tristan1983
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2010, 23:35

Jak odegrać slice?

Witam! Mam problem z returnem piłki która wraca do mnie i ma rotacje wsteczną czyli slicem, chciałbym taką piłkę zaatakować czy to forhendem czy backhandem jednoręcznym, ale często kończy się to wyrzuceniem piłki za kort, zwykle po moim uderzeniu piłk szybuje wysoko za linie końcową. Interesuje mnie to jak mam returnować taką piłkę, 1. płasko, 2. topspinem, 3., a może starać się nie uderzać mocno tylko zreturnować w jakieś bezpieczne miejsce, a może w jeszcze jakiś inny sposób?
Awatar użytkownika
zNei
Orator
Orator
Posty: 547
Rejestracja: 26 gru 2010, 00:09
Lokalizacja: Barlinek
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak returnować slice?

Slice jest piłką z której ciężko jest zaatakować. Generalnie należy ją "odkręcać", czyli również odegrać slice'a. Lecz jeżeli dostajemy nieco krótszą piłkę oczywiście można pokusić się o atak. Należy jednak pamiętać by przy tym zejść nisko na nogach i dołożyć sporo awansującej rotacji.
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak returnować slice?

Wszystko zależy jaki ten slice jest. W twoim przypadku podejrzewam że niski który próbujesz agresywnie wybierać topspinem a z tej wysokości i przy tym kierunku rotacji prowokuje ta sytuacja podnoszenie piłek. Niskie slajsy odgrywać najlepiej slajsem, chyba że potrafisz powłóczyć kolanami po ziemi. :)
Wyższe się świetnie atakuje bo rotacja cofa jeszcze piłkę i prowokuje do pójścia w przód.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak returnować slice?

Typowy problem większość ludzi. Taka piłka to "szczur", ludzie schodzą pod nią prawidłowo a potem podświadomie się usztywniają i za szybko wychodzą z nóg bo boją się wyrzucenia na aut. Przy tym zwalniają rękę. I wielki auciorek gotowy :)
Poza tym za mocno grają do góry a za mało przez piłkę do przodu. Ot cała filozofia ... :)
Atak na szlajs wymaga też szybkiego nadgarstka i umiejętności jego wykorzystania.

Z graniem ofensywnym ze szlajsa jest tak jak z ruszaniem samochodem pod górkę przez początkującego kierowcę.
Jak o tym myśli to się stacza, a jak traktuje jako zwykłe ruszanie z miejsca to ruszy nie staczając się nawet o centymetr ...
Nie jest prawdą, że rotację wsteczną trzeba odwracać, przynajmniej z gry po koźle.
Gdy dostajemy szlajsa stojąc na woleju, tu zasady są inne.
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
widget
Senior
Senior
Posty: 2741
Rejestracja: 28 wrz 2010, 07:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak returnować slice?

Ja ze slajsa nie atakuję, tylko trzymam piłkę w korcie "odkręcając" ją, albo też posyłając slajsa i czekam na lepszą możliwość ataku. Lepiej się wykazać cierpliwością (przynajmniej na moim poziomie :) ), bo atak z niskiej piłki z rotacją wsteczną jest obarczony za dużym ryzykiem.
Awatar użytkownika
wyczesany
Ludzkie oblicze Władzy
Ludzkie oblicze Władzy
Posty: 7930
Rejestracja: 8 paź 2008, 15:12

Re: Jak odegrać slice?

Prezes fanklubu Staśka :D
Awatar użytkownika
OscaroGee
Weteran
Weteran
Posty: 1009
Rejestracja: 25 paź 2010, 10:52
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo i czasami Częstochowa

Re: Jak odegrać slice?

Wg mnie wcale nie trzeba odpowiadać szlajsem na każdy szlajs (czy na większość).
Tak jak pisaliście dużo zależy od tego jaki to jest szlajs (długi, "niski" itd.).
Na pewno dużo zależy od umiejętności danego zawodnika i wcale bym się nie przejmował błędami na początku, kiedy atakuje się takie zagrania, w miarę treningu i praktyki powinno być coraz lepiej.

Ja chciałem dodać od siebie, że na atakowanie "trudnych" szlajsów zapewne ma wpływ "głębokość" chwytów - im głębsze, tym trudniej i chyba też to trzeba brać pod uwagę w czasie podejmowania decyzji o sposobie odgrywania na szlajs!?

