kontroli

Dzięki za pomoc!

Wróć do „Naciągi”