Gram BH jednoręcznym więc nie wiem tego na pewno, ale wydaje mi się, że zawodnicy z dwuręcznym BH mają łatwiej? Np. Dawydenko prawie w ogóle nie odgrywa szlajsem.
Awatar użytkownika
Vivid
Dynamiczny Geriatryczny
Dynamiczny Geriatryczny
Posty: 28703
Rejestracja: 15 sie 2006, 06:47
Lokalizacja: Menelowo

Re: Jak odegrać slice?

OscaroGee pisze:Gram BH jednoręcznym więc nie wiem tego na pewno, ale wydaje mi się, że zawodnicy z dwuręcznym BH mają łatwiej? Np. Dawydenko prawie w ogóle nie odgrywa szlajsem.
To raczej wynika z tego, że dwuręczni mają kłopot z tym zagraniem, nie jest dla nich tak naturalne jak dla jednoręcznych. Tak samo lepiej sobie z tym radzą allrounderzy niż typowi zaliniowcy ;).
Uśmiechaj się, to nieźle wkurza ludzi :)
Lepiej na korcie mądrze stać niż po nim głupio biegać ;)
Skuteczność tenisa zależy od tego jak szybko i jak mocno zrobisz przeciwnika w ch..ja :P
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak odegrać slice?

OscaroGee pisze:
Gram BH jednoręcznym więc nie wiem tego na pewno, ale wydaje mi się, że zawodnicy z dwuręcznym BH mają łatwiej? Np. Dawydenko prawie w ogóle nie odgrywa szlajsem.
Dwuręczni rzadziej odgrywają slajsem bo to jest zagranie jednoręczne, więc tego częściej nie potrafią, a nie że potrafią to odegrać lepiej topspinem. Po prostu są przeważnie ubożsi technicznie.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
OscaroGee
Weteran
Weteran
Posty: 1009
Rejestracja: 25 paź 2010, 10:52
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo i czasami Częstochowa

Re: Jak odegrać slice?

He he - czyli rozumiem, że większość zawodowców to "cienkie bolki" a u kobiet to w ogóle dramat - oczywiście żartuje.
Szlajs Djokovica wygląda na niezły?
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak odegrać slice?

OscaroGee pisze:He he - czyli rozumiem, że większość zawodowców to "cienkie bolki" a u kobiet to w ogóle dramat - oczywiście żartuje.
Szlajs Djokovica wygląda na niezły?
Zauważyłeś zwrot częściej? Nie ma tam zawsze.
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
OscaroGee
Weteran
Weteran
Posty: 1009
Rejestracja: 25 paź 2010, 10:52
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo i czasami Częstochowa

Re: Jak odegrać slice?

PitS pisze: Zauważyłeś zwrot częściej? Nie ma tam zawsze.
Jak już się łapiemy za słówka, to po pierwsze to był żart, a po drugie użyłem słowa "większość"!
Awatar użytkownika
PitS
PATHFINDER
PATHFINDER
Posty: 13064
Rejestracja: 9 sie 2007, 22:21
Lokalizacja: Kielce/Opoczno
Kontakt: Strona WWW

Re: Jak odegrać slice?

OscaroGee pisze:
PitS pisze: Zauważyłeś zwrot częściej? Nie ma tam zawsze.
Jak już się łapiemy za słówka, to po pierwsze to był żart a po drugie użyłem słowa "większość"!
Tyle że przytoczyłeś jako przykład akurat tych co wiedzą jak grać jedną ręką. ;-P
Każdy ma prawo do wolnej, nieskrepowanej wypowiedzi, a granice dobrego smaku - zakładamy, że - każdy potrafi sobie postawić sam. Spór jest naturalną esencją forum internetowego, a różnice poglądów jego paliwem. Ważne jest jednak, aby nadmiar paliwa nie zdusił dyskusji. - YtB
Awatar użytkownika
OscaroGee
Weteran
Weteran
Posty: 1009
Rejestracja: 25 paź 2010, 10:52
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo i czasami Częstochowa

Re: Jak odegrać slice?

No właśnie chciałem podkreślić, że nie wszyscy.

Wróć do „Technika, taktyka, trening”